res:
Zioła do pielęgnacji włosów

Zioła do pielęgnacji włosów

1 komentarz

Ostatnio wpadła mi w ręce książka, która „ma już swoje lata” – została wydana na początku lat ’80. Książka o ziołolecznictwie, jej autorem jest Witold Poprzęcki. Dziś dzielę się jej fragmentem dotyczącym pielęgnacji włosów. Zwroty, które nie brzmią współcześnie oddają nieco klimat stareńkiej książki z pożółkłymi stronami… 😉

„Masowe wypadanie włosów /za dopuszczalne uważamy do 50 włosów dziennie/ jest objawem chorobliwym i na pewno ma swoją poważną przyczynę wewnętrzną, którą może być: niedomaganie wątroby, złe trawienie i zła przemiana materii, zła praca nerek, słaba praca trzustki, a więc skłonność do cukrzycy lub stan podcukrzycowy, złe wydzielanie żółci, zaparcia, zatrucia i stany pozatruciowe, brak witamin w wyżywieniu oraz wiele innych mniej uchwytnych przyczyn.

Niemniej jednak równocześnie i niezależnie od troski o sprawy wewnętrzne możemy zastosować ziołowe środki zewnętrzne dla ratowania i dla zwykłej pielęgnacji włosów, a nawet nie zagrożonych masowym wypadaniem.

Zioła na zdrowe włosy

Będą to: liść lub całe ziele pokrzywy, ziele skrzypu, korzeń łopianu, korzeń tataraku, kwiat rumianku, liść orzecha włoskiego, ziele nasturcji ogrodowej, chrzan, szyszki chmielu, kora dębowa i inne. Pokrzywa osusza skórę głowy, odtłuszcza i nadaje włosom śliską jedwabistą puszystość. Ziele skrzypu osusza skórę głowy, działa przy tym dezynfekująco, nieco ściągająco i odżywczo na skórę, a więc powstrzymuje wypadanie.

Mocniejsze działanie ściągające uzyskamy za pomocą odwaru z kory dębowej. Powstrzymują również wypadanie włosów: kwiat rumianku, kłącze tataraku i korzeń łopianu, które działają nieco rozjaśniająco i liść orzecha, który przyciemnia włosy. Dla radykalnego zatrzymania wypadania włosów możemy również zrobić przed umyciem głowy kilkuminutowy okład ze świeżo utartego chrzanu, po czym włosy spłukujemy, aż do zniknięcia ich chrzanowego zapachu. Następnie jeszcze raz spłukujemy naparem lub odwarem jednego z wymienionych ziół, zależnie od tego, co chcemy osiągnąć, odtłuszczenie, rozjaśnienie, przyciemnienie itp.

Pielęgnacja włosów olejem lnianym

Bardzo kłopotliwym, ale niekiedy ogromnie skutecznym środkiem kosmetycznym jest olej lniany, którym nasmarowujemy na noc skórę głowy, wkładamy czepek kąpielowy, a rano zmywamy włosy najpierw mydłem, a później tym czy innym naparem ziołowym. Olej lniany /nierafinowany jest w tej sprawie lepszy/ zawiera witaminy A, E i F, które ulegają wessaniu przez skórę, więc gdy powodem wypadania jest awitaminoza – skutek może być nadspodziewanie dodatni. Co więcej, mamy wówczas wskazówkę, że taki właśnie olej, jak i inne tłuszcze roślinne powinniśmy bodaj w małych ilościach, nieco częściej jadać.

Praktyczne wskazówki

Do wycierania głowy po spłukaniu jej naparem z ziół poświęcamy najgorszy ręcznik, bo niektóre napary trwale plamią  i ręcznik po kilku umyciach głowy wygląda jak brudna szmata.

Zioła wyżej wyliczone parzymy w proporcji dwie łyżki na szklankę wrzątku, korzenie i korę gotujemy krótko, ziele skrzypu dłużej niż pół godziny pod przykryciem w tej samej proporcji.

Należy jednak przede wszystkim pamiętać o jednoczesnym działaniu na przyczyny wypadania czy przetłuszczania się włosów itp. – gdyż inaczej wszystkie wyżej wyliczone zabiegi będą skutkować tylko doraźnie, a wymienione tu objawy chorobowe będą nawracać”.

Fragment pochodzi z książki „Poradnik zielarza” Witolda Poprzęckiego. Trzy nagłówki rozdzielające tekst, pogrubienia i kursywa w niektórych miejscach tekstu zostały dodane przez redakcję SamoUzdrawiania.