res:
Naturalne sposoby na komary i kleszcze. Część 1

Naturalne sposoby na komary i kleszcze. Część 1

Dodaj komentarz

Nic tak nie potrafi zepsuć wakacji, uroku pięknych krajobrazów, sielskiej atmosfery, grilla na działce, czy też spaceru po parku jak… komary i kleszcze. Te pierwsze irytują, te drugie wzbudzają lęk. Z pomocą śpieszą różne chemiczne preparaty, lecz my znaleźliśmy naturalne sposoby na komary – olejki eteryczne lub preparaty na bazie olejków eterycznych.

Naturalne sposoby na komary – olejki eteryczne

Olejki, które w zasięgu swojego działania odstraszają komary, to m.in.:

olejek anyżowy;
olejek cedrowy;
olejek cytronellowy (lemongrass, palczatka cytrynowa);
olejek geraniowy;
olejek goździkowy;
olejek lawendowy;
olejek mięty pieprzowej;
olejek paczuli;
olejek rozmarynowy;
olejek z drzewa herbacianego.

Każdy olejek ma dosyć szerokie spektrum zastosowań, tak więc zanim dokonasz zakupu, sprawdź, który z nich przyda Ci się również na inne dolegliwości. Przed zastosowaniem olejku sprawdź, czy nie wywołuje on u Ciebie podrażnień (więcej informacji w akapicie Środki Ostrożności). O tym, w jaki sposób zastosować olejki, piszemy w artykule Naturalne sposoby na komary i kleszcze – część 2.

Gotowe preparaty

Wygodne w użyciu są gotowe mieszanki lub preparaty – wystarczy „psiknąć”, posmarować i gotowe. Wśród nich są:

  • Komar-Stop – to płyn odstraszający komary i kleszcze. Jest on bardzo wygodny w użyciu, zawiera m.in. olejek lawendowy. Komar-Stop może być stosowany również do ochrony zwierząt przed kleszczami (działanie potwierdzone przez Instytut Weterynarii).
  • Vapomix Z-3 – dla działkowiczów i wędkarzy,  choć tak naprawdę dla każdego, kto chciałby uchronić się przed komarami. Mieszanka zawiera m.in. olejek paczulowy i cytronellowy. Vapomix najlepiej rozcieńczyć przed użyciem w łyżeczce oleju – wskazówki poniżej.

A gdy już ugryzie…

Jeśli już ugryzienie nastąpiło, z pomocą przybędą co najmniej dwa olejki – olejek lawendowy i olejek z mięty pieprzowej. Jak użyć olejków? Wskazówki znajdują się poniżej.

Środki ostrożności

Przed użyciem olejku bezpośrednio na skórę, należy go rozcieńczyć przyjaznym dla skóry olejem roślinnym (w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego stosowanie czystych olejków na skórę jest zakazane, za wyjątkiem wyraźnych wskazań lekarskich). Przed systematycznym użyciem warto sprawdzić czy dany olejek nie powoduje podrażnień. Jak to zrobić? Na przykład tak:

Źródło: drbeta.pl

1. Rozcieńczamy 1 kropelkę olejku w jednej łyżce oleju.

2. Nakładamy miksturę na delikatną skórę – np. po wewnętrznej stronie nadgarstka lub na zgięciu łokcia. Jeśli nie będzie podrażnień, olejek jest dla nas bezpieczny, jeśli natomiast poczujemy dyskomfort, należy:

  • Rozcieńczyć naniesiony na skórę olejek przy pomocy waciku nasączonego olejem roślinnym.
  • Zmywamy ze skóry olej i olejek przy pomocy wody i łagodnego mydła.

Jak używać olejków?

Kominek do aromaterapii

Aby rozprowadzić w powietrzu przyjemny zapach olejków możemy użyć popularnych kominków do aromaterapii. Jest to chyba najwygodniejsza opcja – musimy zadbać jedynie o to, żeby raz na jakiś czas dolewać wody i kilka kropli olejku. Możemy też skorzystać z „kominka zrób to sam”. Za kominki mogą posłużyć małe miseczki lub filiżanki z gorącą wodą i kilkoma kroplami wybranego olejku. Kominki, miseczki czy też filiżanki ustawiamy przy otwartych oknach lub przy łóżku sypialni.

Jeśli przebywamy na zewnątrz, możemy skorzystać z pasków papierowych, bibułek lub chusteczek. Skraplamy je kilkoma kroplami olejku i zawieszamy na gałęziach drzew lub czymkolwiek co znajduje się w pobliżu:) Możemy je również powiesić w mieszkaniu, przy oknach lub drzwiach balkonowych.

Mieszanka na zawrót głowy… komarzyc

Olejki eteryczne możemy ze sobą mieszać (w odpowiedni sposób). Jeden z przykładowych miksów na komary, możemy stworzyć z olejków: lawendowego (4 krople), tymiankowego (4 krople), cytronellowego (8 kropli) i mięty pieprzowej (4 krople).

Przed wyjściem na spacer, na którym „grozi” nam „atak komarów” możemy zastosować preparat Komar-Stop lub własnoręcznie wykonać balsam z oleju i olejku eterycznego. W tym celu należy zmieszać olej bazowy (np. migdałowy, arganowy, z avocado) z wybranym olejkiem eterycznym w proporcji 5 kropli olejku na 5 ml oleju (1 łyżeczka).

Wyposażeni w taką wiedzę i olejki, powinniśmy wyjść cało z niezapowiedzianych spotkań z komarami.

Polecam przeczytać również Przeciwwskazania i ograniczenia dotyczące stosowania olejków.

Jeśli poczułeś głód wiedzy i pragnienie zastosowania kilku olejków, zapraszamy do działu Aromaterapia.