res:
Czy solarium szkodzi zdrowiu?

Czy solarium szkodzi zdrowiu?

Dodaj komentarz

Solarium to wciąż bardzo popularny sposób zyskiwania sztucznej opalenizny. Jednak badania jednoznacznie wskazują, że jest to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia.Podczas zabiegu wydzielane są promienie ultrafioletowe, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. W Internecie można znaleźć informacje na temat wielu kampanii przedstawiających szkodliwość solarium, prowadzonych przez różne organizacje.

Jak działa solarium?

Mówiąc o zagrożeniach związanych z korzystaniem z solariów, przede wszystkim warto wyjaśnić na czym właściwie polega ten sposób opalania. Solarium to specjalne, elektryczne urządzenie, które zawiera lampy ultrafioletowe, podobne do promieniowania słonecznego. Wizualny efekt działania tych lamp to nic innego jak reakcja obronna skóry na działanie promieni UVA.

W wyniku działania promieni UVB na skórze powstaje rumień, a promienie UVA doprowadzają przy okazji do nieodwracalnych zmian w skórze właściwej i wywołują np. przedwczesne starzenie się.

Naturalne sposoby na utrzymanie opalenizny »

Negatywne konsekwencje korzystania z solarium

Już kilkukrotne korzystanie z solarium może wywołać bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Kilkanaście lat temu, kiedy było ono najbardziej popularne panowała powszechna opinia, że nie jest ono szkodliwe. Jednak późniejsze badania jednoznacznie wskazały szkodliwość promieni UVA. Przenikają one do głębszych warstw skóry, przyczyniają się do destrukcji włókien kolagenu oraz elastyny. Ponadto promienie wspomagają powstawanie wolnych rodników i przyczyniają się do powstania wielu schorzeń skórnych jak np. nowotworów. warto zaznaczyć, że promienie UV to główna przyczyna rozwoju czerniaka, czyli najbardziej niebezpiecznej choroby.

balsam brÄ…zujÄ…cy mokosh

Balsam brÄ…zujÄ…cy Mokosh – skuteczny sposób na utrzymanie opalenizny po lecie »

Szkodliwe dla zdrowia skutki promieniowania UVA

Promienie UVA emitowane przez solaria przede wszystkim wpływają na fotostarzenie się skóry. Jak wspomniano wcześniej, wnikają one w głąb skóry i doprowadzają do nieodwracalnych zmian. Co więcej, objawy nie są widoczne od razu, widać je dopiero po kilku latach.

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć to wpływ promieniowania na rozwój dermatozy, a także na powstanie reakcji fotoksycznych i fotoalergicznych. Solarium może też wywołać nieestetyczne przebarwienia skóry, które w późniejszym czasie mogą być niemożliwe do usunięcia. Opalenizna pojawia się wprawdzie niemal od razu po przeprowadzeniu zabiegu, jednak stosunkowo szybko znika.

Osoby o jasnej karnacji, właściwie w ogóle nie powinny korzystać z solarium. Blada skóra może bardzo szybko ulec poparzeniom.

Solarium wiąże się także z szybszym starzeniem się skóry. Taki proces objawia się przede wszystkim przez pogrubieniem skóry, szorstkość, poszerzeniem porów, pojawianiem się różnych zmian skórnych, nierówną dystrybucje barwnika itd. Skutki mogą być naprawdę uciążliwe!

Witamina D3 – dlaczego warto ją suplementować? »

Czy można bezpiecznie korzystać z solarium?

Przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie wskazują na szkodliwość solarium. Specjaliści jednogłośne odradzają korzystanie z takiej usługi. Istnieje jednak kilka wskazówek, które warto przestrzegać, jeżeli koniecznie chcemy korzystać z solarium. Przede wszystkim konieczne jest zmycie makijażu oraz usunięcie wszelkiej biżuterii. Zaleca się także wcześniejsze zastosowanie specjalnych kosmetyków, które skracają czas opalania i chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV.