res:
Sposoby na zwiększanie wiary w siebie

Sposoby na zwiększanie wiary w siebie

Dodaj komentarz

Każdy z nas jest indywidualną jednostką. Mamy rozmaite potrzeby oraz sposoby na to, aby radzić sobie z wyzwaniami. Wiele osób coraz lepiej zdaje sobie sprawę z tego, że jesteśmy twórcami własnej rzeczywistości, a to, co się nam przydarza, to często wynik naszych myśli oraz działań.

Dlatego warto myśleć o sobie dobrze. Do tego przydaje się wiara w siebie. Oto, jak można nad nią pracować.

Sposoby na to, by uwierzyć w siebie

Dobrze wiemy, że nie warto zrzucać winy za swoje niepowodzenia na innych. Znacznie lepiej jest zrozumieć, że mamy wpływ na codzienność. Nie jesteśmy bezbronnymi i skazanymi na trudności jednostkami. Nasz sposób myślenia odgrywa duże znaczenie, dlatego to bardzo ważne, aby zwiększać wiarę w siebie. Nie w każdej sytuacji możemy być pewni siebie, ale warto mieć zdrowe poczucie własnej wartości, które pozwoli nam każdego ranka budzić się z lepszym nastawieniem i zasypiać ze spokojem.

Ale od czego zacząć walkę o przywrócenie wiary w siebie? Nie ulega wątpliwości, że niektórym przychodzi to łatwo, a inni muszą toczyć o to prawdziwy bój. Być może w ich głowie wciąż pojawiają się głosy, które są niczym podrzucone kłody pod nogi.

  1. Przede wszystkim – warto dostrzegać nawet drobne sukcesy i nie porównywać się z innymi. To absolutny fundament, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto lepiej radzi sobie z pewnymi sprawami i ktoś, kto ma znacznie więcej trudności niż my.
  2. Wiele osób przekonało się, że dobrze jest być otwartym i nie skupiać się zbytnio na sobie. Warto pomagać innym nie tylko wtedy, kiedy o to proszą, ale wcześniej wykazywać inicjatywę. To buduje nasze poczucie własnej wartości, bo czujemy się potrzebni. Każdy człowiek odczuwa satysfakcję, kiedy jest doceniany. Warto pracować na szacunek we własnym środowisku i zawsze kierować się zasadą małych kroków.
  3. Nie przejmować się porażkami, tylko traktować je jak naukę i lekcję na przyszłość. Z pewnością nieraz poniesiemy porażki, ale to właśnie one mogą nas kształtować i wskazywać, co musimy zmieniać. Przecież silnego człowieka poznajemy nie po tym, ile razy upada, ale po tym czy podnosi się i wstaje.
  4. Poznaj siebie, swój potencjał i priorytety. Każdy z nas ma w sobie potencjał, który warto wykorzystać. Może mamy jakieś talenty, których nie udało nam się jeszcze odkryć. Warto przyglądać się sobie i temu, jak reagujemy w obliczu trudnych sytuacji. To istotna wskazówka świadcząca o naszych potrzebach i wyznawanych wartościach. Nie warto zagłuszać swojego wewnętrznego głosu. Jest to równoznaczne z wypracowaniem sobie rozsądnego balansu życiowego, w którym zarówno praca zawodowa, życie rodzinne, jak i nasze osobiste zainteresowania mają swoje odpowiednie miejsce. Zaburzenie priorytetów może generować wiele napięć i stresów. Żyjemy bardzo dynamicznie, ponieważ narzucamy sobie szybkie tempo i bierzemy na siebie wiele obowiązków. Oczywiście praca zajmuje ważne miejsce w naszym życiu i ma w sobie dużą wartość, jednak warto się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze, a ustalenie tego pomoże nam się cieszyć drobnymi rzeczami, ponieważ to, co najcenniejsze w życiu dostajemy zupełnie za darmo. Może nie myślimy o tym na co dzień, ale każdy z nas jest zupełnie wyjątkowy, dlatego nie ma powodu, by nie wierzyć w siebie.
  5. Znajdź „aktywne” zainteresowania, które poprawią zarówno Twoje zdrowie, jak i samopoczucie psychiczne. Nawet zwykłe spacery po lesie przyniosą Ci wiele korzyści.

⇨ Poznaj zalety jogi

⇨ Jak działają na nas spacery po lesie?