res:
Domowe środki czystości

Domowe środki czystości

1 komentarz

Dziś ciąg dalszy eko-sprzątania 🙂 Sposoby na ekologiczne usuwanie plam już znamy, teraz czas zająć się całym domem. Do sprzątania wystarczy nam kilka środków, które są raczej w każdym domu, możemy też sięgnąć do gotowych ekologicznych środków czystości bądź też… do zdobyczy technologii.

Domowe środki czystości

Zacznijmy więc przegląd kuchennych szafek i sprawdźmy co można wykorzystać.

Soda oczyszczona

Powszechnie dostępna soda oczyszczona sprawdza się nie tylko do spulchniania ciasta, ale doskonale nadaje się do sprzątania. Jest to niedoceniana substancja ekologiczna o szerokim zastosowaniu. Jest całkowicie biodegradowalna – rozkłada się już w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a rozpuszcza w 20 stopniach Celsjusza. Można jej używać zarówno do prania, jak i do sprzątania.

Ocet spirytusowy

Sprawdza się nie tylko w kuchni jako przyprawa, ale znakomicie nadaje się do sprzątania wszystkich pomieszczeń w domu. Ma działanie bakteriobójcze, zabija zarazki chorobotwórcze, usuwa osady oraz przykre zapachy. W sklepach jest dostępny sześcio- lub dziesięcioprocentowy. Można go używać do sprzątania i do prania, a charakterystyczny ostry zapach octu szybko się ulatnia.

Szare mydło

Popularne mydło z jeleniem nadaje się zarówno do mycia, jak i do sprzątania oraz prania. Jest hipoalergiczne, więc może być używane przez alergików. Jak pozostałe produkty również jest niedrogie – kostka mydła kosztuje około dwóch, trzech złotych.

Cytryna

Owoc dostępny w każdym sklepie spożywczym, jak się okaże, niedoceniony składnik wielu środków do sprzątania. Sok z cytryny przyda nam się nie tylko do herbaty, ale i do sprzątania w łazience i kuchni.

Sól kuchenna

Jest doskonałym środkiem czyszczącym, odkażającym, ściernym, dezynfekującym. Będziemy jej używać nie tylko do solenia potraw, ale również do zrobienia własnych środków do sprzątania. W połączeniu z cytryną działa ze zdwojoną mocą.

Orzechy piorące

Orzechy piorące są to łupiny owoców tzw. drzewa mydlanego, zawierające saponinę – naturalny detergent całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiej skóry i dla środowiska. Orzechów i przygotowanego z nich wywaru można używać do prania, zmywania, czyszczenia, a także do kąpieli, mycia włosów, a nawet pielęgnacji dzieci, zwłaszcza przy problemach alergicznych, wysypkach i podrażnieniach.

Orzechy są bardzo wydajne – kilku łupin używamy do wielokrotnego prania, a kilogramowe opakowanie orzechów piorących kosztuje około 30 zł.

Naturalne olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne można je kupić w zielarniach oraz sklepach internetowych z ekologicznymi kosmetykami. Każdy olejek ma inne zastosowanie (patrz str. 63), przy zakupie należy zwrócić uwagę na skład i opakowanie, by upewnić się, czy jest w stu procentach naturalny. Olejków eterycznych użyjemy do prania, sprzątania oraz tworzenia naturalnych odświeżaczy powietrza. Cena olejku, w zależności od rodzaju, waha się od dziesięciu do dwudziestu złotych.

Wymienione produkty są zdecydowanie zdrowsze niż każdy używany do tej pory środek chemiczny – cały dom wyczyścimy równie dobrze, a nawet lepiej niż dotychczas. Wydatki, jakie poniesiemy stosując domowe sposoby sprzątania, będą zdecydowanie niższe od tych, które ponosimy zaopatrując się w powszechnie dostępne chemiczne środki czyszczące. Będzie to z korzyścią dla naszej kieszeni, ale co najważniejsze – dla zdrowia i naszego i naszych bliskich. Wszystkie te składniki świetnie sprawdzają się podczas sprzątania.

Czyściki z mikrofibry

W ekologicznym sprzątaniu pomocne będą nam także nowoczesne technologie, dzięki którym, bez używania detergentów i wspomnianego octu czy sody oczyszczonej, posprzątamy dom tylko przy pomocy wody. Atestowane produkty stworzone ze specjalnych mikrowłókien, które czyszczą powierzchnię tylko przy użyciu wody.

Odkurzacz parowy

Na rynku są dostępne odkurzacze parowe, które czyszczą każdą powierzchnię, a nawet udrażniają rury. Są to wielozadaniowe urządzenia na parę, którymi można wysprzątać każde pomieszczenie w domu, od podłogi po sufit, umyć samochód i każdy inny sprzęt tylko przy użyciu czystej wody. Kosztują kilka tysięcy złotych, jednak jest to wydatek na długie lata.

Na podstawie książki „Ekologiczne sprzątanie„.

Ten nowoczesny bioporadnik przedstawia łatwy, skuteczny i tani sposób sprzątania z wykorzystaniem, oprócz siły własnych mięśni, wyłącznie naturalnych środków, takich jak mydła, soda, sól, oliwa z oliwek, cytryna, ocet, olejki eteryczne. Adresowany jest do osób, które dbają o zdrowie, chcą uniknąć nadmiaru chemii w swoim otoczeniu i preferują model życia w stylu eko. Autorka: Urszula Giercarz, z wykształcenia prawniczka, właścicielka firmy Office and Home zajmującej się ekologicznym sprzątaniem mieszkań i biur; mieszka w Poznaniu.

Szukasz więcej podobnych książek? Zapraszamy do działu z książkami >> Eko

Szukasz gotowych preparatów? Zapraszamy do działu >> Ekologiczne środki czystości