res:
Pyszny i zdrowy miód Manuka

Pyszny i zdrowy miód Manuka

Dodaj komentarz

Miód >> dodawany do herbaty to Å›wietne lekarstwo na przeziÄ™bienie. Jednak zamiast stosować klasyczny miód warto zdecydować siÄ™ na coÅ› nowego. Miód manuka >> zyskuje coraz wiÄ™kszÄ… sÅ‚awÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie. Jego niezwykÅ‚e wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zaczynajÄ… być doceniane również w naszym kraju. Miód ten jest znany z wyjÄ…tkowo silnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci antybakteryjnych – to główny powód jego rosnÄ…cej popularnoÅ›ci.

Miód manuka – o miodzie słów kilka

Miód manuka jest oczywiÅ›cie wytwarzany przez pszczoÅ‚y. Owady te pobierajÄ… nektar z krzewu manuki – roÅ›liny rosnÄ…cej jedynie na terenie Nowej Zelandii. Jego smak zbliżony jest do polskiego miodu wrzosowego. Jednak wykazuje on zdecydowanie szersze spektrum dziaÅ‚ania. OczywiÅ›cie nie można zapomnieć o jego wyjÄ…tkowym smaku. Jest on dosyć intensywnym, a przy tym wyrazisty. Można go jeść prosto ze sÅ‚oika, ale i dodawać do herbaty czy też deserów.

miód manuka

Kwiat Manuka

Miód manuka – dobry na wszystko

Jak wiadomo wszystko to, co naturalne jest dobre. Zatem miód manuka jest idealnym wyborem dla wszystkich. Można go z powodzeniem stosować przy wielu uciążliwych dolegliwościach. Przede wszystkim ma on niezwykle skuteczne działanie antybakteryjne.

Jednym z najważniejszych skÅ‚adników miodu manuka jest metyloglioksal, który odpowiada za jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci antyseptyczne. OczywiÅ›cie kluczowa jest tutaj jego zawartość – im wyższa, tym dziaÅ‚anie jest silniejsze. Ten skÅ‚adnik ma szerokie spektrum zastosowania, podobnie jak flawonoidy, dziÄ™ki którym można pozbyć siÄ™ wolnych rodników z organizmu, co zmniejsza prawdopodobieÅ„stwo zachorowania na wiele chorób.

Miód manuka >> wykazuje też wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwtrÄ…dzikowe – przede wszystkim Å‚agodzi podrażnienia skóry i jednoczeÅ›nie ma silne dziaÅ‚anie antybakteryjne. W tym przypadku warto stosować maseczki z miodu, które dziaÅ‚ajÄ… Å‚agodzÄ…co na skórÄ™.

Bardzo ważną cechą tego miodu jest przyspieszanie procesu gojenia się ran. Warto tutaj zastosować opatrunki z miodem. Są one zdecydowanie skuteczniejsze niż te oparte na srebrze czy hydrożelu. Nawet najtrudniejsze rany i odleżyny mogą szybciej się goić przy regularnej zmianie opatrunków opartych na miodzie.

Miód ma też właściwości przeciwwirusowe, dlatego jest idealnym wyborem, gdy jesteśmy przeziębieni.

Metyloglioksal a właściwości miodu manuka

Koniecznie należy zwrócić uwagÄ™ na miligramowÄ… zawartość metyloglioksalu w 1 kg produktu. 30 mg na kg to naprawdÄ™ niewiele – taki miód może być dodatkiem do deserów, jednak jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci prozdrowotne sÄ… znikome. Miód, który zawiera od 100 do 250 mg na 1 kg to dobry wybór dla osób, które chcÄ… zwiÄ™kszyć swojÄ… odporność. JednoczeÅ›nie tego typu miód jest dobry w leczeniu przeziÄ™bienia.

Zawartość 400 mg metyloglioksalu (i więcej) na 1 kg to duża dawka, a zatem i większa skuteczność. Taki miód wykazuje działanie antybakteryjne, leczy trądzik, egzemę, a także jest pomocny w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Obecnie trwają badania nad jego właściwościami antynowotworowymi.