res:
Pierwsza w Polsce szkoła pasywna

Pierwsza w Polsce szkoła pasywna

Dodaj komentarz

„W 2019 roku zgodnie z unijnymi porozumieniami wejdzie w życie obowiÄ…zek budowy szkół o niemal zerowym zużyciu energii. Tymczasem pasywne budynki jednostek publicznych to prawdziwa rzadkość na polskim rynku. W Polsce tylko 1/3 szkół korzysta z rozwiÄ…zaÅ„ ekologicznych. To wciąż bardzo maÅ‚y procent, zwÅ‚aszcza w perspektywie Dyrektywy Unijnej, która zobowiÄ…zuje, by wszystkie budynki użytecznoÅ›ci publicznej po 2019 roku charakteryzowaÅ‚y siÄ™ niemal zerowym zużyciem energii.

3.5 mln zÅ‚ – tyle kosztowaÅ‚a pierwsza w Polsce szkoÅ‚a pasywna. Placówka powstaÅ‚a w Budzowie na Dolnym ÅšlÄ…sku. SzkoÅ‚a – jak przystaÅ‚o na jednostkÄ™ pasywnÄ… – nie ma w budżecie zaÅ‚ożonych kosztów na opaÅ‚ oraz obsÅ‚ugÄ™ technicznÄ… kotÅ‚owni. Budynek pasywny nie potrzebuje źródÅ‚a ciepÅ‚a. Nie trzeba budować kotÅ‚owni. CiepÅ‚o pozyskiwane jest ze sÅ‚oÅ„ca, z osób w nim przebywajÄ…cych i pracujÄ…cych tam urzÄ…dzeÅ„. Budynek jest bardzo szczelny, ciepÅ‚o jest efektywnie odzyskiwane przez rekuperacjÄ™. W budynku szkolnym o powierzchni 840 metrów kwadratowych na ogrzewanie i chÅ‚odzenie, ogrzewanie wody i oÅ›wietlenie, gmina planuje wydać w ciÄ…gu roku 11 tysiÄ™cy zÅ‚otych, dla porównania dziÅ› wydaje 50-80 tysiÄ™cy.

Przykładowy koszt budowy i eksploatacja szkoły o powierzchni 5182 metry kwadratowe, zbudowanej w bardzo wysokim standardzie energetycznym, przy zastosowaniu m.in. pompy ciepła i kolektorów słonecznych, może być o 5.66 mln zł mniejszy od nakładów poniesionych na standardowy budynek podłączony do sieci ciepłowniczej.

Wśród technologii, które obniżają koszty utrzymania szkół są: gruba izolacja wełną mineralną, użycie oświetlenia LED oraz zamontowanie okien o niskim współczynniku ciepła. Budynki energooszczędne w Polsce zyskują powoli coraz większą popularność. Samorządy zaczynają zdawać sobie sprawę z oszczędności jakie przynieść może dobrze zaplanowana i wykonana inwestycja.

Jak pokazuje przykÅ‚ad gminy Stoszowice, dziÄ™ki determinacji samorzÄ…du oraz wsparciu administracji paÅ„stwowej nawet w 6 tysiÄ™cznej gminie można wybudować najnowoczeÅ›niejszÄ… szkoÅ‚Ä™ w Polsce”.

Krystyna Baka

Źródło:  Wegetariański świat, nr 4-5 (134) kwiecień-maj 2013
Zdjęcia pochodzą ze strony www.stoszowice.pl

Polecamy również wywiad z wójtem gminy Stoszowice: