res:
Relaksujący masaż stóp z użyciem olejków eterycznych

Relaksujący masaż stóp z użyciem olejków eterycznych

1 komentarz

Nie ma nic przyjemniejszego po całym dniu ciężkiej pracy niż oddanie się w dobre ręce na odprężający masaż. Wspaniały wpływ na cały organizm, oprócz masażu pleców, ma masaż głowy, uszu lub stóp. Poniżej prezentujemy arcyprzyjemny masaż stóp.

Jaki olejek do masażu stóp?

Do masażu stóp możemy zastosować olejki do ciała, np. olejek ze słodkich migdałów. Do 50 ml oleju dodajemy wedle uznania 10-30 kropli olejku eterycznego. Przed masażem rozgrzewamy ręce i przykrywamy stopę, która nie będzie masowana, aby nie zmarzła.

Masaż stóp z olejkiem – wykonanie

  1. Na początku partner leży na plecach. Umieszczamy stopę pomiędzy dłońmi, masujemy najpierw górną, następnie dolną dłonią, wykonując płaskie, koliste ruchy w kierunku stawu skokowego (około trzech powtórzeń).
  2. Jedna dłoń podtrzymuje stopę od dołu, kciukiem drugiej masujemy przestrzenie pomiędzy kośćmi stopy oraz wzdłuż zewnętrznego i wewnętrznego brzegu stopy w kierunku stawu skokowego (około trzech powtórzeń). Po dotarciu do stawu skokowego masujemy mocno, naciskając skórę dookoła kostki.
  3. Chwytamy stopę tak, aby palce znajdowały się na jej spodzie. Opuszki palców ułożone są równolegle do kości stopy. Przesuwamy po jednej kości w kierunku kości sąsiednich, naciskając je ku dołowi, ewentualnie ciągnąc ku górze. Kość po kości przesuwamy w ten sposób każdą z nich w obu kierunkach. Masowany przewraca się na brzuch.
  4. Ponownie rozpoczynamy od masażu od palców aż po staw skokowy (około trzech powtórzeń).
  5. Masujemy kolejno każdy palec najpierw po bokach (z lewej i z prawej strony palca), następnie z góry i z dołu przy pomocy kciuka i palca wskazującego, kierując się od czubków palców do stopy (każdy palec dwa, trzy razy).
  6. Układamy dłoń w pięść i mocno masujemy środkowymi stawami palców spód stopy od opuszków po piętę. Druga dłoń przytrzymuje z góry stopę (około trzech powtórzeń).
  7. Masujemy obydwoma kciukami spód stopy. Najpierw wzdłuż stawów śródstopowych, następnie w kierunku pięty i w górę po lewej i prawej stronie ścięgna Achillesa (można użyć również palców wskazujących). Następnie krążymy obydwoma kciukami dookoła kostek.
  8. Na koniec masujemy kilkakrotnie całą stopę od palców po łydkę.”

Efekty masażu stóp

Masaż stóp pobudza krążenie krwi, co z kolei wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn. To także sposób na relaks, odprężenie i poprawienie samopoczucia. Inną korzyścią, w nieco innym wymiarze, jest… zacieśnienie relacji, jeśli masaż jest wykonywany przez bliską osobę. Dotyk, w tym i masaż, jest formą komunikacji, tak więc poprzez masaż i czuły dotyk możesz powiedzieć bliskiej osobie jak bardzo jest dla Ciebie ważna…

 


Zobacz także:

Aromaterapia – zalety, działanie i przeciwwskazania. Jakie olejki wybrać?

Oto olejek eteryczny na dobry nastrój