res:
Szukaj w innych tego, co najlepsze -

Szukaj w innych tego, co najlepsze – „Ostatni wykład” Randy’ego Pausch’a

Dodaj komentarz

Ostatni wykład” to książka z pełnymi mądrości opowieściami i historiami napisanymi przez najlepszego powieściopisarza wszechczasów jakim jest Życie, a ręką Randy’ego Pausch’a. Jest to książka o tyle niezwykła, że została napisana w krytycznym momencie – w chwili, gdy autorowi zostało zaledwie kilka miesięcy życia. U Randy’ego został zdiagnozowany nowotwór, który ostatecznie doprowadził go do śmierci. Randy Pausch jako ojciec trójki małych dzieci, chciał przed swoim odejściem przekazać im jak najwięcej mądrości życiowych, uświadomić to, co w życiu jest naprawdę istotne, nauczyć jak radzić sobie z wyzwaniami życia. W związku z tym, że był wykładowcą akademickim, wygłosił wykład. Ostatni wykład, który został nagrany (na końcu artykułu można obejrzeć). Natomiast książka jest swego rodzaju kontynuacją wykładu, dostępną szerokiemu gronu odbiorcy. Poniżej przedstawiamy jedną z „lekcji” z „Ostatniego wykładu” – „Szukaj w innych tego, co najlepsze”.

Jest to piękna rada, którą otrzymałem od Jona Snody’ego, mojego bohatera z Disney Imagineering. Byłem naprawdę poruszony tym, jak ją wyraził: „Jeśli będziesz czekał dostatecznie długo” – powiedział – „ludzie zaskoczą cię i zrobią na tobie wrażenie”.

Jego przekonanie: kiedy ludzie budzą w tobie niezadowolenie, kiedy doprowadzają cię do gniewu, dzieje się tak dlatego, że być może nie dałeś im dość czasu.

Jon uprzedził mnie, że wymaga to czasem ogromnej cierpliwości – nawet lat. „Ale w końcu pokażą się od dobrej strony. Niemal każdy ma jakąś dobrą stronę. Po prostu czekaj. W końcu ta dobra strona się objawi”.

Ostatni wykład – Randy Pausch i Jeffrey Zaslow

 Poniżej jeszcze nagranie ostatniego wykładu Randy’ego:

Dla osób spragnionych jeszcze większej ilości informacji, polecam oficjalną stronę „Ostatniego wykładu” – TheLastLecture.com