res:
Uniwersalne zasady odżywiania i dbania o zdrowie

Uniwersalne zasady odżywiania i dbania o zdrowie

Dodaj komentarz

Przyznam, że można zagubić się w gąszczu informacji o zdrowiu. Czasem odnoszę wrażenie, że co książka to inna teoria na temat odżywiania, uzdrawiania i dbania o zdrowie. I setki przyczyn dla których boli głowa, chorujemy na otyłość, czy też mamy trądzik. Jednak, z drugiej strony, jest trochę punktów wspólnych, które dotyczą wielu sposobów odżywiania i dbania o zdrowie. Postanowiłam zebrać tych kilka zasad i przedstawić je poniżej:

Uniwersalne zasady odżywiania i dbania o zdrowie

1. Unikaj produktów przetworzonych i reklamowanych w telewizji. Każda dieta odchudzająca i sposób na zdrowe odżywianie powinny być raczej zgodne z tą zasadą. Mam wrażenie, że wiele produktów, które się nazywa jedzeniem, powstało w laboratoriach szalonych naukowców. Chemiczny proszek po zmieszaniu z wodą, który w kilka minut zamienia się w zupę lub Danonki w plastiku nie przeszłyby przez myśl Matki Natury. A przynajmniej nie mają jej rekomendacji.

Nikt nie czerpie korzyÅ›ci materialnych z przekonywania ciÄ™ do zjadania warzyw, owoców, miodu czy orzechów – dlatego nie sÄ… one reklamowane. Matka Natura na tym nie zarobi. Natomiast koncern Coca-Cola na reklamie popularnego napoju gazowanego – tak.

InnÄ… ważnÄ… kwestiÄ… sÄ… gotowe produkty obiadowe mrożone lub opakowane w foliÄ™ – gotowe do odgrzania i spożycia. Wygodna to opcja i niezwykle pomocna dla zapracowanych ludzi (czyli niemal każdego z nas). Jednak wiele z tych produktów zawiera duże iloÅ›ci soli, cukru, dodatki modyfikowane genetycznie lub wrÄ™cz chemiczne skÅ‚adniki, które przedÅ‚użajÄ… termin przydatnoÅ›ci do spożycia, poprawiajÄ… smak i wyglÄ…d. Czy warto je jeść? Czasem można, jeÅ›li jednak systematycznie bÄ™dÄ… trafiać na nasze talerze, prÄ™dzej czy później zapÅ‚acimy za nie cenÄ™ – nie tylko tÄ… przy sklepowej kasie.

2. Najlepsze dla czÅ‚owieka jest jedzenie, które urosÅ‚o pod promieniami sÅ‚oÅ„ca, z daleka od pestycydów. Jogurty, krakersy i gumy do żucia nie rosnÄ… na drzewach. Å»ywność liofilizowana, mimo jej rozpisywanych zalet, również. Natomiast pestycydy, które „pomagajÄ…” w masowym rolnictwie, sÄ… stosunkowo nowym wynalazkiem. Wiele z nich powstaÅ‚o w czasie wojny wietnamskiej, w celach militarnych – do zniszczenia dużych obszarów wietnamskiej dżungli. Pestycydy zostaÅ‚y stworzone do zabijania (bakterii, insektów, chwastów itp.) dlatego w ogóle nie mogÄ… być „bezpieczne”. WiÄ™cej o pestycydach możesz przeczytać w artykule „Pestycydy – jak na nas dziaÅ‚ajÄ… i jak siÄ™ przed nimi uchronić„.

3. Jedz warzywa i owoce z twojej strefy klimatycznej, odpowiednie do trwajÄ…cej aktualnie pory roku. Nie bez powodu pomaraÅ„cze u nas nie rosnÄ…, a w Azji nie zajadajÄ… siÄ™ kiszonymi ogórkami. Warzywa i owoce majÄ… „zadanie specjalne” – oprócz zapeÅ‚nienia żoÅ‚Ä…dków i zapewnienia miÅ‚ych doznaÅ„ smakowych, majÄ… dziaÅ‚anie ochÅ‚adzajÄ…ce lub rozgrzewajÄ…ce. I tak na przykÅ‚ad nie powinniÅ›my spożywać cytrusów, których zadaniem jest ochÅ‚adzanie. A już zwÅ‚aszcza w nadmiarze i w chÅ‚odnych porach roku.

4. WsÅ‚uchaj siÄ™ w swój organizm. Ale tak naprawdÄ™. JeÅ›li twój organizm mówi, że potrzebuje dużo cukru, alkoholu, papierosów lub chipsów, to najprawdopodobniej jest od nich uzależniony. Organizm też „potrzebuje” tych substancji, ale po to, aby zapewnić ci okreÅ›lony stan emocjonalny, w który wprowadzajÄ… ciÄ™ te używki. SÅ‚uchanie siebie to trudna sztuka. TrochÄ™ zapomniana (wszak z każdej strony mamy doradców, którzy podpowiadajÄ… jak żyć, co jeść, a nawet co myÅ›leć (o zgrozo!)). Sztuka zapomniana, ale możliwa do odtworzenia.

