res:
Soda oczyszczona - jeden produkt, mnóstwo zastosowań

Soda oczyszczona – jeden produkt, mnóstwo zastosowań

Dodaj komentarz

W zasięgu ręki bywają produkty w przystępnej cenie o szerokiej gamie możliwości. Jednym z takich produktów jest soda oczyszczona. Znajduje ona zastosowanie w przemyśle kosmetycznym (jako składnik past do zębów), farmaceutycznym (leczenie kwasicy), spożywczym (składnik proszku do pieczenia), chemicznym (zmiękczacz wody). Możemy też z powodzeniem użyć jej w domu – do sprzątania kuchni, łazienki czy też przygotować domową pastę do zębów. W dodatku jest całkowicie biodegradowalna. Poznaj praktyczne zastosowania sody oczyszczonej!

Soda oczyszczona – zastosowania

Sprzątanie kuchni

Sodą z łatwością możemy czyścić najróżniejsze sprzęty kuchenne oraz przywrócić blask kubeczkom i szklankom, na których jest osad z kawy i herbaty – soda oczyszczona poradzi sobie z nimi momentalnie. W dodatku usuwa z dłoni i deski do krojenia zapach czosnku i cebuli, usuwa nieprzyjemne zapachy z lodówki, zapobiega rdzewieniu, gasi palący się tłuszcz. Z pomocą sody możemy sobie poradzić nawet z przypalonymi garnkami. W tym celu należy do garnka wlać wody, zagotować, wyłączyć, wsypać 1/2 szklanki sody, zostawić na noc, rano wypłukać garnek.

Sprzątanie łazienki

Mając do dyspozycji sodę i gąbeczkę do czyszczenia możemy z powodzeniem umyć niemal całą łazienkę – umywalkę, wannę, armaturę, a nawet sedes, choć w przypadku tego ostatniego pomocny będzie również ocet (muszlę zasypać 1/4 szklanki sody, skropić 2 łyżkami octu, zostawić na pół godziny, później wyszorować szczotką do toalety i spłukać wodą).

A czy można poradzić sobie z zatkanymi rurami? Jak najbardziej: ćwierć szklanki sody wsyp do odpływu, zalej połową szklanki octu i przykryj. Po piętnastu minutach wlej do odpływu dwa litry wrzącej wody – gotowe.

Więcej o innych możliwościach sprzątania łazienki domowymi sposobami można poczytać w artykule „Ekologiczne sprzątanie łazienki”.

Zwierzęta

Sody w przypadku zwierząt można użyć do odświeżania psiej sierści i odświeżania kuwety. Aby poradzić sobie z pierwszym zadaniem należy posypać sierść niewielką ilością sody i wyszczotkować. Można również do kąpieli dodać 2 łyżki sody do wody. Aby odświeżyć kuwetę – dno kuwety posypać sodą, a następnie wsypać piasek lub żwirek.

Ekologicznie i ekonomicznie

Soda oczyszczona jest bez problemu dostępna niemal w każdym sklepie spożywczym, jednak zwykle w małych opakowaniach. Jej cena wynosi około 1 zł za 70 g. W wielu ekologicznych sklepach internetowych lub stacjonarnych możesz kupić sodę w opakowaniach 1 kg lub 500 g, przez co jest tańsza.

Soda oczyszczona>>

soda oczyszczona