res:
Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców - szybka i tania metoda

Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców – szybka i tania metoda

Dodaj komentarz

Kupujesz warzywa i owoce ze sklepu, lecz martwisz się, że są „pryskane”? Poznaj prosty sposób ich oczyszczania ze szkodliwych pestycydów.

Metoda została zaczerpnięta ze strony KrytykaKulinarna.com

Wszyscy wiemy, że owoce są pryskane na potęgę. Ja mam ograniczone zaufanie i jak ktoś mi sprzedaje idealnie rumiane jabłko z naklejką „bio”, to wierzę mu umiarkowanie. Gdzie jest robak, ja się pytam?! A tak bardziej serio – sama woda to za mało. Ale zaraz sobie z tym poradzimy.

Są na rynku płyny do mycia warzyw i owoców, które są relatywnie drogie, zwłaszcza, że nie mają w składzie niczego, czego byśmy nie mieli w domu. Zresztą ich składy, na ogół oparte są na kwasach, więc owszem, usuwają większość bakterii takich jak Salmonella czy E.Coli, ale same bakterie to jeszcze nie wszystko. Bo jest jeden mały problemik – większość powszechnie używanych pestycydów jest oleistych. Z bardzo prostej przyczyny: żeby nie zmywał ich deszcz. I nie mówię teraz o woskach, od których świecą się jabłuszka na straganie, lecz o substancjach, których nie można ani zobaczyć, ani wyczuć.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby warzywa i owoce wyhodowane w sposób naturalny – kto ma babcię z działką, ten wie. Smak nie ma sobie równych. Ale jak się nie da, to trzeba myć. Ostatecznie jabłko ze skórki obierzesz, ale z truskawkami może być trudniej. A wystarczy tylko woda i dwa podstawowe składniki, które każdy ma w kuchni. Dawno temu przeczytałam gdzieś o tej metodzie i od tej pory jestem jej wierna. Wy też będziecie, jak zobaczycie jakie to proste.

KROK 1

Najpierw musimy pozbyć się bakterii, czyli zrobić to, co robią te drogie płyny. Czyli stworzyć środowisko kwaśne. Najłatwiej użyć zwykłego octu, choć można sięgnąć po ocet jabłkowy czy winny. Tylko po co? Na litr wody wlewamy 100-150 ml octu i w takim roztworze myjemy warzywa i owoce.

KROK 2

Teraz czas na pestycydy. Te ulegają hydrolizie w środowisku zasadowym, które także tanio i szybko stworzymy w domu – do litra wody dodajemy łyżkę sody oczyszczonej, mieszamy do rozpuszczenia i myjemy w tym roztworze warzywa i owoce. Można je zostawić na kilka minut. Istnieje duża szansa, że na powierzchni wody pojawi się lekko tłusty film.

KROK 3

Warzywa i owoce płuczemy w czystej wodzie.

I już.

A jeśli chcecie się zabawić w małego ogrodnika, to tutaj pisałam o warzywach i owocach, które nie dość, że odrastają z resztek, to jeszcze można je przez cały rok hodować na parapecie i mieć w stu procentach ekologiczny mini warzywnik.

Źródło: Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców – szybka i tania metoda