Właściwości aloesu i jego zastosowanie
Aloes to roÅ›lina charakteryzujÄ…ca siÄ™ miÄ™sistymi, kolczastymi przy brzegach liśćmi. WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci aloesu znane byÅ‚y już w starożytnym Egipcie, gdzie sÅ‚użyÅ‚ do opatrywania ran, w szczególnoÅ›ci oparzeÅ„. Po dziÅ› dzieÅ„ aloes jest wykorzystywany w przemyÅ›le – zarówno kosmetycznym, spożywczym, jak i w medycynie naturalnej. Na sklepowych półkach można odnaleźć napoje z aloesem, herbatki, maÅ›ci oraz żele.
Hodowla aloesu
Aloes >> może być uprawiany w doniczkach – oprócz wyjÄ…tkowych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci leczniczych jest też piÄ™knÄ… roÅ›linÄ… ozdobnÄ… i bÄ™dzie siÄ™ dobrze prezentować w każdym domu. Aloes bardzo szybko siÄ™ rozrasta, dlatego należy zapewnić mu dużo miejsca. Najlepiej roÅ›nie w dodatnich temperaturach nie przekraczajÄ…cych 25 stopni.
Roślina ta, podobnie jak kaktusy, wymaga dużych ilości światła i niewiele wody. Jest bardzo prosty w hodowli, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i raczej nie choruje. Rozmnaża się go poprzez odrosty korzeniowe oraz sadzonki pędowe, które sadzi się do ziemi torfowej zmieszanej z gliną lub piaskiem.
Właściwości aloesu
Grube liÅ›cie aloesu skrywajÄ… spore pokÅ‚ady soku. To wÅ‚aÅ›nie soczysty miąższ ma niezwykÅ‚e wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze – może być wykorzystywany zewnÄ™trznie poprzez przyÅ‚ożenie kompresów, bÄ…dź naÅ‚ożenie maÅ›ci czy żelów na miejsca ze stanem zapalnym. Warto wiedzieć, że aloes posiada też wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze oraz przeciwobrzÄ™kowe. Znakomicie sprawdzi siÄ™ także jako przeciwbólowe okÅ‚ady.
Alternatywą może być wykorzystanie soku z aloesu wewnętrznie. Uważa się, że spożywanie napojów z aloesu oczyszcza organizm oraz ma właściwości immunostymulujące oraz nawilżające. Aloes można też stosować w celu łagodzenia różnego rodzaju zapaleń i bólów. Co ciekawe roślinę tą można także spożywać w celach przeczyszczających chcąc poradzić sobie z zaparciami.
Należy jednak pamiętać, że aloes to środek naturalny, dlatego zwykle zadziała około 8 godzin po spożyciu. Aloes może być również traktowany jako element diety wspomagający funkcjonowanie układu pokarmowego. Właściwości aloesu pozwalają na przyśpieszenie przemiany materii oraz lepszą regulację pH żołądka, o które należy zadbać przede wszystkim przy wrzodach żołądka, ale też w przypadku występowania problemów trawiennych. To też popularny środek wykorzystywany przy problemach z wątrobą. Aloes jest także jednym ze sposobów na przeziębienie, ponieważ łagodzi katar, wspomaga odporność organizmu oraz zwiększa produkcję limfocytów. Można też stosować go przy kuracjach mających na celu usuwanie toksyn z organizmu.
Aloes >> to niezwykła roślina o wyjątkowych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Warto korzystać z jej dobroczynnego działania na co dzień.