res:
Ogród sensoryczny - ogród, który pobudzi twoje zmysły...

Ogród sensoryczny – ogród, który pobudzi twoje zmysły…

Dodaj komentarz

Ziołowe rabaty, różnobarwne kompozycje roślinne i specjalne kompozycje zapachowe. To miejsce, w którym każdy ma się dobrze poczuć i „odzyskać równowagę”. Niedawno otwarto w Gdańsku, pierwszy w Trójmieście, ogród sensoryczny. Można go znaleźć na terenie parku nad Stawem Młyńskim.

Idea hortiterapii, czyli terapii poprzez kontakt z zielenią, znana jest na świecie od XIX wieku.

– Mamy nadzieję, że ogród z elementami sensorycznymi stanie się przestrzenią, w której gdańszczanie chętnie będą spędzać czas. To idealne miejsce do wsparcia terapii, ale również do wypoczynku od codziennego zgiełku – zaznacza Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

To ta firma zainicjowała i sfinansowała budowę nietypowego ogrodu na miejskim gruncie. W ten sposób postanowiła uczcić obchodzone w ubiegłym roku 25-lecie działalności, a jednocześnie 90. urodziny Oliwy. – W tej dzielnicy mamy swoją siedzibę i jesteśmy z nią silnie związani, dlatego lokalizacja przedsięwzięcia wydała się nam oczywista – tłumaczy prezes Cieślowska.

Na terenie oliwskiego ogrodu, którego powierzchnia liczy blisko 1500 metrów kwadratowych, znalazły się różnorodne elementy pobudzające zmysły. Wśród nich: rabaty obsadzone ziołami wpływające na zmysł węchu, smaku, dotyku i wzroku, zróżnicowana w fakturze i kolorystyce nawierzchnia ciągów komunikacyjnych, elementy małej architektury z drewna czy kompozycje zapachowe i kolorystyczne szaty roślinnej – dostarczające odmiennych doznań w zależności od pory roku. Nie zabrakło tu też tablic edukacyjnych i ścieżki pozwalającej osobiście doświadczać różnych faktur i kształtów.

Źródło: Powąchaj i dotknij. Pierwszy w Trójmieście ogród z elementami sensorycznymi