res:
Bambus - właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Bambus – właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Dodaj komentarz

Zróżnicowane zastosowanie bambusa czyni z niego bardzo użyteczną roślinę. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji papieru, tkanin, mebli oraz żywności. Często staje się on składnikiem ekologicznych produktów, a jego doskonałą jakość doceniono w wielu branżach. Eksperci zwracają uwagę na jego właściwości prozdrowotne i kosmetyczne.

Odmiany bambusa

Bambus to jedno z najszybciej rosnących drzew na świecie, dlatego jest tak chętnie wykorzystywanym surowcem w wielu branżach. Zastosowanie bambusa jest tak szerokie, ponieważ na świecie występuje bardzo wiele jego odmian. Wyróżnia się około 1500 gatunków, które można spotkać na każdym kontynencie poza Australią i Europą. Roślina dobrze adaptuje się zarówno do warunków nizinnych jak i wysokogórskich (niektóre odmiany występują w Himalajach i Andach na wysokości ok. 4000 m n.p.m.). Europejczycy i Australijczycy również docenili jego wszechstronne zastosowanie.

Eksperci dzielą bambusy na dwie podstawowe grupy:

  • Bambusy zielne – ich cechą charakterystyczną są szerokie liście. Są też nazywane „pigmejowymi” ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Tworzą podszyt lasów tropikalnych, ale dobrze radzą sobie także w chłodniejszych rejonach.
  • Bambusy drzewiaste – są wysokie i potężne. Niektóre gatunki z tej grupy osiągają wysokość ok. 40 m. Występują w strefie umiarkowanej i są odporne na niskie temperatury. Mogą też rosnąć w klimacie tropikalnym i właśnie w tych warunkach osiągają swoje największe rozmiary.

Jak się okazuje, bambus sprawdza się też jako roślina hodowlana. Odmiany ozdobne można posadzić w ogrodzie – europejski klimat także będzie im sprzyjał – i w ten sposób cieszyć się namiastką orientalnego klimatu w swojej przestrzeni wypoczynkowej. Nie każdy może sobie na to pozwolić, jednak z wszechstronnego zastosowania bambusa mogą korzystać wszyscy.

Bambus – właściwości zdrowotne

Zastosowanie bambusa w medycynie również jest szerokie. Nie od dziś wiadomo o regenerujących, odtruwających i przeciwnowotworowych właściwościach tej wielofunkcyjnej rośliny. Olejek bambusowy, herbata z bambusa czy bambusowy ekstrakt – to tylko kilka postaci tego leczniczego drzewa, które można spotkać w aptekach i drogeriach.

Wszystko dzięki liściom i łodydze, które są źródłem minerałów takich jak: żelazo, wapń, potas, jod i krzem. Dodatkowym atutem jest wysoka zawartość witaminy C i D. To lecznicze ziele zawiera też inne składniki, wśród których są tłuszcze, białka i cenne enzymy.

Dowiedziono, że bambus ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Oto jego najważniejsze zalety docenione przez specjalistów:

  • Bambus zwiększa elastyczność i ruchomość stawów. Wszystko dzięki wysokiej zawartości krzemu.
  • Przeciwdziała poważnym schorzeniom układu ruchu: osteoporozie i artretyzmowi.
  • Ekstrakt z bambusa koi nerwy i pomaga zredukować stres w codziennym życiu.
  • Ta orientalna roślina pozytywnie wpływa na odporność organizmu.
  • Zastosowanie bambusa w medycynie obejmuje także leczenie infekcji skórnych. Regeneruje, łagodzi podrażnienia naskórka, oczyszcza skórę z bakterii.
  • Pojawiają się opinie, że bambus może przeciwdziałać powstawaniu nowotworów.

Bambus – właściwości kosmetyczne

Bambus znalazł szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej ,stając się składnikiem wielu kosmetyków naturalnych. Producenci doceniają pielęgnacyjne walory ekstraktu z bambusa i tworzą całe linie kosmetyków z dodatkiem tej cennej rośliny. Bambus znajdzie się w składzie takich produktów jak: szampon, krem do twarzy, krem pod oczy, serum do paznokci, maska do włosów, maseczka do twarzy, balsam do ciała, balsam antycellulitowy etc.

Zobacz: Zestaw kosmetyków naturalnych z bambusem i trawą cytrynową od BeBio – Ewa Chodakowska – zobacz »)

Nie jest tajemnicą, że bambus pobudza produkcję kolagenu i pomaga zachować skórze młody i promienny wygląd. Co ważne, łagodzi problemy skóry naczyniowej i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zastosowanie bambusa obejmuje też pielęgnację włosów – dzięki wysokiej zawartości krzemionki nawilża, odbudowuje, uelastycznia, dodaje połysku i skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Jest też doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety – jego właściwości antycellulitowe są powszechnie doceniane.