res:
Aromaterapia - zalety, działanie i przeciwwskazania. Jakie olejki wybrać?

Aromaterapia – zalety, działanie i przeciwwskazania. Jakie olejki wybrać?

Dodaj komentarz

Wiele osób żyje bardzo intensywnie. Złe odżywianie, stres, mało snu mogą powodować wiele dolegliwości. Często pojawia się migrena czy też problemy z zaśnięciem. Niektórzy cierpią również z powodu nerwicy, a także nawracających ataków paniki. Jednak zamiast zażywać środki farmakologiczne, które nie pozostają obojętne dla naszego żołądka i wątroby, można wypróbować moc olejków eterycznych. Są bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Olejki eteryczne – co warto wiedzieć?

Olejki eteryczne są niezwykle pomocne w leczeniu wielu dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim pomagają zwalczać zły nastrój, bóle głowy, a nawet reumatyzm, warto również wspomnieć o ich działaniu antystresowym.

Tak naprawdę olejki znane są już od setek tysięcy lat. Już starożytni Egipcjanie docenili ich niezwykłe właściwości. Warto również wiedzieć, że olejki są pozyskiwane w 100% z roślin, dlatego też są bezpieczne i oczywiście w pełni naturalne. Wybór odpowiedniego olejku eterycznego to podstawa.

Aromaterapia – zastosowanie

Aromaterapia st metodą, która wykorzystuje olejki eteryczne. Mogą one być wprowadzane poprzez skórę w trakcie masażu lub drogi oddechowe. Zatem można je wykorzystać również w kąpielach lub inhalacjach. Taką formę aromaterapii można stosować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko dodać do wody kilkanaście kropelek wybranych olejków. Dzięki temu można się zrelaksować, ale również odstresować.

olejki eteryczneOlejki eteryczne na Bee.pl »

Osoby narzekające na bóle kręgosłupa czy też nadmierne napięcie mięśni powinny zdecydować się na masaż. Olejki eteryczne mogą zostać wmasowane w skórę, która staje się nie tylko piękniejsza, ale również bardziej ukrwiona. Masaż poprawia też samopoczucie i działa antystresowo.

W sezonie jesienno-zimowym warto również zdecydować się na inhalację. Są one szczególnie polecane osobom zmagających się z bólami głowy czy też problemami z zatokami. Są one również doskonałym wyborem w czasie przeziębienia. Wystarczy tylko odpowiednia inhalacja. Powinna ona trwać około 15 minut.

Aromaterapia – wybór olejków ma duże znaczenie

Warto poznać zalety olejków eterycznych, które wykorzystywane są w aromaterapii.

  • Na migrenę polecany jest na przykład olejek bazyliowy i lawendowy. Działa przede wszystkim kojąco i pozwala w krótkim czasie pozbyć się bólu głowy.
  • Mając katar czy kaszel również warto zdecydować się na aromaterapię. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego olejku. Tutaj najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy lub z mięty pieprzowej.
  • Jeżeli jesteś bardzo zestresowany, rozdrażniony i źle sypiasz – aromaterapia będzie bardzo pomocna. Warto zastosować olejek lawendowy, majerankowy, a także jałowcowy. Dzięki temu będziesz spokojniejszy i łatwiej zaśniesz.

Aromaterapia jest nie tylko bardzo popularna, ale też skuteczna i przede wszystkim bezpieczna,a także łatwa w stosowaniu. Prosta inhalację można wykonać samodzielnie w domu. Z wyjątkowych właściwości olejków eterycznych czerpie również medycyna ludowa. Już nasza prababcie stosowały lawendę czy olejki z drzew iglastych do leczenia przeziębień. Warto więc zaufać sile olejków eterycznych zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne.

Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne to świetna sprawa – użyte w kominkach do aromaterapii wypełniają dom pięknymi zapachami natury, niektóre z nich można stosować w inhalacji, a wiele z nich idealnie nadaje się do kąpieli lub masażu.  Jednak mimo wielu dobroczynnych właściwości, olejki eteryczne mają pewne ograniczenia w zastosowaniu.

Kiedy należy ograniczyć stosowanie olejków eterycznych?

  • W przypadku dzieci. W związku z tym, że niektóre olejki eteryczne oddziałują na psychikę, nie należy stosować u dzieci następujących olejków: drzewa herbacianego, eukaliptusowego, jałowcowego, rozmarynowego, szałwii muszkatołowej, ylangowego, bergamotowego, drzewa różanego, geraniowego, neroli, sandałowego, tymiankowego.
  • Dla kobiet w ciąży. Ze względu na możliwe oddziaływanie na gospodarkę hormonalną, kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: hyzopowego, kopru włoskiego, majerankowego, mięty pieprzowej, różanego, szałwii, cyprysowego, jałowcowego, lawendowego, melisowego, rozmarynowego, rumiankowego, tymiankowego;
  • Jeśli skóra będzie wystawiona na promieniowanie słoneczne lub UV. Należy wówczas zrezygnować z użycia następujących olejków: cytrynowego, limetkowego, pomarańczowego, bergamotowego, grapefruitowego, mandarynkowego;
  • Przy stosowaniu olejków o dużej sile oddziaływania. Nie należy przekraczać dawki dwóch kropli na jeden zabieg przy następujących olejkach: cynamonowego, goździkowego, szałwii muszkatołowej, anyżowego, eukaliptusowego, hyzopowego, ylangowego;

Powyższe przeciwwskazania dotyczą domowego użytku olejków eterycznych. Doświadczony aromaterapeuta może tak połączyć olejki, aby zniwelować negatywne działanie.

Miłośników olejków eterycznych zapraszamy do naszego działu aromaterapii >> pełnego zapachów natury, olejków eterycznych, książek o aromaterapii i kominków do aromaterapii.


Zobacz także:

7 olejków eterycznych na przeziębienie

Pomarańczowy olejek eteryczny na dobry nastrój

Relaksujący masaż stóp z użyciem olejków eterycznych