res:
Naturalne farbowanie włosów farbami ziołowymi. Jak to się robi?

Naturalne farbowanie włosów farbami ziołowymi. Jak to się robi?

Dodaj komentarz

Coraz więcej osób, wybierając produkty do farbowania włosów, stawia na środki naturalne. Staje się to coraz bardziej powszechne, gdyż chemiczne farby do włosów w dłuższej perspektywie mogą niszczyć nasze kosmyki, powodując ich łamanie się oraz znaczne osłabienie. Różnorodne środki chemiczne zawarte w farbach drogeryjnych pozwalają nam szybko i łatwo uzyskać pożądany kolor, jednak potrafią także negatywnie wpłynąć na jakość i wygląd naszych włosów.

Aby zachować ich zdrowie i piękno oraz móc cieszyć się pięknym i naturalnie uzyskanym kolorem, warto postawić na kosmetyki naturalne do farbowania włosów. Tylko jak to zrobić?

Henna – farbuje włosy, dając blask i witalność

Jednym z najbardziej popularnych ziół, które stosowane są do farbowania włosów, jest henna. To roślina, która w sproszkowanej formie pozwala nam uzyskać rozmaite odcienie rudości – od pomarańczowego, przez czerwień, aż do burgundów. To zioło w pełni naturalne, a na jego popularność w dużym stopniu wpływa odżywcze działanie na włosy. Regularne użytkowanie henny do farbowania włosów widocznie je pogrubia, dodaje im blasku oraz zdecydowanie je wzmacnia.

Zobacz naturalne farby do włosów »

Jaka henna do włosów?

Jaką hennę kupić i jak zafarbować nią włosy? Przede wszystkim powinniśmy patrzyć na skład. Czysta henna powinna mieć w swoim składzie tylko jeden składnik, a mianowicie lawsonia inermis. Używając henny czystej składowo, możemy mieć pewność, że wyposażamy nasze włosy wyłącznie w to, co najlepsze.

Hennowanie włosów – jak to się robi?

Hennowania, czyli farbowania za pomocą henny, dokonuje się stosunkowo łatwo.

  1. Zalewamy hennę ciepłą wodą, zakwaszamy ją (np. sokiem z cytryny) i odstawiamy na 2-3 godziny, aby zioło puściło barwnik.
  2. Po tym czasie uzyskaną w ten sposób hennę o konsystencji gęstego błotka nakładamy dokładnie na nasze włosy i trzymamy tak minimum przez godzinę.
  3. Hennę zmywamy dokładnie ciepłą wodą. Warto nie myć włosów po hennowaniu przez przynajmniej jeden dzień, aby kolor dobrze się utlenił.

Hendigo – czyli jak za pomocą ziół uzyskać piękne, różnobarwne brązy

Hendigo polega na zmieszaniu ze sobą dwóch ziół – wspomnianej już wcześniej henny z indygo. W zależności od oczekiwanego efektu kolorystycznego używamy mniej lub więcej jednego bądź drugiego zioła.

  1. Hennę przygotowujemy tak jak w poprzednim przypadku, a po jej odstaniu przez kilka godzin dodajemy rozdrobnione w ciepłej wodzie indygo. Tego zioła nie zakwaszamy.
  2. Po zmieszaniu obu składników  od razu nakładamy je na włosy. W zależności od użytych proporcji w sposób ten możemy uzyskać zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie brązu. Mała wskazówka – im więcej damy henny, tym bardziej ciepły efekt uzyskamy. Dodatkowo warto wiedzieć, że jeżeli zdecydujemy się położyć na włosy czyste indygo, bez dodatku henny, uzyskamy w ten sposób kolor czarny.

Przy użytkowaniu henny bądź indygo warto jednak pamiętać o tym, aby być w pełni zdecydowanym na wybrany kolor. Włosy potraktowane ziołami bardzo ciężko potem rozjaśnić, jeżeli więc planujemy późniejsze drastyczne zmiany koloru, lepiej nie używać ziół do farbowania włosów.

Jak dodatkowo odżywić włosy podczas farbowania ziołami?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych dodatków, które możemy dodać do henny bądź hendigo. Zamiast zakwaszać hennę sokiem z cytryny, można dla przykładu użyć amli – zioła, które posiada dodatkowe właściwości odżywcze.

Warto również pamiętać o tym, aby do rozdrabniania henny użyć wody destylowanej, dzięki czemu barwnik lepiej złapie na włosach, co często może utrudniać twarda woda dostępna w naszych kranach.

Gdzie kupić te wszystkie zioła i dodatki? Warto odwiedzić dobry sklep zielarski lub też zrobić zakupy w drogeriach z naturalnymi kosmetykami, których dużo znajdziemy w internecie.


Zobacz także:

Dlaczego warto farbować włosy przy użyciu henny Khadi?