res:
Pierwsza w Polsce szkoła pasywna

Pierwsza w Polsce szkoła pasywna

Dodaj komentarz

„W 2019 roku zgodnie z unijnymi porozumieniami wejdzie w życie obowiązek budowy szkół o niemal zerowym zużyciu energii. Tymczasem pasywne budynki jednostek publicznych to prawdziwa rzadkość na polskim rynku. W Polsce tylko 1/3 szkół korzysta z rozwiązań ekologicznych. To wciąż bardzo mały procent, zwłaszcza w perspektywie Dyrektywy Unijnej, która zobowiązuje, by wszystkie budynki użyteczności publicznej po 2019 roku charakteryzowały się niemal zerowym zużyciem energii.

3.5 mln zł – tyle kosztowała pierwsza w Polsce szkoła pasywna. Placówka powstała w Budzowie na Dolnym Śląsku. Szkoła – jak przystało na jednostkę pasywną – nie ma w budżecie założonych kosztów na opał oraz obsługę techniczną kotłowni. Budynek pasywny nie potrzebuje źródła ciepła. Nie trzeba budować kotłowni. Ciepło pozyskiwane jest ze słońca, z osób w nim przebywających i pracujących tam urządzeń. Budynek jest bardzo szczelny, ciepło jest efektywnie odzyskiwane przez rekuperację. W budynku szkolnym o powierzchni 840 metrów kwadratowych na ogrzewanie i chłodzenie, ogrzewanie wody i oświetlenie, gmina planuje wydać w ciągu roku 11 tysięcy złotych, dla porównania dziś wydaje 50-80 tysięcy.

Przykładowy koszt budowy i eksploatacja szkoły o powierzchni 5182 metry kwadratowe, zbudowanej w bardzo wysokim standardzie energetycznym, przy zastosowaniu m.in. pompy ciepła i kolektorów słonecznych, może być o 5.66 mln zł mniejszy od nakładów poniesionych na standardowy budynek podłączony do sieci ciepłowniczej.

Wśród technologii, które obniżają koszty utrzymania szkół są: gruba izolacja wełną mineralną, użycie oświetlenia LED oraz zamontowanie okien o niskim współczynniku ciepła. Budynki energooszczędne w Polsce zyskują powoli coraz większą popularność. Samorządy zaczynają zdawać sobie sprawę z oszczędności jakie przynieść może dobrze zaplanowana i wykonana inwestycja.

Jak pokazuje przykład gminy Stoszowice, dzięki determinacji samorządu oraz wsparciu administracji państwowej nawet w 6 tysięcznej gminie można wybudować najnowocześniejszą szkołę w Polsce”.

Krystyna Baka

Źródło:  Wegetariański świat, nr 4-5 (134) kwiecień-maj 2013
Zdjęcia pochodzą ze strony www.stoszowice.pl

Polecamy również wywiad z wójtem gminy Stoszowice: