res:
Hemoroidy: przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy: przyczyny, objawy, leczenie

1 komentarz

Żylaki odbytu mogą zdarzyć się każdemu niezależnie od wieku. Przypadłości da się jednak pozbyć szybko i skutecznie. Jak? Zaraz się dowiesz.

Guzki krwawnicze, zwane potocznie hemoroidami, ma każdy z nas. Pełnią one bardzo ważną funkcję w organizmie. Wypełnione krwią guzki współpracują z mięśniami zwieracza i kontrolują fizjologiczne procesy związane z oddawaniem kału i gazów. W ich trakcie guzki pozbywają się krwi i umożliwiają wypróżnianie. Kłopot pojawia się wówczas, gdy dochodzi do stanu zapalnego hemoroidów. Guzki się rozciągają, wypełniają krwią ponad miarę albo nie opróżniają się do końca. Gdy dochodzi również do zapalenia tkanki odbytu, ma miejsce choroba hemoroidalna. Może na nią cierpieć nawet co drugi Polak.

Objawy hemoroidów

Pierwszym symptomem choroby jest swąd w okolicach odbytu. Sygnał jest jednak często bagatelizowany, chociaż to właśnie od niego wszystko się zaczyna. W wyniku drapania zostaje naruszona śluzówka, a uczucie niepełnego wypróżnienie, które towarzyszy powiększonym guzkom, daje sygnał, że należy zwiększyć parcie. W efekcie odpływ krwi z guzków zostaje utrudniony, a to prowadzi do powiększenia hemoroidów. Wówczas można już zauważyć ślady krwi na papierze toaletowym. To kolejny objaw zapalenia hemoroidów.

Przyczyny hemoroidów

Stan zapalny hemoroidów może się przytrafić każdemu niezależnie od wieku. Rozwojowi choroby sprzyja siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Szczególnie narażeni na hemoroidy są jeźdźcy konni, kolarze, osoby pracujący przed komputerem, kierowcy. Przyczyną wystąpienia hemoroidów jest także nieodpowiednia dieta. Zbyt mała ilość spożywanego błonnika i słabe nawodnienie organizmu prowadzi do zaparć. A te, z kolei, obciążają błonę śluzową okolic odbytu. Hemoroidom sprzyja również ciąża, otyłość, stosowanie środków przeczyszczających. Z hemoroidami częściej także zmagają się osoby starsze i pacjenci po operacjach odbytu i krocza.

Jak leczyć hemoroidy

Leczenie hemoroidów domowymi sposobami może być skuteczne, o ile jest długotrwałe. Pierwsze objawy stanów zapalnych można zahamować nasiadówkami z kory dębu lub rumianku. Łagodzą ból i zmniejszają obrzęk także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku o działaniu przeciwzapalnym. W leczeniu hemoroidów powinny wziąć udział również środki farmaceutyczne. Tabletki, czopki i kremy hamują rozwój guzków, zmniejszają obrzęk i ból, poprawiają napięcie naczyniowe i przepustowość krwi. Większość skutecznych leków na hemoroidy (np. Procto-Glyvenol) jest dostępna w aptekach bez recepty.

Artykuł sponsorowany