res:
Oto najstarsza ze wszystkich herbat!

Oto najstarsza ze wszystkich herbat!

Dodaj komentarz

Dziś zapraszam na herbatę:-) I to nie byle jaką, bo zieloną – jedną z najzdrowszych i zarazem najstarszą na świecie. Liczy sobie ona ponad 5 000 lat, w Chinach i Japonii jest tak popularna, jak u nas czarna.

Zielona herbata pochodzi z tego samego krzewu (Thea sinensis), co czarna, jednak nie jest poddawana fermentacji, dzięki czemu jest zdrowsza i bogatsza w charakterystyczny smak i aromat.

Właściwości zielonej herbaty

W Chinach zielona herbata była stosowana jako „lekarstwo” na wiele dolegliwości. Współczesne odkrycia podkreślają jej zdrowotne właściwości. Jednak sceptyczne głosy podkreślają, że aby faktycznie herbata miała działanie lecznicze musi być wypita w bardzo dużych ilościach – kilkaset filiżanek dziennie (!). Z drugiej strony raczej nikt, kto chciałby schudnąć lub uporać się, z którąś z poniższych dolegliwości, nie ograniczy się tylko do zielonej herbaty. Filiżanka dobrze zaparzonej wysokogatunkowej zielonej herbaty zawiera wiele witamin i mikroelementów, które korzystnie wpływają na organizm.  Oto kilka właściwości zielonej herbaty:

– Wspomaga odchudzanie.
– Chłodnego naparu z zielonej herbaty można użyć do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.
– Łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem.
– Stymuluje krążenie, reguluje ciśnienie krwi.
– Chroni przed zawałem i udarem mózgu.
– Reguluje wydzielanie żółci, pobudza trawienie.
– Wpływa na poprawę pracy wątroby i nerek.
– Zawiera m.in. witaminy: A, B, B2, garbniki, polifenole, minerały, mikroelementy.

Sposób parzenia

Sposób parzenia ma znaczenie. Dokładna instrukcja znajduje się (a przynajmniej powinna) na opakowaniu. W celu uzyskania naparu pobudzającego i orzeźwiającego, herbatę parzymy krótko (do około 3 minut), natomiast właściwości relaksujące uzyskamy przy dłuższym parzeniu (3-8 minut).

Mimo wielu właściwości zdrowotnych zielonej herbaty, pamiętajmy, że medycyna Dalekiego Wschodu przypisuje jej właściwości wychładzające. Oznacza to, że zimą, jesienią i wczesną wiosną nie powinniśmy jej pić w nadmiarze.

Oryginalna, tradycyjna chińska zielona herbata w kostkach

zielona_herbata