res:
Niezdrowa żywność może wkrótce zniknąć z polskich szkół.

Niezdrowa żywność może wkrótce zniknąć z polskich szkół.

Dodaj komentarz

Przesłodzone napoje gazowane, batoniki, chipsy, pączki już niedługo mogą zniknąć z półek sklepików szkolnych. Rząd poparł projekt ustawy PSL o zakazie sprzedaży niezdrowej żywności w polskich szkołach. Ustawa ma być próbą walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży.

Światełko w tunelu

Ustawa koncentruje się głównie na wykluczeniu produktów zawierających zbyt duże ilości cukru i soli. Co to znaczy zbyt duże? Na przykład w przypadku słodyczy jest to 10 g cukrów dodanych (czyli innych niż naturalne) na 100 g produktu. Określone wartości graniczne przy poszczególnych grupach produktów znajdują się w dalszej części artykułu, „Co zniknie ze szkół”. Proponowane działania z jednej strony skłonią producentów do podawania dokładnych informacji o składzie produktu na opakowaniach, z drugiej mogą być powodem do „kamuflażu” faktycznej ilości cukru i soli.

Na pewno wielu rodziców zgodnie potwierdzi, że trudno jest odciągnąć pociechę od słodyczy, chipsów i innych przetworzonych produktów. Jeśli rodzice nie przeprowadzą swego rodzaju rewolucji żywnościowej w domu, zmieniając nawyki żywnościowe całej rodziny, szansa na to, że dziecko samo z siebie przestanie je jeść, jest bliska zeru. Nawet jeśli nie kupi słodyczy w sklepiku szkolnym, zrobi to w pobliskim supermarkecie.

Ministrowie wytykają więcej błędów projektu ustawy. Mimo wszystko pomysł na ograniczenie niezdrowej żywności jest bardzo obiecujący. Przy odpowiednio dużej skali zaangażowania „niemożliwe” traci swoją siłę. Polecam obejrzenie filmu „Zanim przeklną nas dzieci” – film pokazuje, zaangażowanie mieszkańców małego francuskiego miasteczka w dostęp do zdrowej, organicznej żywności w szkołach.

Co zniknie ze szkół?

A teraz sprawdźmy, które produkty najprawdopodobniej opuszczą szkolne sklepiki. Oto fragment projektu ustawy:

Na terenach przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych oraz opiekuńczo-wychowawczych zakazuje się sprzedaży lub podawania następujących środków spożywczych:

a) słodycze oraz wyroby cukiernicze i ciastkarskie o zawartości cukru przekraczającej 10g cukrów dodanych  na 100g produktu;

b) środki spożywcze szybkiego przygotowania typu fast food i typu instant serwowane na poczekaniu o zawartości sodu przekraczającej 300 mg Na w 100 g produktu;

c) przekąski z dodatkiem soli o zawartości sodu przekraczającej 300 mg Na w 100 g produktu;

d) produkty mleczne o zawartości cukrów dodanych powyżej 15g w 100 g/ml produktu;

e) produkty zbożowe o zawartości cukrów dodanych powyżej 25g w 100g produktu;

f) dżemy, marmolady, syropy wysokosłodzone o zawartości cukrów dodanych powyżej 50g na 100g produktu;

g) napoje gazowane i niegazowane z dodatkiem cukrów i syntetycznych barwników;

h) napoje energetyzujące i izotoniczne;

Pełny >>projekt.
Źródło: natemat.pl

niezdrowa-zywnosc