res:
Właściwości aloesu i jego zastosowanie

Właściwości aloesu i jego zastosowanie

Dodaj komentarz

Aloes to roślina charakteryzująca się mięsistymi, kolczastymi przy brzegach liśćmi. Właściwości aloesu znane były już w starożytnym Egipcie, gdzie służył do opatrywania ran, w szczególności oparzeń. Po dziś dzień aloes jest wykorzystywany w przemyśle – zarówno kosmetycznym, spożywczym, jak i w medycynie naturalnej. Na sklepowych półkach można odnaleźć napoje z aloesem, herbatki, maści oraz żele.

Hodowla aloesu

Aloes >> może być uprawiany w doniczkach – oprócz wyjątkowych właściwości leczniczych jest też piękną rośliną ozdobną i będzie się dobrze prezentować w każdym domu. Aloes bardzo szybko się rozrasta, dlatego należy zapewnić mu dużo miejsca. Najlepiej rośnie w dodatnich temperaturach nie przekraczających 25 stopni.

Roślina ta, podobnie jak kaktusy, wymaga dużych ilości światła i niewiele wody. Jest bardzo prosty w hodowli, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i raczej nie choruje. Rozmnaża się go poprzez odrosty korzeniowe oraz sadzonki pędowe, które sadzi się do ziemi torfowej zmieszanej z gliną lub piaskiem.

właściwości aloesu

Właściwości aloesu

Grube liście aloesu skrywają spore pokłady soku. To właśnie soczysty miąższ ma niezwykłe właściwości lecznicze – może być wykorzystywany zewnętrznie poprzez przyłożenie kompresów, bądź nałożenie maści czy żelów na miejsca ze stanem zapalnym. Warto wiedzieć, że aloes posiada też właściwości przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze oraz przeciwobrzękowe. Znakomicie sprawdzi się także jako przeciwbólowe okłady.

Alternatywą może być wykorzystanie soku z aloesu wewnętrznie. Uważa się, że spożywanie napojów z aloesu oczyszcza organizm oraz ma właściwości immunostymulujące oraz nawilżające. Aloes można też stosować w celu łagodzenia różnego rodzaju zapaleń i bólów. Co ciekawe roślinę tą można także spożywać w celach przeczyszczających chcąc poradzić sobie z zaparciami.

Należy jednak pamiętać, że aloes to środek naturalny, dlatego zwykle zadziała około 8 godzin po spożyciu. Aloes może być również traktowany jako element diety wspomagający funkcjonowanie układu pokarmowego. Właściwości aloesu pozwalają na przyśpieszenie przemiany materii oraz lepszą regulację pH żołądka, o które należy zadbać przede wszystkim przy wrzodach żołądka, ale też w przypadku występowania problemów trawiennych. To też popularny środek wykorzystywany przy problemach z wątrobą. Aloes jest także jednym ze sposobów na przeziębienie, ponieważ łagodzi katar, wspomaga odporność organizmu oraz zwiększa produkcję limfocytów. Można też stosować go przy kuracjach mających na celu usuwanie toksyn z organizmu.

Aloes >> to niezwykła roślina o wyjątkowych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Warto korzystać z jej dobroczynnego działania na co dzień.