res:
Zdrowie zaklęte w ziołach - Stefania Korżawska o ziołach

Zdrowie zaklęte w ziołach – Stefania Korżawska o ziołach

48 komentarzy

Mówić o ziołach, to pokazywać inny świat – świat miłości, radości, świat piękna i mądrości. Świat pełen harmonii, ładu i porządku, świat doskonały w swojej prostocie – świat, który wciąż wyciąga przyjazną dłoń do człowieka.
Stefania Korżawska

Pod ręką mamy najdoskonalszą aptekę świata – przyrodę, jednak pod wpływem magii telewizji i społecznych przekonań dajemy się przekonać, że zdrowie przyniosą tabletki. Tymczasem zioła towarzyszą człowiekowi od wieków i w każdej chwili są gotowe pospieszyć z pomocą. Dodanie ziół do jadłospisu to również symboliczny powrót do natury – jako naturalnego środowiska, w którym człowiek regeneruje ciało i duszę. Zioła to nie tylko witaminy i substancje lecznicze – zioła są ogrzane ciepłem promieni słonecznych, otulone powiewami wiatru. Nocą rosły pod blaskiem księżyca i gwiazd, za dnia były karmione przez słońce. Innymi słowy zioła zawierają w sobie energię życia, której nigdy nie będzie posiadać nawet najbardziej zaawansowana technologicznie tabletka.

Ostatnimi czasy najpopularniejszym polskim autorytetem z ziołolecznictwa jest pani Stefania Korżawska. Jej programy telewizyjne, radiowe oraz książki cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Stefania Korżawska nazywa siebie “przyjaciółką ziół”: Jestem delikatną, wrażliwą przyjaciółką ziół, chodzę polnymi drogami i ludziom pokazuję śliczny, zdrowy świat. Jak dotrzeć do zdrowego świata, opisuje w swoich licznych książkach.

Ziołowe herbatki

Marzę, by powróciła moda na herbatki ziołowe – mówi pani Korżawska. Ziołowe herbatki to jedna z propozycji włączenia ziół do codziennego jadłospisu. Są aromatyczne i bardzo zdrowe. Podczas ich przygotowywania szczególnie ważne są odpowiednie proporcje poszczególnych ziół, robiąc samodzielnie herbaty ziołowe należy ściśle trzymać się przepisu zawartego w książce. W wielu sklepach są również dostępne gotowe herbatki przygotowane według receptury Stefanii Korżawskiej. Układ pokarmowy, pamięć i koncentrację wzmocni Herbatka Ziemiańska, nieocenioną pomocą na gardło i odśluzowanie organizmu jest Herbatka Hetmańska, a energii doda Herbata Mistrzowska. To są zaledwie trzy propozycje herbat pani Korżawskiej, w sprzedaży jest ich więcej.

“Nasze ciało pochodzi z ziemi, a więc podlega takim samym prawom – jeśli zabezpieczy mu się właściwe pożywienie, czyli takie, które będzie miało moc odbudowy ciała i życiodajne herbatki ziołowe, to organizm nawet z najcięższej choroby będzie podnosił się do życia. Takie są prawa natury.”

Na wzmocnienie nerwów – syrop z owsa

Przepis pochodzi z książki “Po zdrowie z ziołami”: (…) syrop działa wzmacniająco na system nerwowy, można stosować przy bezsenności, depresji, niepokojach, lęku przed publicznymi wystąpieniami, wzmacnia przepracowanych fizycznie i psychicznie.

4 garście drobno pokrojonego ziela owsa wsypać do garnka, wlać 8 szklanek wody, zagotować, a następnie na małym ogniu ogrzewać około 10 min, pod przykryciem naciągać kilka minut. Przecedzić, dodać litr miodu, podgotować około 5 minut.

Stosować zamiast cukru, miodu czy soków owocowych do herbatek w wyżej wymienionych chorobach. Syrop ten jest również cennym pożywieniem wzmacniającym dla schorowanych dzieci – nie żałować im więc tego naturalnego smakołyku.

Zainteresowała cię Stefania Korżawska? Sprawdź książki znanej polskiej zielarki >>> książki Stefanii Korżawskiej.