res:
7 zalet jogi

7 zalet jogi

Dodaj komentarz

Być może wielu osobom joga wydaje się „przereklamowana” i nie dają oni wiary, że proste ćwiczenia mogą zdziałać aż tyle dobrego dla naszego organizmu. Tak jednak twierdzą przeważnie ci, którzy nigdy jej nie spróbowali. Joga to naturalny sposób do zdrowszego życia i lepszego samopoczucia.

Joga – co to takiego?

Joga to wywodzący się z Indii rodzaj gimnastyki dla ciała i umysłu, która poprawnie wykonywana, przynosi odprężenie psychiczne i fizyczne. Znanych jest ponad 100 odmian jogi, ale większość z nich sprowadza się do takich elementów jak:
– medytacja
– ćwiczenia oddechowe
– różne pozy (tzw. asany)
– rozciąganie i wzmacnianie różnych grup mięśni oraz ścięgien

joga

Zalety jogi

  1. Joga pozytywnie wpływa na nasz umysł. Coraz częściej lekarze przekonują się do tej formy terapii zalecając swoim pacjentom praktykowanie jogi, która:
  • redukuje stres – dlatego też pomocna jest wszystkim narażonym na codzienny stres. Joga poprawia koncentrację, sprawia, że łatwiej o skupienie, a w efekcie zwiększa się też odporność na stres;
  • łagodzi niepokój i depresję – w jodze dużą uwagę przykłada się do prawidłowego oddychania. Pomaga ono w dużej mierze zwalczyć wewnętrzny niepokój i wyrzucić z siebie negatywne myśli oraz odczucia, które to zwykle są przyczyną depresji;
  • łagodzi złość – joga to dobry sposób na redukowanie poziomu złości. Ćwiczenia jogi wykonywane regularnie sprawiają, że stajemy się bardziej wyciszeni i żyje się nam łatwiej;
  • poprawia koncentrację – już po kilku sesjach ćwiczeniowych możemy zauważyć u siebie poprawę koncentracji, która pozwala nam działać efektywniej zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

2. Joga łagodzi przeróżne choroby przewlekłe, żołądkowo-jelitowe, choroby serca, cukrzycę czy nawet Alzheimera. Joga to też świetna profilaktyka! Zmniejszony poziom stresu, który doświadczamy dzięki praktykowaniu jogi powoduje obniżenie poziomu ciśnienia krwi, co chroni przed chorobami układu krążenia. Ponadto, zwiększone spalanie tłuszczu dzięki wykonywaniu asan prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu. U osób cierpiących na Alzheimera, joga przyczynia się do podniesienia poziomu GABA (kwasu y-aminomasłowego), natomiast w przypadku osób chorujących na cukrzycę – stymuluje produkcję insuliny i zmniejsza tym samym stężenie glukozy we krwi. Praktykowanie jogi wpływa także na polepszenie pracy naszego układu pokarmowego.

3. Joga pozwala schudnąć – regularne ćwiczenia przyspieszają metabolizm i zmniejszają apetyt.
4. Ma pozytywny wpływ na ból – zauważono, że osoby regularnie uprawiające ćwiczenia jogi charakteryzują się podwyższoną tolerancją na ból. Poza tym, praktykowanie jogi może zmniejszyć lub nawet całkowicie usunąć przeróżne bóle, na które cierpimy czy takie dolegliwości jak zespół cieśni nadgarstka.
5. Joga zwalcza bezsenność – dzięki regularnym ćwiczeniom zapomnisz co to problemy z zasypianiem, a głęboki sen pozwoli Ci nabrać sił na nowy dzień.
6. Poprawia ciśnienie krwi – bardzo możliwe, że dzięki jodze nie będzie potrzebna już kawa – ćwiczenia jogi pozwalają na utrzymanie ciśnienia na dobrym poziomie, poprzez dotlenienie organizmu i lepsze ukrwienie.
7. Regularna praktyka jogi większa elastyczność ciała – ćwiczenia pomagają wzmocnić siłę mięśni, poprawiają naszą kondycję i sprawiają, że stajemy się bardziej odporni na urazy.

Warto zatem przekonać się do praktykowania jogi i odkryć jej dobrodziejstwa na własnej skórze.