res:
Tanie pranie - orzechy piorące jako alternatywa dla proszków do prania

Tanie pranie – orzechy piorące jako alternatywa dla proszków do prania

Dodaj komentarz

Orzechy piorące, nazywane też myjącymi (łacińska nazwa sapindus mukorossi) to znany od wieków, szczególnie mieszkańcom Dalekiego Wschodu, środek piorący. Dzięki dużej zawartości naturalnego detergentu (saponiny) łupiny orzechów w kontakcie z wodą wydzielają roztwór mydlany. Chociaż orzechy same w sobie mają niezbyt przyjemny zapach, to w połączeniu z wodą stają się bezwonne. A dla nadania przyjemnego zapachu, można dodać do prania (do pojemnika przeznaczonego na płyn zmiękczający) kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Skąd pochodzą orzechy piorące?

Orzechy piorące są znane zwłaszcza na Dalekim Wschodzie. Drzewo, na którym rosną, osiąga około 15 metrów wysokości i owocuje dopiero po 10 latach, za to, jest długowieczne i obradza przez około 90 lat. Drzewo kwitnie na przełomie marca i kwietnia, zaś zbiorów dokonuje się wczesną jesienią – dojrzałe orzechy charakteryzują się lepką, brązowo-złotą łupiną. Po zbiorach orzechy rozłupuje się w celu usunięcia zdrewniałego środka, gdyż najważniejsza jest łupina, w której zawartość saponiny sięga 15%.

Zastosowanie orzechów piorących

Orzechy piorące mają bardzo szerokie zastosowanie. Można używać ich nie tylko do prania w pralce. Oto inne zastosowania orzechów:

Orzechy piorące

– odpowiednio przygotowany wcześniej wywar z orzechów można użyć jako środek do czyszczenia rzeczy wszelakich – kuchenek, blatów, podłóg, łazienek, kuchni, a nawet samochodów. Umycie stołu takim preparatem będzie odstraszało muchy.

czyszczenie złota i srebra

zmywanie naczyń – w przypadku ręcznego prania należy przygotować odpowiedni wywar, w przypadku zmywarki – należy w odpowiednim woreczku umieścić kilka łupin orzecha.

pielęgnacja zwierząt – dzięki właściwościom insektobójczym przynoszą zwierzęciu ulgę i nie podrażniają sierści. Zwierzęta nie powinny mieć nic przeciwko orzechom : – )

szampon do włosów – z orzechów można przygotować również szampon do włosów. Jest on polecany zwłaszcza osobom cierpiącym na alergię lub mającym wrażliwą skórą. Taki szampon wykazuje też właściwości przeciwłupieżowe.

odżywka dla ogrodu – Saponina zawarta w orzechach zwalcza szkodniki. Odgania insekty, ma właściwości przeciwgrzybiczne, stymuluje wzrost roślin. Znakomicie zwalcza mszyce.

Orzechy piorące to świetna alternatywa dla tradycyjnych proszków do prania, są zdrowe (nie wywołują alergii) i przyjazne dla środowiska; prane tkaniny pozostają miękkie, delikatne, nie niszczą się i nie tracą kolorów; orzechy mają właściwości odtłuszczające, nie pozostawiają zapachu (jeśli Ci na nim zależy, dodaj kilka kropli olejku eterycznego) ani osadu.

>>> Orzechy piorące są dostępne w naszym sklepie w opakowaniu 0,5 kg. Do orzechów jest dołączany woreczek, do którego należy wrzucać orzechy podczas prania lub zmywania w zmywarce.