res:
Samouzdrawianie - podstawowe zasady

Samouzdrawianie – podstawowe zasady

Dodaj komentarz

Zapewne już nieraz słyszałeś, że w przypadku powrotu do zdrowia ważnych jest co najmniej kilka czynników – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, prawidłowy oddech, odpoczynek, a przede wszystkim – wysoka jakość twoich myśli i emocji. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy połączyć te wszystkie aspekty. Jak pisze Inna Segal, autorka książki „Sekretny język twojego ciała” – „samouzdrawianie musi być kompleksowe. Musi zjednoczyć wszystkie aspekty twojego życia i części ciała. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna”. A więc poznajmy podstawowe zasady samouzdrawiania.

 

Samouzdrawianie – podstawowe zasady

 

Zasada 1

Uczyń zdrowie swoim priorytetem. To oznacza, że podejmując jakiekolwiek działanie, będziesz brał pod uwagę terapię. Kiedy zdrowie stanie się twoim priorytetem, zmieni się też twój sposób myślenia. Czy już zacząłeś rozumieć, skąd biorą się twoje dolegliwości i czy jesteś gotowy do pracy nad wyeliminowaniem negatywnych emocji, które cię niszczą? A może ciągle jeszcze wierzysz, że twoje problemy rozwiąże połknięcie jakiejś magicznej pigułki i w ten sposób dalej będziesz uciszać ciało? Leczenie to wsłuchiwanie się w sygnały płynące z ciała, które stają się inspiracją do zmian. Te z kolei uczynią twoje życie prostszym i lepszym, bez dolegliwości i blokad.

Zasada 2

Uwolnij emocje, pozwól sobie na ich odczuwanie, zamiast je tłumić. Wiele osób spędza dużo czasu na myśleniu zamiast na odczuwaniu emocji, ponieważ sądzą, że okazywanie uczuć jest czymś niewłaściwym. Kiedy pojawiają się emocje, których nie potrafią zaakceptować, próbują je tłumić. Różnie to robią: oglądają telewizję, pochłaniają śmieciowe jedzenie, godzinami rozmawiają przez telefon, czytają książki, słuchają muzyki, palą papierosy, biorą narkotyki…. Tymczasem emocje są kluczem do poprawy samopoczucia. Pozwalają zrozumieć, co w życiu jest istotne, a co nie, i to zarówno, gdy życie płynie we właściwym kierunku, jak i wtedy, gdy wszystko idzie źle.

Poczuj, że masz możliwość rozwoju, pozbycia się bólu, osiągnięcia idealnej wagi, zmienienia czegoś i zrzucenia pancerza, który do tej pory uniemożliwiał ci doświadczanie zdrowia, spokoju i radości.

Zasada 3

Oddychaj swobodnie. Wiele osób oddycha płytko i z tego powodu ich ciało jest niedotlenione, wtedy wszystkie jego organy muszą pracować ze zdwojonym wysiłkiem. Kiedy oddychasz swobodnie, głęboko, pełną piersią, leczysz ciało, docierasz do wnętrza swojej świadomości, relaksujesz umysł i oczyszczasz krew. Równocześnie likwidujesz zakłócenia energetyczne, a jak wiadomo, dobre samopoczucie jest w dużym stopniu uzależnione od prawidłowego przepływu energii.

Zasada 4

Jedz zdrowo i świadomie. Wiele osób wie, jakie są zasady zdrowego odżywiania, ale gdy są zajęte lub zestresowane wolą iść do baru szybkiej obsługi. Podawane tam jedzenie zawiera dużo tłuszczu, cukru, kofeiny i różnych substancji chemicznych, na przykład polepszaczy smaku. Często ludzie jedzą tak szybko, że nie zwracają uwagi na to, co pochłaniają, w gruncie rzeczy jest im to obojętne – najważniejsze to wypełnić żołądek. Zdarzają się też tacy, którym śmieciowe jedzenie smakuje, wręcz się nim delektują. W każdym z tych przypadków pragnienie spożywania pokarmu bierze górę nad troską o własny organizm. Zacznij się odżywiać zdrowo, aby pomóc swojemu ciału odzyskać energię i dobre samopoczucie. Nie żałuj czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, który spożyjesz powoli, w pełni świadomy, co zjadasz. Dzięki temu dasz swojemu ciału impuls do wyzdrowienia, a ono szybko i łatwo się zregeneruje.

