res:
Dlaczego nowotwór jest jednym z głównych zabójców naszych czasów? Oto odpowiedź onkologa.

Dlaczego nowotwór jest jednym z głównych zabójców naszych czasów? Oto odpowiedź onkologa.

Dodaj komentarz

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w 2035 roku choroby nowotworowe spowodują śmierć 24 mln ludzi. Statystyki straszą i rozpalają wyobraźnię. Nieodmiennie nasuwa się prosty wniosek – nowotwór to choroba współczesności. Jednak – czy aby na pewno?

Odpowiadając na to pytanie skupimy się na podejściu czysto medycznym, z wiarygodnego źródła – lekarza onkologa, hematologa, naukowca i pisarza, Siddhartha Mukherjee – autora książki „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”.

Dlaczego nowotwór „atakuje” coraz częściej?

1. Rak jest chorobą związaną z wiekiem.

W XIX wieku lekarze kojarzyli raka z rozwojem cywilizacji – w ich wyobrażeniu coraz szybsze tempo życia w jakiś sposób zapoczątkowywało rozwój zmian patologicznych. Tymczasem…

Rozwój medycyny przyczynił się do wydłużenia ludzkiego życia, o czym już zwolennicy naturalnego leczenia nie bardzo pamiętają. W społeczeństwach starożytnych ludzie nie żyli wystarczająco długo, aby zachorować na raka. Znacznie wcześniej umierali z powodu gruźlicy, cholery, ospy, dżumy czy zapalenia płuc.

2. Możliwość coraz wcześniejszego wykrywania chorób nowotworowych.

Postęp w medycynie i udoskonalenie metod diagnozowania nowotworów wpłynęły, wydawałoby się paradoksalnie, na wzrost odnotowywanych przypadków raka. Na przykład wprowadzenie mammografii, badania wykrywającego raka piersi, spowodowało gwałtowny wzrost częstości jego występowania. Zaskakujące, jednak rzecz wygląda już bardziej logicznie, jeśli uświadomimy sobie, że mammografia jest w stanie wykryć nawet bardzo małe ogniska nowotworowe.

3. Trafne identyfikowanie chorób nowotworowych jako przyczyny śmierci.

Oto kolejna przyczyna wzrostu chorób nowotworowych. Jeszcze np. w 1850 roku dziecku choremu na białaczkę jako przyczynę śmierci przypisano by infekcję lub „ropienie krwi” – choroby, które ówcześnie były znane. Natomiast współcześnie, gdy białaczka została nazwana i opisana, to właśnie ona figuruje w statystykach.

4. Zmiany w sposobie życia.

Niektóre nowotwory w określonych populacjach i określonym czasie były i są bardziej powszechne od innych. Jako przykład Mukherjee podaje m.in. papierosy i raka płuc. Moda na palenie papierosów wśród mężczyzn obecna na początku XX wieku, zaowocowała w latach pięćdziesiątych gwałtownym wzrostem zachorowań na raka płuc wśród mężczyzn. Kobiety zaczęły masowo palić dopiero w latach pięćdziesiątych, tak więc szczyt zachorowalności jeszcze nie nastąpił.

[W czwartej grupie mieszczą się również inne kancerogeny – m.in. z przemysłu spożywczego, czy też zanieczyszczonego środowiska.]

I choć 1/3 powszechnie występujących chorób nowotworowych jesteśmy w stanie zapobiec (poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną), to nie sposób nie podkreślić, że rak jest jedną z najstarszych chorób towarzyszących ludzkości. Dopiero współcześnie został dobrze opisany, jest coraz lepiej diagnozowany, m.in. dlatego jest coraz powszechniejszy.

Źródło: „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”