Dlaczego nowotwór jest jednym z głównych zabójców naszych czasów? Oto odpowiedź onkologa.
Åšwiatowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w 2035 roku choroby nowotworowe spowodujÄ… Å›mierć 24 mln ludzi. Statystyki straszÄ… i rozpalajÄ… wyobraźniÄ™. Nieodmiennie nasuwa siÄ™ prosty wniosek – nowotwór to choroba współczesnoÅ›ci. Jednak – czy aby na pewno?
OdpowiadajÄ…c na to pytanie skupimy siÄ™ na podejÅ›ciu czysto medycznym, z wiarygodnego źródÅ‚a – lekarza onkologa, hematologa, naukowca i pisarza, Siddhartha Mukherjee – autora książki „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”.
Dlaczego nowotwór „atakuje” coraz częściej?
1. Rak jest chorobÄ… zwiÄ…zanÄ… z wiekiem.
W XIX wieku lekarze kojarzyli raka z rozwojem cywilizacji – w ich wyobrażeniu coraz szybsze tempo życia w jakiÅ› sposób zapoczÄ…tkowywaÅ‚o rozwój zmian patologicznych. Tymczasem…
Rozwój medycyny przyczynił się do wydłużenia ludzkiego życia, o czym już zwolennicy naturalnego leczenia nie bardzo pamiętają. W społeczeństwach starożytnych ludzie nie żyli wystarczająco długo, aby zachorować na raka. Znacznie wcześniej umierali z powodu gruźlicy, cholery, ospy, dżumy czy zapalenia płuc.
2. Możliwość coraz wcześniejszego wykrywania chorób nowotworowych.
Postęp w medycynie i udoskonalenie metod diagnozowania nowotworów wpłynęły, wydawałoby się paradoksalnie, na wzrost odnotowywanych przypadków raka. Na przykład wprowadzenie mammografii, badania wykrywającego raka piersi, spowodowało gwałtowny wzrost częstości jego występowania. Zaskakujące, jednak rzecz wygląda już bardziej logicznie, jeśli uświadomimy sobie, że mammografia jest w stanie wykryć nawet bardzo małe ogniska nowotworowe.
3. Trafne identyfikowanie chorób nowotworowych jako przyczyny śmierci.
Oto kolejna przyczyna wzrostu chorób nowotworowych. Jeszcze np. w 1850 roku dziecku choremu na biaÅ‚aczkÄ™ jako przyczynÄ™ Å›mierci przypisano by infekcjÄ™ lub „ropienie krwi” – choroby, które ówczeÅ›nie byÅ‚y znane. Natomiast współczeÅ›nie, gdy biaÅ‚aczka zostaÅ‚a nazwana i opisana, to wÅ‚aÅ›nie ona figuruje w statystykach.
4. Zmiany w sposobie życia.
Niektóre nowotwory w określonych populacjach i określonym czasie były i są bardziej powszechne od innych. Jako przykład Mukherjee podaje m.in. papierosy i raka płuc. Moda na palenie papierosów wśród mężczyzn obecna na początku XX wieku, zaowocowała w latach pięćdziesiątych gwałtownym wzrostem zachorowań na raka płuc wśród mężczyzn. Kobiety zaczęły masowo palić dopiero w latach pięćdziesiątych, tak więc szczyt zachorowalności jeszcze nie nastąpił.
[W czwartej grupie mieszczÄ… siÄ™ również inne kancerogeny – m.in. z przemysÅ‚u spożywczego, czy też zanieczyszczonego Å›rodowiska.]
I choć 1/3 powszechnie występujących chorób nowotworowych jesteśmy w stanie zapobiec (poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną), to nie sposób nie podkreślić, że rak jest jedną z najstarszych chorób towarzyszących ludzkości. Dopiero współcześnie został dobrze opisany, jest coraz lepiej diagnozowany, m.in. dlatego jest coraz powszechniejszy.
ŹródÅ‚o: „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”