res:
Zatoka delfinów. Niewola w kolorze błękitu

Zatoka delfinów. Niewola w kolorze błękitu

Dodaj komentarz

Czy lubisz delfiny? A może marzysz o wspólnym pływaniu z delfinami lub wizycie w delfinarium? Zapotrzebowanie na tego typu rozrywkę jest wysokie, lecz mało kto wie, że odławianie delfinów wiąże się z ich rzezią ukrywaną przed światem.  Radość z widoku podskakujących delfinów, odbijających na nosie piłeczki przysłania rzecz najważniejszą – delfiny zostały stworzone, by żyć na wolności, a nie zapewniać rozrywkę ludziom.  Zamknięcie w małej i głośnej przestrzeni delfinarium, sprawia im ogromne cierpienie, mimo że nam się wydaje, że mają uśmiech na twarzy… O wolność delfinów od ponad 40 lat walczy Rick O’Barry.

Richard O’Barry, niegdyś najsłynniejszy treser delfinów, obecnie najsłynniejszy ich obrońca. To on tresował delfiny do popularnego niegdyś serialu „Flipper”. Serialowy Flipper rozbudził w ludziach pragnienie oglądania, przytulania i całowania delfinów. Po emisji „Flippera” w różnych zakątkach świata jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać delfinaria. Ku uciesze ludzi, lecz nie delfinów. Delfiny mają bardzo wrażliwych słuch, głośna muzyka puszczana w takich miejscach mocno obciąża ich system nerwowy. Kolejną poruszaną przez Rick’a kwestią jest to, że delfiny na wolności pływają po 60 km dziennie, a w niewoli –  ich jedną z nielicznych aktywności jest skakanie i podrzucanie piłeczek na nosie.

Jak mówi Richard O’Barry, sam mógłby mieć delfinarium i zarabiać 2-3 mln dolarów rocznie. Jednak postanowił stanąć po drugiej stronie tego przemysłu, ratując delfiny. Momentem przełomowym w jego życiu była śmierć Cathy – delfina, który grał serialowego Flippera. Dla waleni każdy oddech jest świadomym aktem – gdy waleń, taki jak delfin, zechce zakończyć życie, nie weźmie kolejnego oddechu.Według Ricka tak było w przypadku Cathy – delfin utracił radość życia, a pewnego dnia podpłynął do niego, spojrzał mu głęboko w oczy, a następnie nie wziął kolejnego oddechu. Od tamtego momentu po dziś dzień Rick robi wszystko, by uratować jak największą ilość delfinów i uświadamia ludzi, co kryje się za rozrywką w delfinariach. Jednym z owoców jego pracy, dostępnym szerokiemu gronu odbiorcy, jest film „Zatoka delfinów”. Ten mocno poruszający film dokumentalny obnaża ukrywaną (jeszcze do niedawna) rzeź delfinów w małym japońskim miasteczku Taiji. Poniższy film został nakręcony przy współpracy z Oceanic Preservation Society (OPS)  i innymi ludźmi dobrej woli. Gorąco polecamy!

 

ZOBACZ FILM „Zatoka delfinów”

 

 

Oficjalna strona filmu >>> thecovemovie.com
Strona Rick’a O’Barry’ego, Dolphin Project >>> www.dolphinproject.org
Strona OPS >>> www.opsociety.org

Zapewne większość z nas nigdy nie będzie miała okazji zobaczyć delfina na żywo, lecz każdy z nas ma możliwość posłuchania ich śpiewu. Pływa Ewy Foley „Sen z delfinami” daje ku temu możliwość. Płyta zawiera medytację-wizualizację „Kąpiel z delfinami” oraz nagranie śpiewu delfinów.