res:
Wiśnia japońska - odmiany i właściwości

Wiśnia japońska – odmiany i właściwości

Dodaj komentarz

Kwitnąca wiśnia to najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny wśród symboli Japonii. Co roku tysiące turystów z całego świata odwiedzają ten kraj, aby podziwiać ogrody pełne pięknych, różowych kwiatów. Jak się okazuje, kwiaty tego charakterystycznego drzewa mają również właściwości zdrowotne i znalazły zastosowanie w branży kosmetycznej.

Odmiany wiśni japońskiej

Wiśnia japońska niejedno ma imię. Drzewo, które zakwita pod koniec kwietnia i od wielu wieków jest głównym bohaterem święta Hanami, zachwyca swoim urokiem i przyciąga do Japonii turystów z całego świata. Tę ozdobną roślinę można spotkać również pod takimi nazwami jak: sakura, wiśnia piłkowana czy royal burgundy. Niektóre odmiany są ozdobą dużych europejskich parków, ale poszukują ich też osoby, które chcą, aby w ich przydomowych ogrodach zagościł orientalny klimat.

Drzewo wiśni japońskiej – w zależności od odmiany – może osiągnąć nawet 12 m wysokości. W domowych warunkach najlepiej sprawdzą się jednak mniejsze rozmiary. Sakura w wersji bonsai to niewielkie drzewko, którego pielęgnacja nie jest skomplikowana i obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Wśród najważniejszych odmian wiśni japońskiej należy wymienić takie okazy jak:

 • Wiśnia piłkowana Pink Perfection – jest to jedna z największych i najbardziej okazałych odmian. Osiąga nawet 12 m wysokości, a jej korona może mieć 8 m średnicy, dzięki czemu w okresie kwitnienia efekt jest naprawdę imponujący. Drzewo ma jasnopurpurowe kwiaty oraz jasnobrązowe liście.
 • Amanogawa – kwitnie w maju na jasnoróżowy kolor. Drzewo osiąga do 7 m wysokości, a jego korona ma ok. 2 metrów średnicy. Owoce tej rośliny, choć zachęcają wyglądem, są trujące dla człowieka.
 • Kanzan – wysokie na 10 m drzewo charakteryzuje się kulistą koroną i jest bardzo rozłożyste. Średnica osiąga nawet 8 m. Charakteryzuje się karminowymi kwiatami i zielonymi liśćmi. Podobnie jak amanogawa, ta odmiana również wydaje owoce niezdatne do spożycia.
 • Ukon – w porównaniu do kanzan, ta odmiana wyróżnia się kulistą koroną i jeszcze większą średnicą – jej rozmiar może dochodzić nawet do 15 m, podczas gdy wysokość drzewa to ok 8 m. Ukon kwitnie w maju, a jego kwiaty mają kremową barwę.
 • Kiku shidare – ta odmiana doskonale sprawdzi się w przydomowych ogrodach. Jest to niewielkie drzewo – osiąga maksymalnie 5 m wysokości i 4 m szerokości. Charakteryzuje się zwisającymi gałęziami, w czym przypomina wierzbę płaczącą. Kwitnie bardzo obficie i zachwyca jasnoróżowym kolorem.
 • Royal burgundy – jest to mutacja odmiany kanzan, która została wyhodowana w USA. Cechą charakterystyczną tego drzewa są bordowe liście, które można podziwiać wiosną i latem.

Właściwości wiśni japońskiej

Wiśnia japońska ma przede wszystkim cieszyć oko. Jako roślina ozdobna wydaje owoce, które są niejadalne, a czasem nawet trujące dla ludzi. Nadają się do spożycia jedynie dla ptaków i owadów. Mimo to właściwości tej rośliny zostały docenione na różnych obszarach.

Owoce – właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Większość odmian wiśni japońskiej w ogóle nie wydaje owoców. Są jednak drzewa, na których można dostrzec niewielkie owoce – nie są one jednak jadalne dla ludzi, ale mogą stać się pokarmem dla ptaków. Jeśli szukamy właściwości zdrowotnych w wiśniach, warto sięgnąć po te jadalne odmiany, które nie tylko pobudzają przemianę materii i oczyszczają organizm z toksyn, ale również zawierają wiele cennych składników odżywczych.

Kwiaty – właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Owoce wiśni japońskiej są niejadalne, jednak płatki i liście ich drzew można znaleźć w kuchni. Można je marynować i zrobić z nich:

 • oczyszczający napar, który można pić zamiast herbaty,
 • dodatek do słodyczy i wytrawnych potraw,
 • różowy barwnik spożywczy, którego ogromną zaletą jest naturalność i brak chemii.

Wiśnia japońska stała się inspiracją dla cukierników, dlatego słodycze w japońskich sklepach często mają charakterystyczny jasnoróżowy kolor.

Kwiat sakury został także doceniony w branży kosmetycznej i dziś bez problemu można znaleźć m.in. kremy do rąk, dezodoranty, żele pod prysznic czy balsamy do ciała z ekstraktem tej symbolicznej rośliny. Wiśnia japońska:

 • jest kojąca dla każdego rodzaju skóry,
 • nawilża skórę,
 • poprawia sprężystość, przywraca gładkość i wyrównuje koloryt skóry,
 • odbudowuje warstwę hydrolipidową naskórka,
 • kompleksowo poprawia kondycję skóry.

Wiśnia japońska jako składnik kosmetyków naturalnych najwyższej jakości od BeBio (zobacz »).