res:
Pokojowy wojownik – Aqeela Sherrills

Pokojowy wojownik – Aqeela Sherrills

Dodaj komentarz

W Galerii Ludzi Niezwykłych prezentujemy pierwszą sylwetkę – Aqeela Sherrills – człowiek, który dzięki pokojowej postawie przyczynia się do zmniejszenia przestępczości, w „czarnych dzielnicach” USA, a pokojową ideę rozprzestrzenia również w innych krajach, m.in. w Irlandii, Rosji, Holandii, Chorwacji, Serbii.

Urodził się i wychowywał w dzielnicy, gdzie wojny ganów były na porządku dziennym. Tylko w samym 1989 roku stracił 13 przyjaciół jako wynik owych walk. Jednak on chciał uciec z tego środowiska. Jako jeden z nielicznych trafił na studia zamiast do więzienia. W wieku 19 lat zaczął pracować w ramach programu Amer-I-Can, który ma na celu zmniejszenie przestępczości na trenie USA. Po kilku latach powrócił do rodzinnej dzielnicy, gdzie udało mu się dokonać zawieszenia broni między dwoma gangami, „Crips” i „Bloods”, wprowadzając tzw. traktat pokojowy. Już w pierwszym roku wprowadzenia traktatu pokojowego, zabójstwa spadły o 44%. Jednak prawdziwy pokój nie może zaistnieć dopóki inne kwestie nie zostaną rozwiązane – przestępczość, uzależnienia, przemoc. Bracia Sherrills, na czele z Aqeela, założyli Community Self-Determination Institute, który pomaga uzdrowić powyższe kwestie.

Przez lata działalności Aqeela przypomina niezwykle istotną kwestię, mianowicie, że „konflikt jest zdrowy, a tak naprawdę nierozwiązany konflikt prowadzi do przemocy”.

Zdawać by się mogło, że odnajdując swoją drogę i realizując się na niej, życie powinno inaczej się z nami obchodzić. Jednak Życie Aqeela nie oszczędziło – w 2003 jego żona zmarła na raka, a zaledwie rok później jego syn został zastrzelony. Jak mówi Aqeela, gdy ktoś umiera, wyzwala to w tobie energię, którą można ukierunkować w dobre lub złe czyny. Aqeela przebaczył oprawcy – „nie tyle chodzi tu o konkretną osobę, która to uczyniła, lecz przede wszystkim o to, co zabija nasze dzieci. Śmierć Terrell’a nie pójdzie na próżno – wyzwoli to jeszcze większą i głębszą dyskusję na ten temat.” Aqeela jest przekonany o tym, że zadane rany są jednocześnie darem. Rany można uzdrowić, a ich uzdrowienie powoduje uwolnienie siły, którą można ukierunkować na rozwój i bardziej świadome życie.

Aqeela prowadzi pokojową działalność do dziś.