res:
Naturalne farbowanie włosów farbami ziołowymi. Jak to się robi?

Naturalne farbowanie włosów farbami ziołowymi. Jak to się robi?

Dodaj komentarz

Coraz więcej osób, wybierając produkty do farbowania włosów, stawia na środki naturalne. Staje się to coraz bardziej powszechne, gdyż chemiczne farby do włosów w dłuższej perspektywie mogą niszczyć nasze kosmyki, powodując ich łamanie się oraz znaczne osłabienie. Różnorodne środki chemiczne zawarte w farbach drogeryjnych pozwalają nam szybko i łatwo uzyskać pożądany kolor, jednak potrafią także negatywnie wpłynąć na jakość i wygląd naszych włosów.

Aby zachować ich zdrowie i piękno oraz móc cieszyć się pięknym i naturalnie uzyskanym kolorem, warto postawić na kosmetyki naturalne do farbowania włosów. Tylko jak to zrobić?

Henna – farbuje wÅ‚osy, dajÄ…c blask i witalność

Jednym z najbardziej popularnych ziół, które stosowane sÄ… do farbowania wÅ‚osów, jest henna. To roÅ›lina, która w sproszkowanej formie pozwala nam uzyskać rozmaite odcienie rudoÅ›ci – od pomaraÅ„czowego, przez czerwieÅ„, aż do burgundów. To zioÅ‚o w peÅ‚ni naturalne, a na jego popularność w dużym stopniu wpÅ‚ywa odżywcze dziaÅ‚anie na wÅ‚osy. Regularne użytkowanie henny do farbowania wÅ‚osów widocznie je pogrubia, dodaje im blasku oraz zdecydowanie je wzmacnia.

Zobacz naturalne farby do włosów »

Jaka henna do włosów?

Jaką hennę kupić i jak zafarbować nią włosy? Przede wszystkim powinniśmy patrzyć na skład. Czysta henna powinna mieć w swoim składzie tylko jeden składnik, a mianowicie lawsonia inermis. Używając henny czystej składowo, możemy mieć pewność, że wyposażamy nasze włosy wyłącznie w to, co najlepsze.

Hennowanie wÅ‚osów – jak to siÄ™ robi?

Hennowania, czyli farbowania za pomocÄ… henny, dokonuje siÄ™ stosunkowo Å‚atwo.

  1. Zalewamy hennę ciepłą wodą, zakwaszamy ją (np. sokiem z cytryny) i odstawiamy na 2-3 godziny, aby zioło puściło barwnik.
  2. Po tym czasie uzyskaną w ten sposób hennę o konsystencji gęstego błotka nakładamy dokładnie na nasze włosy i trzymamy tak minimum przez godzinę.
  3. Hennę zmywamy dokładnie ciepłą wodą. Warto nie myć włosów po hennowaniu przez przynajmniej jeden dzień, aby kolor dobrze się utlenił.

Hendigo – czyli jak za pomocÄ… ziół uzyskać piÄ™kne, różnobarwne brÄ…zy

Hendigo polega na zmieszaniu ze sobÄ… dwóch ziół – wspomnianej już wczeÅ›niej henny z indygo. W zależnoÅ›ci od oczekiwanego efektu kolorystycznego używamy mniej lub wiÄ™cej jednego bÄ…dź drugiego zioÅ‚a.

  1. Hennę przygotowujemy tak jak w poprzednim przypadku, a po jej odstaniu przez kilka godzin dodajemy rozdrobnione w ciepłej wodzie indygo. Tego zioła nie zakwaszamy.
  2. Po zmieszaniu obu skÅ‚adników  od razu nakÅ‚adamy je na wÅ‚osy. W zależnoÅ›ci od użytych proporcji w sposób ten możemy uzyskać zarówno ciepÅ‚e, jak i chÅ‚odne odcienie brÄ…zu. MaÅ‚a wskazówka – im wiÄ™cej damy henny, tym bardziej ciepÅ‚y efekt uzyskamy. Dodatkowo warto wiedzieć, że jeżeli zdecydujemy siÄ™ poÅ‚ożyć na wÅ‚osy czyste indygo, bez dodatku henny, uzyskamy w ten sposób kolor czarny.

Przy użytkowaniu henny bądź indygo warto jednak pamiętać o tym, aby być w pełni zdecydowanym na wybrany kolor. Włosy potraktowane ziołami bardzo ciężko potem rozjaśnić, jeżeli więc planujemy późniejsze drastyczne zmiany koloru, lepiej nie używać ziół do farbowania włosów.

Jak dodatkowo odżywić włosy podczas farbowania ziołami?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych dodatków, które możemy dodać do henny bÄ…dź hendigo. Zamiast zakwaszać hennÄ™ sokiem z cytryny, można dla przykÅ‚adu użyć amli – zioÅ‚a, które posiada dodatkowe wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odżywcze.

Warto również pamiętać o tym, aby do rozdrabniania henny użyć wody destylowanej, dzięki czemu barwnik lepiej złapie na włosach, co często może utrudniać twarda woda dostępna w naszych kranach.

Gdzie kupić te wszystkie zioła i dodatki? Warto odwiedzić dobry sklep zielarski lub też zrobić zakupy w drogeriach z naturalnymi kosmetykami, których dużo znajdziemy w internecie.


Zobacz także:

Dlaczego warto farbować włosy przy użyciu henny Khadi?