res:
O czym warto wiedzieć podczas kupowania miodu?

O czym warto wiedzieć podczas kupowania miodu?

Dodaj komentarz

Miód jest jednym z najcenniejszych i niepowtarzalnych produktów żywnościowych. Kupując miód, zwłaszcza przeznaczony do stosowania leczniczego, należy pamiętać o kilku kwestiach.

O czym warto wiedzieć podczas kupowania miodu?

1. OZNACZENIA NA ETYKIETACH

SÅ‚owa takie jak „czysty” czy „naturalny” na etykietach brzmiÄ… zachÄ™cajÄ…co, jednak w przeciwieÅ„stwie do produktów organicznych nie istniejÄ… żadne normy rzÄ…dowe dotyczÄ…ce przyznawania prawa do stosowania tych klasyfikacji.

2. KONSYSTENCJA

Specjaliści od marketingu każą nam wierzyć, że dobry miód powinien być złoty i klarowny, ale zazwyczaj wcale tak nie jest. Miód może mieć barwę od bardzo jasnej do ciemnego mahoniu, a jego aromat oraz konsystencja zależą od gatunku roślin i kwiatów, którymi stołowały się pszczoły.

Miód bywa płynny albo bardzo gęsty, a nawet skrystalizowany. Dobry wcale nie musi być klarowny. Jego zmętnienie wynika z zawartości pyłków, które wzbogacają go o cenne enzymy, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Tradycyjny proces filtrowania miodu pozwala na wyłapanie części ciał pszczół, wosku oraz odpadków z uli, ale pyłki zostają w słoiku.

3. PROCES FILTROWANIA

Sprzedawcy detaliczni potrzebują produktu, który ma długi okres przechowywania, a wielu z nich oferuje tylko najtańsze gatunki, aby zwiększyć marżę. Powszechnie stosowany proces zwany ultrafiltrowaniem polega nie tylko na podgrzaniu i rozcieńczeniu miodu, ale również na usunięciu pyłku. Nie chodzi tu tylko o pozbawienie produktu ważnego składnika: wraz z pyłkiem tracimy jedyny sposób identyfikacji źródła miodu. Bez niego nie ma możliwości stwierdzenia, czy nie pochodzi on przypadkiem z kraju o niskich standardach i liberalnych przepisach dotyczących stosowania pestycydów w rolnictwie lub z miejsc o znacznym poziomie zanieczyszczeń. Co gorsza, niektóre miody zawierają bezwartościowe dodatki, takie jak syrop kukurydziany.

Gdzie kupić dobry miód?

Najlepszymi źródłami dobrego miodu są lokalne pasieki lub miejscowe giełdy rolno-spożywcze. Jeśli w pobliżu twojego domu nie ma takich miejsc, spróbuj poszukać miodu w sklepach ze zdrową żywnością, np. w AleZielonySklep.pl, lub w supermarketach oferujących miód ekologiczny. Przeczytaj etykiety, aby upewnić się, że kupujesz prawdziwy miód, a nie produkt o smaku miodu.

Fragment książki Ziołowy ogród