res:
Zioła, które warto mieć w domowej apteczce

Zioła, które warto mieć w domowej apteczce

1 komentarz

Najstarszą apteką jest apteka Matki Natury – to ona obdarzyła nas bogactwem roślin leczniczych. Zanim na świecie pojawiły się pierwsze leki syntetyczne, ludzie korzystali z możliwości natury. Warto do nich powrócić zwłaszcza, że niektóre dolegliwości będziesz w stanie szybko załagodzić z pomocą kilku popularnych roślin. Oto zioła, które warto mieć w domowej apteczce.

Zioła, które warto mieć w domowej apteczce

Pokrzywa zwyczajna

To niepozorne zioło zawiera wiele składników odżywczych takich jak witaminy, sole mineralne, kwasy organiczne. Zastosowanie pokrzywy jest szerokie: pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, oczyszcza krew, lekko obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, ma działanie lekko moczopędne, zmniejsza obrzęki. W literaturze zielarskiej możemy wyczytać o jej działaniu przeciwwirusowym i przeciwzapalnym. Pokrzywa jest również polecana przy anemii.

Mięta pieprzowa

Mięta występuje często w mieszankach z innymi ziołami. Jest pomocna m.in. przy bezsenności, migrenach, nerwobólach, skurczach żołądka, dolegliwościach wątroby i bólach menstruacyjnych. Miętę warto zastosować do inhalacji przy problemach z gardłem i oskrzelami. Mimo wielu korzystnych właściwości, nie należy podawać jej małym dzieciom, gdyż może pogłębiać refluks żołądkowy.

Skrzyp polny

To niepozorne zioło zawiera wiele składników odżywczych. Niestety przy długim stosowaniu mogą wystąpić niedobory witaminy B1, w związku z tym warto dodać do diety kiełki, groch, fasolę, pestki słonecznika lub płatki owsiane, aby uzupełnić niedobory.

Skrzyp korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Można go zaparzać przy nadmiernych krwawieniach miesięcznych, trudno gojących się ranach, problemach skórnych i stanach zapalnych jamy ustnej.

Rumianek

Herbata z rumianku łagodzi dolegliwości żołądkowe – wrzody żołądka, dwunastnicy, zapalenia jelita grubego, wzdęcia, skurcze żołądka lub jelit. Rumianek jest pomocny przy ząbkowaniu niemowląt, zapaleniach górnych dróg oddechowych, katarze siennym, astmie, bolesnych miesiączkach i chorobie lokomocyjnej.

Dziurawiec

To „ziółko” jest polecane przy depresji, przemęczeniu,  bezsenności i w stanach wyczerpania nerwowego. Zmniejsza bóle miesiączkowe, łagodzi okres menopauzy. Dziurawiec jest również bardzo pomocy w dolegliwościach układu pokarmowego (nieżyt żołądka, jelit, zaburzenia trawienia) oraz wątroby. Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran.

W zioła najlepiej zaopatrzyć się u sprawdzonego zielarza, w aptece lub nazbierać samodzielnie – najlepiej w miejscach oddalonych od ulic. Jeśli planujesz długotrwałą kurację ziołową, zasięgnij najpierw porady u dobrego zielarza.

Źródło: CzaroMarownik 2015