res:
Lecznicze działanie spacerów po lesie iglastym

Lecznicze działanie spacerów po lesie iglastym

Dodaj komentarz

Wiecznie zielone iglaki zachwycają wspaniałym zapachem, a spacer wśród nich ukoi nerwy.  Lecznicze i bakteriobójcze działanie spacerów po lesie iglastym znane było już od dawna, przez naszych dalekich przodków. To doskonała odskocznia od codziennego pędu miasta. Wędrówki pośród sosen i świerków nie tylko wpłyną korzystnie na kondycję – mają też liczne korzyści zdrowia.  

Jak działa na organizm świerk?

To zielone drzewo ma działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Jego olejek to bogate źródło witaminy C, prowitaminy A, posiada właściwości przeciwzapalne, nawilżające i przeciwbólowe. Z jego żywicy, młodych gałązek i igieł produkowane są cenione preparaty lecznicze.

Odpowiednio przygotowany olejek ze świerku wspomoże leczenie stanów bólowych mięśni czy stawów i pomoże podczas walki z bólem gardła i astmą. Syrop pomoże wykrztusić zalegającą w płucach wydzielinę. Takie preparaty dostaniesz w aptece, ale możesz je także przygotować samodzielnie, zaopatrując się w odpowiednie składniki podczas leśnego spaceru.

Możesz przygotować np. odwar – miksturę z pędów świerku. Pomoże ona w walce z problemami żołądkowymi i zadziała przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka.

Olejki eteryczne wydzielane pomogą Ci się także zrelaksować i wyciszyć. Wywar dodany do kąpieli nada jej nie tylko wspaniałych walorów zapachowych, ale nawilży i odżywi zmęczoną skórę.

⇨ Dzięki tym ziołom szybciej schudniesz

Jodła – dlaczego jest zdrowa?

Jodła to główny składnik wielu korzystnych dla zdrowia mikstur. Olejek jodłowy dodany do kąpieli pomoże Ci zasnąć, a kilka kropel dodanych do szamponu wspomoże walkę z łupieżem. Dodaj odrobinę olejku do kremu na twarz, jeśli chcesz wygładzić cerę.

Preparaty na bazie jodły pomagają oczyścić organizm z toksyn, poprawiają odporność, działają przeciwzapalnie, a podczas leczenia płuc są naturalnym antybiotykiem. Olejek jodłowy jest z powodzeniem wykorzystywany do inhalacji.

Wdychaj zatem jodłowe powietrze podczas spaceru – dzięki temu udrożnisz nos i wesprzesz organizm w walce z zapaleniem gardła. Taki spacer to samo zdrowie – wystarczy pamiętać, aby oddychać głęboko!

Właściwości lecznicze sosny

To drzewo jest cenne jako całość, każda jej część ma bowiem prozdrowotne działanie. W pączkach sosny znajdują się cenne olejki eteryczne, witamina C, sole mineralne, a nawet kwasy (np. kwas fenolowy).

Zebrane podczas spaceru pączki sosny możesz z powodzeniem wykorzystać do zrobienia syropu, który będzie miał działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Olejek sosnowy z pędów i igliwia na także właściwości odkażające, a posmarowane nim ciało rozgrzeje się i odczuje sporą ulgę przy kłopotach z reumatyzmem czy artretyzmem.

Nie zapomnij także zebrać kory i gałęzi. Wykonana z nich maź sosnowa pomoże w leczeniu chorób skóry, w tym dokuczliwego trądziku czy łuszczycy. Taka domowa maść jest również stosowana do zmiękczania naskórka i działa przeciwpasożytniczo.

⇨ Na infekcje gardła najlepszy aloes

Modrzew – synonim zdrowia i energii

Modrzew ma korzystne właściwości zdrowotne, z których możesz skorzystać podczas wyprawy do lasu. Już dawni Słowianie wierzyli, że wzmacnia on siły witalne i poprawia nastrój. Zwolennicy wykorzystania energii drzew twierdzą, że odpoczynek w cieniu modrzewiu i jego dotykanie kojąco działają na układ nerwowy.

W Polsce spotkasz głównie modrzew europejski. Jego żywica, jeszcze zielone szyszki, kora i igły to cenne źródło garbników i flawonoidów. Mają one działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, moczopędne i przeciwzapalne. Kora tego drzewa jest z powodzeniem wykorzystywana przy schorzeniach układu moczowego, a pozostałe elementy wspomogą walkę z zapaleniem ucha, biegunką i infekcjami układu oddechowego.

Żywicę modrzewia najlepiej zbierać w okresie od maja do października. Ponieważ żywica się nie rozpuszcza, wykorzystaj ją w produkcji oleju i nalewek rozcieńczanych spirytusem.

Spacer po lesie to samo zdrowie! Warto z nich korzystać i spacerować w ich pobliżu, wdychając zapach świeżej żywicy i odpoczywając. Taki spacer jest doskonały zarówno dla ciała, jak i duszy. W cieniu iglaków nie tylko wdychasz zdrowe powietrze – możesz także spokojnie rozmyślać i podejmować ważne decyzje.