res:
Olej z czarnuszki - jakie ma właściwości i zastosowanie?

Olej z czarnuszki – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Dodaj komentarz

Moda na zdrową dietę i zdrowy tryb życia dotarła do naszego kraju kilka lat temu od zachodnich sąsiadów i na razie nic nie zapowiada, aby trend ten miał się zmienić. Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się o tym, że warto sięgać po zdrowe produkty, takie jak chociażby olej z czarnuszki >> Dzięki zbilansowanej diecie oraz odpowiedniej dawce ruchu, nie tylko waga utrzyma się na prawidłowym poziomie, ale również dobre samopoczucie. Jakie są najbardziej znane i cenione właściwości czarnuszki?

Receptura rodem ze starożytności

Chociaż moda na fit sylwetkę i zdrowe odżywianie nie sięga dalej jak kilkanaście lat wstecz, to wyjątkowe właściwości prozdrowotne wielu roślin i ziół znane są od przynajmniej kilku tysiącleci.

Rzecz tak samo ma się z czarnuszką, która już w starożytnym Egipcie nazywana była złotem Faraonów. Jej głównym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają zarówno na zdrowie człowieka, jak i na jego urodę. Nie dziwi więc to, że roślina ta jest powszechnie wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i w procesie produkcji kosmetyków.

Olej z czarnuszki w codziennej diecie

Powszechnie wiadomo, że tłuszcze stosowane są bez umiaru szkodzą i mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych i groźnych dla zdrowia dolegliwości. Przykładem może być chociażby miażdżyca, która powodowana jest przez odkładanie się na ścianach naczyń złogów tłuszczowych.

Nie każdy tłuszcz jest jednak zły. Są takie specyfiki, które warto włączać do codziennej diety – jest nim chociażby czarnuszka >> i produkowany z niej olej.

Korzenny smak oleju z czarnuszki sprawia, że świetnie nadaje się jako dodatek do wielu potraw. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Olej z czarnuszki >> może być wykorzystywany w kuchni jedynie na zimno. Wszelka obróbka termiczna wpływa niekorzystnie na składniki odżywcze w nim zawarte.

olej z czarnuszki

Właściwości czarnuszki – sprawdź dlaczego warto!

Powszechnie docenione zostały zarówno smakowe właściwości czarnuszki jak i jej dobroczynne działanie dla zdrowia. Wykorzystywana jest jako naturalny specyfik w zapobieganiu niektórym chorobom.

  1. Nasiona czarnuszki mają właściwości przeciwwrzodowe, gdyż ochraniają śluzówkę żołądka.
  2. Chronią też wątrobę i nerki przed toksycznym działaniem niektórych leków i substancji chemicznych.
  3. Czarnuszka doskonale sprawdza się też w przypadku łagodzenia chorób skóry, takich jak egzema czy atopowe zapalenie skóry.
  4. Prowadzone są też badania nad wpływem czarnuszki na komórki nowotworowe.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Byłoby zbyt pięknie, gdyby czarnuszka nie posiadała żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, choć warto docenić, że grupa ryzyka w tym przypadku jest bardzo zawężona. Na produkty z zawartością czarnuszki powinny uważać zwłaszcza kobiety w ciąży, ponieważ roślina ta może powodować przedwczesne skurcze.

Gdzie można kupić olej z czarnuszki?

Produkt ten powoli staje się bardzo popularny na naszym rodzimym rynku. Coraz większe zainteresowanie spowodowało, że olej dostać można w coraz większej ilości punktów – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych, które prowadzą sprzedaż internetową, np. Bee.pl >>

Zobacz olej z czarnuszki >> w sklepie Bee.pl