res:
Glinka - zastosowanie nie tylko kosmetyczne

Glinka – zastosowanie nie tylko kosmetyczne

Dodaj komentarz

Miłośnicy kosmetyków naturalnych bardzo cenią sobie właściwości i wszechstronność zastosowania różnego rodzaju glinek. Glinka jest produktem w 100% naturalnym. W skrócie są to rozdrobnione skały osadowe występujące kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Glinki używane są zewnętrznie i wewnętrznie. Jest to bardzo uniwersalny produkt, z którego można wykonać maseczki do twarzy i ciała, szampony i maski do włosów, okłady, pasty do zębów. Glinkę można używać również jako dodatek do kąpieli a nawet zjeść.

Rodzaje glinek – kosmetyczne i spożywcze

1. Glinka zielona
Przeznaczona jest do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i skłonnej do powstawania zaskórników. Ściąga pory, odżywia i wygładza skórę. Dezynfekuje i działa przeciwzapalnie.

2. Glinka czerwona
Swój czerwony kolor zawdzięcza dużej ilości żelaza oraz miedzi. Glinka czerwona łagodzi objawy trądziku różowatego i wzmacnia naczynka krwionośne. Działa odżywczo i odświeżająco na skórę. Polecana dla cery tłustej i mieszanej.

3. Glinka żółta
Działa podobnie jak glinka czerwona. Różni się większą zawartością żelaza. Nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i jednocześnie wrażliwej. Pozytywnie wpływa również na cerę dojrzałą.

4. Glinka biała
Jedna z najbardziej delikatnych glinek. Dzięki silnym właściwościom regeneracyjnym i łagodzącym jest szczególnie polecana osobom z cerą suchą i wrażliwą. Zapobiega podrażnieniom, odświeża i odżywia cerę, przywracając jej jędrność i elastyczność.

5. Glinka różowa
To nic innego jak połączenie glinki czerwonej i białej. Pozwala ono uzyskać efekt dogłębnego oczyszczenia i odżywienia skóry zachowując przy tym łagodny charakter.
Jest delikatna, ma właściwości dezynfekujące, przyspiesza gojenie blizn. Poleca dla do cery podatnej na alergie i podrażnienia.

⇨ Niezwykłe właściwości japońskiej wiśni. Dlaczego stosuje się ją w kosmetyce?

6. Glinka błękitna
Glinka o szczególnych właściwościach absorbujących. Wygładza zmarszczki. Polecana dla osób z cerą dojrzałą i trądzikową. Jest łagodna w działaniu, delikatna. Skutecznie zwęża pory i pozwala pozbyć się zaskórników.

7. Glinka czarna
Dogłębnie oczyszcza, podnosi sprężystość i elastyczność skóry. Absorbuje nadmiar sebum i przyspiesza proces regeneracji.
Zalecana do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

8. Glinka ghassoul
Bogata w minerały takie jak: magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit i cynk.
Zapobiega wysuszaniu się i łuszczeniu skóry. Posiada właściwości myjące, więc można jej używać jako środek do mycia ciała, twarzy i włosów. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery tłustej, normalnej, zmęczonej.

9. Glinka Multani Mitti (Fulerska)
Posiada silne właściwości odtłuszczające, ściągające i wybielające, dzięki czemu sprzyja rozjaśnianiu powierzchniowych przebarwień. Jest szczególnie polecana do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Jedną z najbardziej znanych glinek spożywczych jest glinka bentonitowa. Pochodzi ze zwietrzałego pyłu wulkanicznego i od wieków ceniona jest na całym świecie. Tę glinkę można stosować również w cenach kosmetycznych. Dzięki zdolności usuwania metali ciężkich i toksyn może być używana również jako proszek do mycia zębów. Glinka  bentonitowa jest pozbawiona smaku.

Zastosowanie glinek w schorzeniach

Glinki spożywcze do stosowania wewnętrznego polecane są w przypadku:

  • Chorób ukÅ‚adu pokarmowego
  • Zatrucia toksynami
  • Problemów jelitowych (w szczególnoÅ›ci u dzieci)
  • Osób cierpiÄ…cych na refluks
  • Chorób żoÅ‚Ä…dka
  • DolegliwoÅ›ci trawiennych takich jak wzdÄ™cia, zgaga
  • Chorób ginekologicznych

Przed zastosowaniem glinki spożywczej należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, który udzieli wskazówek dotyczących prawidłowego spożycia i określi czy w danym przypadku glinka jest wskazana.

Podsumowując, znane od wieków glinki z powodzeniem sprawdzają się również we współczesnym świecie. Używane są przez kobiety jako uniwersalny, naturalny kosmetyk ale doceniane są również przez dermatologów, gabinety kosmetyczne,  gabinety SPA i specjalistów w dziedzinie medycynie naturalnej. Ten stworzony przez naturę kosmetyk, a jednocześnie lek jak dotąd nie ma sobie równych.