res:
Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie

Dodaj komentarz

Nadwaga spowodowana jest zazwyczaj nadmierną podażą kalorii, nieadekwatną do trybu życia, ale może mieć też inne przyczyny, jak choroby metaboliczne, zaburzenia hormonalne czy też być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. W walce z nią warto sięgnąć po naturalne preparaty ziołowe.

Zioła na odchudzanie działają wszechstronnie:

 • normalizują pracę układu pokarmowego,
 • przeciwdziałają zaparciom,
 • wspomagają metabolizm,
 • wspomagają detoks organizmu.

Odgrywają także ważną rolę w profilaktyce chorób towarzyszących otyłości, jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa czy cukrzyca.

Tradycyjne zioła na odchudzanie

Aby skłonić organizm do zrzucenia wagi, trzeba często poprawić jego funkcjonowanie w różnych aspektach i od tego właśnie zależy dobór ziół >>

 • Efekt detoksu i ogólnego oczyszczenia organizmu można osiągnąć stosując pokrzywę zwyczajną, mniszek pospolity, bez czarny, liść brzozy, fiołek trójbarwny czy znamiona kukurydzy.
 • Jeśli chodzi o poskromienie nadmiernego apetytu i zapewnienie długotrwałego poczucia sytości, doskonałe będą nasiona babki płesznik.
 • Wyregulować przemianę materii i poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego pomoże ziele skrzypu, liść mięty korzeń cykorii, owoc kopru włoskiego czy morszczyn pęcherzykowaty.

Większość ziół na odchudzanie jest dostępna w formie gotowych preparatów, pojawiają się także w formie suszu, jako mieszanki o działaniu odchudzającym, detoksykującym czy poprawiającym metabolizm. Działanie ziół nie jest obojętne dla organizmu, dlatego ich użycie warto skonsultować z lekarzem czy doświadczonym fitoterapeutą.

zioła na odchudzanie

Odchudzające przyprawy ziołowe

Oprócz tradycyjnych ziół na odchudzanie, również egzotyczne przyprawy ziołowe i korzenne mogą pomóc w utracie wagi. A oto lista najbardziej skutecznych „wspomagaczy” odchudzania:

 • Kardamon – badania na zwierzętach dowodzą, że przyspiesza on spalanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha.
 • Kmin rzymski – przyspiesza spalanie tłuszczu i redukcję wagi, ułatwia trawienie.
 • Cynamon – stabilizuje poziom cukru we krwi i zmniejsza aktywność niektórych enzymów trawiennych, redukując apetyt.
 • Imbir – pomaga zredukować masę ciała poprzez blokowanie wchłaniania tłuszczu i przyspieszenie metabolizmu.
 • Pieprz kajeński (cayenne) – ogranicza wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu, stymuluje metabolizm.
 • Oregano – ogranicza syntezę tłuszczów w organizmie, sprzyja redukcji masy ciała.

O czym pamiętać, stosując zioła na odchudzanie?

Tradycyjne kuracje ziołowe wykazują wysoką skuteczność we wspomaganiu procesów odchudzania wyłącznie wtedy, gdy ich stosowaniu towarzyszy zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.

Ich niewątpliwą zaletą jest naturalne pochodzenie, niskie ryzyko przedawkowania czy wystąpienia skutków ubocznych (co zdarza się przy stosowaniu syntetycznych środków odchudzających) oraz niska cena i łatwa dostępność. Należy przyjmować je systematycznie w dłuższym okresie czasu, robiąc co kilka tygodni 7–dniową przerwę i obserwując ich wpływ na organizm.

Doskonałym pomysłem jest także stosowanie dużej ilości przypraw ziołowych >> Nie dość, że ułatwią one trawienie i przyspieszą spalanie tłuszczu, to jeszcze nadadzą niskokalorycznym daniom niespotykany smak i aromat.