res:
Oliwa z oliwek - właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie

Oliwa z oliwek – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie

Dodaj komentarz

Drzewa oliwne znane są od tysięcy lat, a pozyskiwane z nich oliwki to popularna przekąska i dodatek do sałatek, ale nie tylko – to także źródło cennej oliwy. W sklepach znajdziemy obecnie oleje różnego typu, a oliwa z oliwek nie bez powodu nadal należy do najbardziej popularnych. Dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem i jakimi właściwościami się charakteryzuje? Jeśli zastanawiacie się czy warto stosować oliwę z oliwek oraz jak można ją wykorzystywać  – koniecznie zapoznajcie się z poniższymi informacjami.

Sprawdź szeroki wybór oliw z oliwek >>

Gdzie kupić oliwę z oliwek

Oliwa z oliwek – właściwości zdrowotne

Oliwa z oliwek cieszy się ogromną popularnością m.in. ze względu na bardzo bogaty skład. W oliwie znajdują się liczne witaminy i cenne kwasy tłuszczowe omega. Dzięki zawartości witamin A i E oliwa jest doskonałą propozycją dla tych osób, które chcą wesprzeć swój wzrok, paznokcie i włosy.  Zawiera też bardzo dużą dawkę kwasu oleinowego, który może chronić przed zmianami alergicznymi w błonie śluzowej nosa i ograniczyć problemy z astmą. Cenne witaminy powodują, że oliwa ma pozytywny wpływ w przypadku problemów z kamicą żółciową, przy nieżycie i owrzodzeniu żołądka, a także przy zaparciach. Jest doskonałym sposobem na miażdżycę, pozwala oczyszczać organizm i reguluje trawienie. Dzięki temu, że asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi będzie odpowiednia dla osób, które zmagają się z cukrzycą.

Przez niektórych oliwa z oliwek nazywana jest eliksirem długowieczności. To dlatego, że chroni przed powstawaniem wolnych rodników przyspieszających proces starzenia.

Oliwa z oliwek – właściwości kosmetyczne

Oliwa z oliwek może być stosowana nie tylko w charakterze spożywczym. Jest także bardzo cenionym środkiem stosowanym w kosmetyce. Smarowanie nią skóry nadaje jej zdrowy, promienny wygląd, zapewnia jej nawilżenie oraz dawkę korzystnych witamin. Znajdująca się w oliwie witamina E to naturalny przeciwutleniacz, dzięki czemu oliwa świetnie radzi sobie z ograniczeniem procesów starzenia się skóry. Można liczyć na to, że dzięki niej uda się wygładzić zmarszczki. Oliwa z oliwek dobrze natłuszcza skórę i ma działanie kojące – chroni skórę narażoną przed działaniem różnych czynników atmosferycznych oraz promieniowaniem UV (jest naturalnym filtrem).

Dzięki znajdującej się w oliwie witaminie F oliwa z oliwek pomoże także w budowie skutecznej bariery chroniącej skórę przed utratą wilgoci – dzięki niej można odbudować płaszcz lipidowy naskórka.

Oliwa z oliwek – wartości odżywcze

Wartości odżywcze 100g oliwy z oliwek przedstawiają się następująco:

  • Wartość energetyczna: 884 kcal
  • duża dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • witamina A
  • witamina C
  • witaminy z grupy B
  • błonnik
  • fosfor
  • żelazo

Zobacz także:

Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Właściwości, wartości odżywcze i zastosowania oleju z ostropestu