Rozregulowane cykle snu i czuwania – jak wpÅ‚ywajÄ… na zdrowie?
Choć może to się wydać nieprawdopodobne, rozregulowanie cyklu snu i czuwania może mieć wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz również na funkcjonowanie całego organizmu i (w dalszej perspektywie) na zdrowie (a raczej choroby). Poniżej znajduje się fragment opisujący m.in. zmiany hormonalne, wywołane późnym chodzeniem spać i późnym wstawaniem.
Fragment pochodzi z książki „Oczyszczanie wÄ…troby i woreczka żółciowego„. Książka zawiera mnóstwo ważnych informacji o roli wÄ…troby, dlaczego wiÄ™kszość z nas ma jÄ… zanieczyszczonÄ… i jakie choroby sÄ… zwiÄ…zane z jej zanieczyszczeniem. Jednakże autor nie pozostawia nas samych – proponuje przejrzysty program oczyszczania wÄ…troby i wskazówki, aby utrzymać jÄ… w dobrej formie.
Naturalne cykle snu/czuwania
„Cykliczna zmiana noc/dzieÅ„ reguluje nasze naturalne cykle snu/czuwania oraz różne niezbÄ™dne procesy biochemiczne. Gdy pojawia siÄ™ Å›wiatÅ‚o dzienne, dochodzi do uwolnienia silnych hormonów (glikokortykoidów). Główne z nich to kortyzol i kortykosteron. Hormony te regulujÄ… niektóre istotniejsze funkcje w organizmie, w tym metabolizm, poziom cukru we krwi oraz odpowiedzi immunologiczne. Poziomy szczytowe pojawiajÄ… siÄ™ pomiÄ™dzy godzinÄ… 4 a 8 rano i stopniowo zmniejszajÄ… siÄ™ z biegiem czasu. Najniższy poziom ma miejsce miÄ™dzy północÄ… a 3 nad ranem.
Zmiana w naturalnym, codziennym programie snu/czuwania powoduje również zmianę w szczycie cyklu kortyzolu. Przykładowo: jeśli nagle zaczynamy kłaść się spać po północy, a nie przed godziną 22 i/lub wstajemy rano po godzinie 8 lub 9 zamiast ze wschodem słońca bądź przed nim, około 6 nad ranem, wymuszamy tym samym hormonalną zmianę czasową, która może prowadzić do wystąpienia chaosu w organizmie. Produkty uboczne metabolizmu, które na ogół gromadzą się w nocy w odbytnicy i pęcherzu moczowym, zazwyczaj są wydalane pomiędzy godziną 6 a 8 rano. Przy zmianie cyklu snu/czuwania organizm musi zachowywać ten zbędny materiał przemiany materii i niekiedy ponownie wchłonąć jego część. Kiedy zaburzamy swój naturalny cykl snu/czuwania, biologiczne rytmy organizmu ulegają desynchronizacji z większymi rytmami całodobowymi, kontrolowanymi przez regularne fazy ciemności i światła. Może to prowadzić do wielu różnych chorób, w tym przewlekłej choroby wątroby, dolegliwości układu oddechowego i problemów z sercem.
Zaburzenia w cyklu przemiany kortyzolu mogÄ… ponadto spowodować poważne problemy zdrowotne. W latach osiemdziesiÄ…tych ubiegÅ‚ego stulecia badacze odkryli, że wiÄ™cej udarów i ataków serca ma miejsce rano. Skrzepy krwi tworzÄ… siÄ™ najgwaÅ‚towniej okoÅ‚o 8 rano. Rano wzrasta także ciÅ›nienie krwi i pozostaje na takim poziomie do późnych godzin popoÅ‚udniowych. OkoÅ‚o godziny 18.00 zaczyna z każdÄ… godzinÄ… coraz bardziej spadać. Aby zatem wesprzeć swoje podstawowe hormonalne i krążeniowe rytmy organizmu, najlepiej chodzić spać wczeÅ›nie (przed godzinÄ… 22) i wstawać nie później, niż nastÄ™puje wschód SÅ‚oÅ„ca (najlepiej okoÅ‚o 6 rano). (Uwaga: Zmienia siÄ™ to w zależnoÅ›ci od pór roku. ZimÄ… możemy potrzebować nieco wiÄ™cej snu, zaÅ› latem – mniej).
Melatonina i serotonina
Jednym z najsilniejszych hormonów szyszynki jest neuroprzekaźnik o nazwie melatonina. Proces jej wydzielania zaczyna siÄ™ pomiÄ™dzy 21.30 a 22.30 (w zależnoÅ›ci od wieku), co wywoÅ‚uje senność. OsiÄ…ga poziom szczytowy pomiÄ™dzy 1 a 2 nad ranem i spada na najniższy poziom w poÅ‚udnie. Szyszynka kontroluje rozmnażanie siÄ™, sen i aktywność motorycznÄ…, ciÅ›nienie krwi, ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy, przysadkÄ™ mózgowÄ… i tarczycÄ™, wzrost komórek, temperaturÄ™ ciaÅ‚a i wiele innych ważnych funkcji. Wszystkie zależą od równowagi w cyklu przemiany metioniny. Powodujemy w nim zaburzenia – a także w wielu innych cyklach hormonalnych – gdy kÅ‚adziemy siÄ™ późno spać bÄ…dź pracujemy na nocne zmiany.
Mózg, oprócz wytwarzania melatoniny, dokonuje także syntezy serotoniny, która jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem/hormonem związanym z naszym stanem fizycznego i emocjonalnego dobrego samopoczucia. Wpływa na rytm dnia i nocy, zachowania natury seksualnej, pamięć, apetyt, impulsywność, lęk, a nawet tendencje samobójcze. Poziom serotoniny, w przeciwieństwie do melatoniny, zwiększa się wraz ze światłem słonecznym. Stymulują ją także ćwiczenia fizyczne oraz cukier. Jeśli wstajemy w późnych godzinach rannych, wynikający w następstwie tego brak ekspozycji na dostateczne ilości światła słonecznego powoduje zmniejszenie poziomu tego hormonu w ciągu dnia. Ponadto z uwagi na to, że melatonina stanowi produkt rozpadu serotoniny, nawyk późnego wstawania powoduje także obniżenie w nocy poziomu tej pierwszej.
Wszelkie odchylenia od rytmów caÅ‚odobowych powodujÄ… nieprawidÅ‚owe procesy wydzielnicze istotnych hormonów mózgowych, czyli melatoniny i serotoniny. Prowadzi to z kolei do zaburzenia rytmów biologicznych, które niekiedy zakłócajÄ… funkcjonowanie caÅ‚ego organizmu, w tym metabolizm i równowagÄ™ wewnÄ…trzwydzielniczÄ…. Nagle można poczuć dezorientacjÄ™ i stać siÄ™ podatnym na wiele różnych chorób i dolegliwoÅ›ci – poczÄ…wszy od zwykÅ‚ego bólu gÅ‚owy, poprzez depresjÄ™, a skoÅ„czywszy na w peÅ‚ni rozwiniÄ™tym guzie”.
Fragment książki „Oczyszczanie wÄ…troby i woreczka żółciowego” Moritz Andreas. Książka zawiera mnóstwo ważnych informacji o roli wÄ…troby, dlaczego wiÄ™kszość z nas ma jÄ… zanieczyszczonÄ… i jakie choroby sÄ… zwiÄ…zane z jej zanieczyszczeniem. Jednakże autor nie pozostawia nas samych – proponuje przejrzysty program oczyszczania wÄ…troby i wskazówki, aby utrzymać jÄ… w dobrej formie.