res:
Slow life - zwolnij i zacznij żyć

Slow life – zwolnij i zacznij żyć

Dodaj komentarz

Najprościej, slow life oznacza podziwianie wschodu słońca zamiast zabieganych poranków, kontemplację uroków natury, bezpośrednie rozmowy w miejsce internetowych komunikatorów oraz skupienie się na wykonywanej czynności zamiast wielozadaniowości. Wiadomo, że zmiana rytmu funkcjonowania na wolniejszy nie jest prosta, ale dzięki niej można podnieść swój poziom szczęścia i lepiej korzystać z uroków życia.

Paradoksem dzisiejszych czasów jest fakt, że choć rozwój technologii pozwala ludziom zaoszczędzić mnóstwo czasu, który i tak jest wykorzystywany na robienie kolejnych rzeczy i podejmowanie wciąż nowych zadań. Życie nabrało zawrotnego tempa i jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Temu wszystkiemu towarzyszy wrażenie, że czas pędzi niesamowicie, odbierając wszystkim możliwość zwykłego cieszenia się życiem. Ale wcale nie musi tak być – właśnie idea slow life ma celu przeciwstawić się zabieganemu, gorączkowemu stylowi życia i pozwolić cieszyć się jego urokami.

Sposoby na życie w wolniejszym tempie

Jak poradzić sobie z cywilizacyjnym pośpiechem? Podstawową metodą zmiany rytmu swego życia na „slow” jest praktykowanie koncentracji i uważności. Należy uwolnić się od natrętnych myśli o tym, co musi być zrobione, co wydarzyło się przed chwilą i co stanie się w przyszłości.

Świadome bycie „tu i teraz” oraz maksymalne skupienie się na wykonywanej czynności być może nie wydaje się łatwe, ale można to wyćwiczyć. Wielozadaniowość to modne ostatnio hasło, ale jest ono zdecydowanie wrogiem slow life – gdy pojawia się pokusa robienia kilku rzeczy na raz, trzeba zdecydowanie usiąść, pooddychać głęboko i zaczekać, aż przejdzie.

Slow life to także bycie offline, gdy tylko jest to możliwe. Starsze pokolenie potrafiło uczyć się, pracować i prowadzić życie towarzyskie bez multimediów – tę tradycję warto kultywować. Odcięcie się od natłoku różnych treści oraz nadmiaru bodźców sprzyja uzyskaniu wewnętrznego spokoju. Pustkę po wyłączeniu tabletu czy smartfona warto zapełnić czytaniem książek oraz bezpośrednimi rozmowami z ludźmi.

Warto także zwolnić dosłownie, na drodze – szybka jazda to częstsze wypadki, zużyte paliwo i stres. Dobrą opcją będzie także rower jako forma komunikacji tam, gdzie to możliwe.

slow life

Slow life czyli bliżej natury

Idea slow life opiera się na bliskim związku z naturą. Wiele osób spędza większość czasu w domach i biurach oraz samochodach, rzadko wychodząc wyjść na zewnątrz, a jeśli już, to z telefonem komórkowym w dłoni.

Opuszczając zamkniętą przestrzeń, warto:

  • obserwować przyrodę,
  • wziąć kilka głębokich oddechów, które pomogą rozładować stres,
  • czerpać spokój z widoku wody i zieleni.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu, spacery, wiosłowanie – te wszystkie atrakcje pozwalają wejść w kontakt z wodą, wiatrem i ziemią. Warto kultywować je codziennie, najlepiej w towarzystwie bliskich osób.

Naturalna powinna być także żywność, pochodząca z produkcji niekomercyjnej, nabyta od lokalnych rolników, świeża i pełna witamin. Jej spożywanie można przemienić w małą celebrację w towarzystwie bliskich i przyjaciół. Rozkoszowanie się slow food jest przeciwieństwem zjadanych w biegu wysoko przetworzonych fast foodów i pomaga czerpać przyjemność nawet z codziennych, banalnych czynności, takich jak przyrządzanie i spożywanie posiłków.

Slow Life pozwala zachować wewnętrzną równowagę i zdrowie na dłużej. Warto spróbować zwolnić, odetchnąć i zacząć żyć pełnią życia.