Aromaterapia – zalety, dziaÅ‚anie i przeciwwskazania. Jakie olejki wybrać?
Wiele osób żyje bardzo intensywnie. Złe odżywianie, stres, mało snu mogą powodować wiele dolegliwości. Często pojawia się migrena czy też problemy z zaśnięciem. Niektórzy cierpią również z powodu nerwicy, a także nawracających ataków paniki. Jednak zamiast zażywać środki farmakologiczne, które nie pozostają obojętne dla naszego żołądka i wątroby, można wypróbować moc olejków eterycznych. Są bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.
Olejki eteryczne – co warto wiedzieć?
Olejki eteryczne są niezwykle pomocne w leczeniu wielu dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim pomagają zwalczać zły nastrój, bóle głowy, a nawet reumatyzm, warto również wspomnieć o ich działaniu antystresowym.
Tak naprawdę olejki znane są już od setek tysięcy lat. Już starożytni Egipcjanie docenili ich niezwykłe właściwości. Warto również wiedzieć, że olejki są pozyskiwane w 100% z roślin, dlatego też są bezpieczne i oczywiście w pełni naturalne. Wybór odpowiedniego olejku eterycznego to podstawa.
Aromaterapia – zastosowanie
Aromaterapia st metodą, która wykorzystuje olejki eteryczne. Mogą one być wprowadzane poprzez skórę w trakcie masażu lub drogi oddechowe. Zatem można je wykorzystać również w kąpielach lub inhalacjach. Taką formę aromaterapii można stosować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko dodać do wody kilkanaście kropelek wybranych olejków. Dzięki temu można się zrelaksować, ale również odstresować.
Osoby narzekające na bóle kręgosłupa czy też nadmierne napięcie mięśni powinny zdecydować się na masaż. Olejki eteryczne mogą zostać wmasowane w skórę, która staje się nie tylko piękniejsza, ale również bardziej ukrwiona. Masaż poprawia też samopoczucie i działa antystresowo.
W sezonie jesienno-zimowym warto również zdecydować się na inhalację. Są one szczególnie polecane osobom zmagających się z bólami głowy czy też problemami z zatokami. Są one również doskonałym wyborem w czasie przeziębienia. Wystarczy tylko odpowiednia inhalacja. Powinna ona trwać około 15 minut.
Aromaterapia – wybór olejków ma duże znaczenie
Warto poznać zalety olejków eterycznych, które wykorzystywane są w aromaterapii.
- Na migrenę polecany jest na przykład olejek bazyliowy i lawendowy. Działa przede wszystkim kojąco i pozwala w krótkim czasie pozbyć się bólu głowy.
- Mając katar czy kaszel również warto zdecydować się na aromaterapię. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego olejku. Tutaj najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy lub z mięty pieprzowej.
- Jeżeli jesteÅ› bardzo zestresowany, rozdrażniony i źle sypiasz – aromaterapia bÄ™dzie bardzo pomocna. Warto zastosować olejek lawendowy, majerankowy, a także jaÅ‚owcowy. DziÄ™ki temu bÄ™dziesz spokojniejszy i Å‚atwiej zaÅ›niesz.
Aromaterapia jest nie tylko bardzo popularna, ale też skuteczna i przede wszystkim bezpieczna,a także łatwa w stosowaniu. Prosta inhalację można wykonać samodzielnie w domu. Z wyjątkowych właściwości olejków eterycznych czerpie również medycyna ludowa. Już nasza prababcie stosowały lawendę czy olejki z drzew iglastych do leczenia przeziębień. Warto więc zaufać sile olejków eterycznych zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne.
Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych
Olejki eteryczne to Å›wietna sprawa – użyte w kominkach do aromaterapii wypeÅ‚niajÄ… dom piÄ™knymi zapachami natury, niektóre z nich można stosować w inhalacji, a wiele z nich idealnie nadaje siÄ™ do kÄ…pieli lub masażu. Jednak mimo wielu dobroczynnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, olejki eteryczne majÄ… pewne ograniczenia w zastosowaniu.
Kiedy należy ograniczyć stosowanie olejków eterycznych?
- W przypadku dzieci. W związku z tym, że niektóre olejki eteryczne oddziałują na psychikę, nie należy stosować u dzieci następujących olejków: drzewa herbacianego, eukaliptusowego, jałowcowego, rozmarynowego, szałwii muszkatołowej, ylangowego, bergamotowego, drzewa różanego, geraniowego, neroli, sandałowego, tymiankowego.
- Dla kobiet w ciąży. Ze względu na możliwe oddziaływanie na gospodarkę hormonalną, kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: hyzopowego, kopru włoskiego, majerankowego, mięty pieprzowej, różanego, szałwii, cyprysowego, jałowcowego, lawendowego, melisowego, rozmarynowego, rumiankowego, tymiankowego;
- Jeśli skóra będzie wystawiona na promieniowanie słoneczne lub UV. Należy wówczas zrezygnować z użycia następujących olejków: cytrynowego, limetkowego, pomarańczowego, bergamotowego, grapefruitowego, mandarynkowego;
- Przy stosowaniu olejków o dużej sile oddziaływania. Nie należy przekraczać dawki dwóch kropli na jeden zabieg przy następujących olejkach: cynamonowego, goździkowego, szałwii muszkatołowej, anyżowego, eukaliptusowego, hyzopowego, ylangowego;
Powyższe przeciwwskazania dotyczą domowego użytku olejków eterycznych. Doświadczony aromaterapeuta może tak połączyć olejki, aby zniwelować negatywne działanie.
Miłośników olejków eterycznych zapraszamy do naszego działu aromaterapii >> pełnego zapachów natury, olejków eterycznych, książek o aromaterapii i kominków do aromaterapii.
Zobacz także:
7 olejków eterycznych na przeziębienie