5. Każdy z nas jest inny. Pewnie sÅ‚yszaÅ‚eÅ› to wielokrotnie i nie jest to wielkim odkryciem, ale przypomnieć warto. Dlaczego? Bo w kontekÅ›cie zdrowia okazuje siÄ™, że mamy różne zapotrzebowanie, w różnych etapach życia na różne witaminy i mineraÅ‚y. JeÅ›li w twoim życiu jest dużo stresu, najprawdopodobniej bÄ™dziesz miaÅ‚ apetyt na produkty z dużą zawartoÅ›ciÄ… witaminy C. Tabelki z dziennym zapotrzebowaniem sÄ… jedynie tabelkami. CzÅ‚owiek lubi segregować, analizować, ukÅ‚adać. Lecz każdego dnia jesteÅ› pod wpÅ‚ywem wielu czynników, które „tabelki” nie uwzglÄ™dniajÄ… – na biochemiÄ™ twojego organizmu majÄ… wpÅ‚yw wydarzenia życiowe, stan emocjonalny, to, czy jesteÅ› wyspany, czy nie, to, jakim oddychasz powietrzem, to, co poÅ‚ożyÅ‚eÅ› na swój talerz i co z niego zjadÅ‚eÅ›. I inne czynniki, które w tym momencie nie przychodzÄ… mi do gÅ‚owy, a które pewnie Tobie za chwilÄ™ stanÄ… siÄ™ jasne;)

6. Aktywność fizyczna. Niestety albo „stety”. „Å»ycie to ruch, ruch to życie”. Inaczej wyglÄ…da woda w stawie, która caÅ‚y czas „stoi” w miejscu, inaczej – woda w rwÄ…cym potoku górskim. Inaczej wyglÄ…da i czuje siÄ™ czÅ‚owiek, który czÄ™sto jeździ na rowerze lub ćwiczy jogÄ™, a inaczej osoba, która czÄ™sto siedzi w kapciach przed telewizorem. Zawsze można powiedzieć, że woda w rzece, też bywa brudna, ale jeÅ›li spÅ‚ywajÄ… do niej Å›cieki lub inne nieczystoÅ›ci trudno siÄ™ dziwić. Nawet ruch nie pomoże, a może bez „ruchu” rzeki byÅ‚oby jeszcze gorzej? Aktywność fizyczna w cudowny sposób, bez twojego udziaÅ‚u Å›wiadomoÅ›ci, pobudza „fabrykÄ™ chemicznÄ…” twojego organizmu – endorfiny (tzw. „hormony szczęścia”) zalewajÄ… twoje ciaÅ‚o, organy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu ruszajÄ… do pracy. Nie musisz katować siÄ™ na siÅ‚owni. Wybierz takÄ… aktywność, która sprawi ci radość – jazdÄ™ na rowerze, jogÄ™, bieganie, granie w koszykówkÄ™ z przyjaciółmi. Cokolwiek, byleby to nie byÅ‚o „na siÅ‚Ä™”.

7. Twój umysÅ‚ i emocje majÄ… niesamowitÄ… moc. LÄ™k, wstyd i poczucie winy osÅ‚abiajÄ…. Radość, zadowolenie i wdziÄ™czność uskrzydlajÄ…, uzdrawiajÄ…, „zarażajÄ…” innych – pozytywnym nastawieniem. Dbaj o swój umysÅ‚ i uczucia. WiÄ™cej o roli myÅ›li i emocji ich wpÅ‚ywie na Twoje zdrowie przeczytasz np. w artykule „Sekretny jÄ™zyk twojego ciaÅ‚a. Inna Segal o samouzdrawianiu„.

8. Ból jest ważnym sygnaÅ‚em. Wiem, że jak boli, to boli i jest źle. Kusi by wziąć tabletkÄ™. Jak musisz, to trudno – nie rób sobie wyrzutów. Jednak jeÅ›li ból pojawia siÄ™ czÄ™sto, jest to wyraźny sygnaÅ‚. To znaczy, że jakiÅ› organ lub organy zaczynajÄ… niedomagać i dopominajÄ… siÄ™ o uwagÄ™ i zadbanie.

9. Umiar. To jest jedna z najważniejszych zasad. Czytając mnóstwo porad na temat zdrowego stylu życia i artykułów na temat pogarszającej się jakości żywności, można zwariować. Okazuje się, że niemal wszystko szkodzi. Jak więc żyć? Najlepiej świadomie i z umiarem. Jeśli na co dzień dbasz o siebie a raz na jakiś czas zjesz chipsy, nic złego się nie stanie. Gorzej, jeżeli chipsy stanowią nieodłączny element twojej diety.

Czy powyższe zasady bÄ™dÄ… pomocne? Mam nadziejÄ™, że tak. Może z nich skorzystać każdy – bez wzglÄ™du na wiek, pÅ‚eć, wyznanie religijne czy strefÄ™ klimatycznÄ…:) Czy dodasz jakieÅ› zasady od siebie?:)