res:
Rośliny odstraszające komary

Rośliny odstraszające komary

Dodaj komentarz

Rośliny odstraszające komary to chyba najważniejsze, o czym należy pamiętać, myśląc o sadzeniu roślin w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Letnią porą komary potrafią bowiem skutecznie uprzykrzyć życie i zakłócić tak potrzebny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Niemal wszystkie rośliny odstraszające komary wydzielają swoisty zapach, dlatego przed ich posadzeniem upewnij się, że nie drażni cię ten „aromat”. Pełny wypis drzew i krzewów, dzięki którym uporasz się także z muchami, muszkami czy mrówkami, znajdziesz w CzaroMarownik.pl – kalendarz księżycowy.

Rośliny odstraszające komary

  • Bazylia – posadź ją na przełomie marca i kwietnia, a będzie najtrwalsza. Ustaw ją w słońcu i uszczykuj liście i pędy, by ją rozkrzewić.
  • Komarzyca (Plektrantus koleusowaty) – jej liście wydzielają charakterystyczny zapach kadzidła, co skutecznie „dusi” komary. Wśród roślin odstraszających komary komarzyca zajmuje miejsce pierwsze!
  • Kocimiętka fassena – wabi również koty. Ponadto ma ogromne walory dekoracyjne, szczególnie odmiany Alba (kwiaty białe) i Six Hills Giant (kwiaty lawendowo-niebieskie).
  • Mirt pospolity – co do tej rośliny odstraszające komary są związki zawarte w olejku balsamicznym. Po roztarciu liści pięknie pachnie, a jednocześnie jego zapach drażni owady.
  • Rumianek – zawiera związki, które przy spalaniu odstraszają komary. Siedząc więc przy ognisku, wystarczy wrzucić w ogień niewielką ilość rumianku, aby pozbyć się tych uporczywych owadów.
  • Lawenda – pięknie pachnie, wspaniale wygląda i… skutecznie odstrasza komary! Jej liście oraz fioletowe kwiaty są silnie aromatyczne. Posadzona w jednym rogu naszego ogrodu, napełni aromatem nawet ogród sąsiada 🙂 Wspominałam, że prezentuje się obłędnie? 😉

Wszelkie wymienione powyżej rośliny odstraszające komary są tak naprawdę przyjemne dla oka 🙂 Zatem sadząc je, nie obawiaj się, że twój ogród będzie pełen chwastów i brzydkich krzewów. Wręcz przeciwnie, rośliny odstraszające komary sprawią, że stanie się on zielonym rajem – miejscem odpoczynku po całym dniu, pachnącym i cieszącym widokami azylem.

Dodam również, że z pomocą przeciw komarom spieszą chemiczne preparaty, ale my znaleźliśmy naturalne i bezpieczne dla organizmu zastępniki – olejki eteryczne. Sprawdź Sposoby na komary i kleszcze.