res:
Pielęgnacja skóry latem

Pielęgnacja skóry latem

Dodaj komentarz

Lato to wyczekiwana przez większość z nas pora roku. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ta ulubiona przez nas pora roku, niekoniecznie jednak oznacza optymalne warunki funkcjonowania dla największego naszego organu, jakim jest skóra. Szkodliwe promieniowanie UV, nadmierne przesuszenie skóry, poparzenia słoneczne to największe zagrożenia, na jakie jest wówczas narażona. Odpowiednia pielęgnacja skóry latem pozwala jednak uniknąć lub w najwyższym stopniu ograniczyć negatywny wpływ letniej pogody na kondycję skóry.

Szkodliwe promieniowanie UV

Większość z nas jest świadoma szkodliwości promieniowania UV. Dociera ono do nas wraz ze światłem słonecznym, które latem jest szczególnie mocne. Wnika w nasz organizm i wywołuje negatywne skutki. Jest głównym winowajcą starzenia się naszej skóry poprzez tworzenie wolnych rodników. Uszkadzają one włókna kolagenowe i elastynowe, w wyniku czego skóra traci jędrność, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Najpopularniejszym i najefektywniejszym sposobem, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, jest używanie specjalnych kremów i balsamów z odpowiednim filtrem. Musi to być jednak preparat dobrany do rodzaju naszej karnacji. O szczególną ochronę i pielęgnację skóry latem powinny zadbać osoby o karnacji bardzo jasnej i jasnej. Dla takich typów skóry zalecane są kremy z faktorem od 20-50+ oraz z umiarkowanym filtrem. Wyróżnia się jeszcze dwa typy karnacji, mniej narażone na negatywne skutki promieniowania: śniadą i oliwkową. W przypadku tych osób wskazane są kremy z filtrem 15-20 SPF. Preparaty z filtrem UV należy stosować, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, powtarzając ten zabieg pielęgnacyjny co kilka godzin, aby zapewnić skórze stałą ochronę. Najniebezpieczniejszym efektem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV mogą być zmiany nowotworowe na skórze, np. czerniak.

pielęgnacja skóry

Oparzenia słoneczne

Stosowanie odpowiednich kremów z filtrem wiąże się z zapobieganiem oparzeniom słonecznym, których łatwo możemy się nabawić korzystając z pięknej, słonecznej pogody. Oprócz kosmetyków, warto także stosować kilka podstawowych zasad profilaktycznych. Unikać opalania, kiedy słońce świeci najmocniej, czyli od godziny 11.00 do 15.00. Ostrożnie dawkować promienie słońca i stopniowo wydłużać czas opalania. Nosić odpowiednie ubrania, najlepiej jasne i bawełniane. Kiedy oparzenia słoneczne już się przydarzą, pielęgnacja skóry staje się jeszcze istotniejsza. Zwłaszcza, że najczęściej towarzyszy im ból, pieczenie i spore zaczerwienienie skóry. Właściwym sposobem na zwalczanie ich dolegliwości są zimne okłady, balsamy i emulsje kojące. Nie smarujemy oparzenia tłuszczem! Oparzona skóra zwykle zaczyna schodzić po paru dniach. Jeżeli nie widać poprawy, najlepiej udać się do lekarza.

Pielęgnacja skóry latem – na zewnątrz i od wewnątrz

Niska wilgotność powietrza, promieniowanie UV oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach w porze letniej, powoduje także przesuszanie się skóry. Najbardziej narażone są odsłonięte części ciała, czyli twarz, ręce i nogi. Przesuszona skóra przestaje być skuteczną barierą ochronną, może pękać, wzrasta ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i wnikania drobnoustrojów oraz alergenów. Z tego względu bardzo ważne jest jej odpowiednie nawilżanie. Odpowiednie nawodnienie naszego ciała to suma wody dostarczanej do wewnątrz organizmu, jak i tej z zewnątrz, bezpośrednio na skórę. Należy regularnie sięgnąć po balsamy i kremy nawilżające, zawierające pantenol, aloes czy olejki roślinne. Najlepiej stosować je na ciało rano i wieczorem, aby ciągle zachowywać odpowiedni poziom nawilżenia. Nie możemy także zapominać o nawilżaniu organizmu od wewnątrz. Powinniśmy wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Ma to podwójne znaczenie, gdy na zewnątrz panują upały. Warto także wprowadzić do swojej diety większą ilość owoców i warzyw oraz suplementy wspomagające nawilżenie oraz poprawiające wygląd i kondycję skóry. Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z wysuszającego mydła i stosowanie do kąpieli żeli pod prysznic z natłuszczającymi olejkami.


Jak w pielęgnacji skóry pomoże bambus? Oto jego właściwości