Zasada 5

Obserwuj swoje ciało. Wiele osób narzeka na apatię, depresję, nudę i inne nieprzyjemne doznania. Tymczasem każdy ma możliwość wyboru takiego programu ćwiczeń, który pozwoli mu osiągnąć pożądaną wagę, odzyskać szczupłą sylwetkę, siły i zdrowie. Systematyczne ćwiczenia przywrócą ci dobre zdanie o sobie, zadowolenie ze swojego ciała, dodadzą energii, odtrują i uleczą. Wybierz taką formę aktywności i takie ćwiczenia, które będą ci sprawiać przyjemność. Dla jednych będzie to spacer, dla innych pływanie, taniec, joga, sztuki walki albo tai chi.

Zasada 6

Słuchaj swojego ciała. Naucz się rozpoznawać najlepszy czas na odpoczynek, zabawę i pracę. W jakim rytmie pracuje twój organizm? Co w danej chwili jest dla niego najlepsze? Co możesz zrobić, aby czerpać z życia jeszcze większą satysfakcję? Kiedy ludzie nie słuchają własnego ciała, łatwo dosięga ich stres, odczuwają napięcie, lęk, niepokój, złość, atakują ich rozmaite choroby. Zrób sobie kilku minutową przerwę co kilka godzin. Porozciągaj mięśnie, wyrównaj oddech, pomedytuj chwilę, a zobaczysz, jaka jest różnica między zmęczeniem, stresem a uczuciem, że jest się zdrowym, kreatywnym i odprężonym.

Zasada 7

Bądź kreatywny. Fantazja ułatwia relaks, pobudza do zabawy i do nowych odkryć. Daje siłę do nauki, rozwijania się i odkrywania swoich talentów. Ludziom kreatywnym świat wydaje się bardziej inspirujący, ich wyobraźnia jest pobudzona, a oni lepiej sobie radzą. Radość i inwencja przedłużą życie, więc znajdź dla siebie taką formę aktywności, która w szybkim tempie uczyni cię kreatywnym.

Zasada 8

Dodaj więcej kolorów do swojego życia. Radosne, jasne, żywe kolory pomagają pozbyć się uczucia znużenia, depresji, zmęczenia. Uświadom sobie, jakie kolory sprawiają, że czujesz się świetnie i dodaj je do swojego życia. To może oznaczać, że pomalujesz ściany na zielono, ponieważ zielony kolor cię odpręża, założysz jaskrawoczerwoną sukienkę czy bluzkę, bo czerwień cię pobudza, albo postawisz więcej kwiatów w mieszkaniu, aby je ożywiały w ponure zimowe miesiące. Cokolwiek to będzie, na pewno sprawi, że twoje życie nabierze barw.

Zasada 9

Bądź z siebie dumny. Skoncentruj się na sprawach naprawdę w twoim życiu ważnych, zamiast rozmyślać, czego nie masz, narzekać na pecha i niepowodzenia. Pamiętaj! Myśl o sukcesach, bo jeśli skupisz się na tym, z czego nie jesteś zadowolony, sprawy będą się tylko pogarszać.

Zasada 10

Uczyń śmiech swoim priorytetem. Ludzie długo wierzyli, że radość nie jest im potrzebna do życia. Z czasem okazało się, że korzyści z bycia radosnym są tak wielkie, że śmiech stał się podstawą filozofii życiowej. Zaczęto się nawet zrzeszać w „klubach śmiechu”. Istnieje odmiana jogi – joga śmiechu – polegająca na specjalnych ćwiczeniach z wykorzystaniem śmiechu. Spójrz na swoje życie z humorem, a zobaczysz, jak prędko znika stres i ciało odzyskuje formę.

Informacje pochodzą z książki “Sekretny język twojego ciała