res:
Naturalne domowe sposoby na gardło

Naturalne domowe sposoby na gardło

Dodaj komentarz

Co zrobić, gdy gardÅ‚o niedomaga i powoli gÅ‚os nam odbiera? Oto kilka propozycji naturalnych sposobów na gardÅ‚o, propozycje głównie Shirlie Roden, piosenkarki, kompozytorki, autorki książki „Uzdrawianie dźwiÄ™kiem„:

Echinacea

WyciÄ…g z tej wspaniaÅ‚ej roÅ›liny możesz przyjmować w postaci kropli lub tabletek. Wzmacnia on i poprawia funkcjonowanie systemu odpornoÅ›ciowego, ale traci swoje silne oddziaÅ‚ywanie, jeÅ›li jest zażywany dÅ‚uższy czas bez przerwy. Ja zazwyczaj korzystam z niego zimÄ…, w trakcie tras koncertowych oraz wtedy, gdy moje gardÅ‚o jest podrażnione – zawsze wiÄ™c zabieram go w podróż.

WyciÄ…g z pestek grejpfruta

Jest naturalnym antybiotykiem dostępnym w postaci skoncentrowanego płynu. Korzystam z niego przy pierwszych objawach grypy, przeziębienia czy jakichkolwiek dolegliwościach ze strony gardła. Ma bardzo gorzki smak, najlepiej więc pić go z sokiem, pamiętając, aby dobrze wymieszać taki napój, ponieważ z powodu swojej gęstości esencja opada na dno szklanki.

Herbata imbirowa

Jest szczególnie rozgrzewająca w mroźne zimowe dni. Piję ją w przypadku jakichkolwiek problemów z gardłem lub gdy poszczę z powodu grypy. Aby ją przygotować zetrzyj na tarce lub posiekaj kawałek świeżego korzenia imbiru wielkości od pięciu do siedmiu centymetrów. Następnie pokrój w plasterki dwie cytryny i dwa ząbki czosnku. Wrzuć wszystko do rondelka, dolej pięćset sześćdziesiąt mililitrów wody i gotuj na małym ogniu przez dwadzieścia minut. Ostudź i dodaj miodu do smaku. Miód jest kolejnym naturalnym środkiem bakteriobójczym, ale wysoka temperatura niszczy jego właściwości.

Najlepsza jest oczywiÅ›cie herbata Å›wieżo przyrzÄ…dzona, jednak jeÅ›li nie mamy możliwoÅ›ci przygotowania takowej, można wspomóc siÄ™ gotowymi zamiennikami – np. OdÅ›wieżajÄ…cÄ… HerbatÄ… ImbirowÄ….

Herbata z żywokostu

Kup paczkę liści żywokostu w sklepie ze zdrową żywnością i dodaj kilka łyżeczek do herbaty imbirowej albo przygotuj z nich jednoskładnikową herbatkę ziołową i osłódź ją do smaku miodem. Uzdrawiające właściwości żywokostu są znane już od dawna.

PÅ‚ukanka z soku z cytryny

To propozycja tylko dla odważnych, ale działa świetnie! Wyciśnij sok z cytryny. Weź mały łyk, zatrzymaj płyn w tylnej części gardła i płucz je tak długo, jak jesteś w stanie, a potem wypluj. Możesz też płukać gardło solanką, zrobioną z wody z solą, ale uważaj, żeby jej nie połknąć.

Czosnek

Zarówno gotowany, jak i świeży, pomaga w przypadku zatkanego nosa, a także zapobiega chorobom serca, niektórym nowotworom oraz uszkodzeniom komórek spowodowanym zanieczyszczeniem, promieniowaniem i starzeniem się. Od dziecka cierpiałam na chroniczne zapalenie migdałków i w przeszłości zażywałam ogromne ilości penicyliny. Piętnaście lat temu doświadczyłam poważnego ataku tej choroby i moje gardło było mocno owrzodzone. Tym razem jednak wyleczyłam się sama, poszcząc i przyjmując czosnek przez cztery dni. Lekarstwo podziałało niezwykle szybko i nie wywołało żadnych skutków ubocznych, jak to się dzieje w przypadku antybiotyku. Od tamtej pory nie miałam nawet zapalenia migdałków. Jedyną wadą czosnku jest oczywiście jego zapach.

Inhalacje

Napełnij miskę wrzącą wodą, dodaj kilka kropel olejku drzewa herbacianego albo olejku Olbas, pochyl się nad nią, zarzuć ręcznik na głowę w taki sposób, by jego końce zakrywały miskę, i wdychaj parę tak długo, jak jesteś w stanie. Dodatkową korzyść inhalacji stanowi fakt, że równocześnie oczyszczają one pory w skórze. Doskonale też leczą suchy kaszel.

Twój język

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że język jest również organem wydalania i dlatego zdarza się, że pokrywa się nalotem podczas choroby. W trakcie postu możesz zaobserwować, jak język odpoczywa, ponieważ kiedy nie dostarczasz ciału pożywienia, koncentruje się ono głównie na usunięciu nieczystości, używając jako paliwa starych lub chorych komórek. Możesz wspomóc ten proces odtruwania, czyszcząc język szpatułką każdego dnia rano. To sprawi, że Twoja jama ustna wyda Ci się cudownie lekka, czysta i zdrowa, a i zęby na tym skorzystają.

Pozycja lwa

Jest to pozycja jogi, która zapewnia dodatkowy dopływ krwi do gardła, jednocześnie masując i rozluźniając mięśnie i więzadła. Usiądź na piętach (lub krześle) połóż dłonie na kolanach, wnętrzami skierowane do dołu. Weź głęboki wdech, zrób wydech i wysuń język tak daleko, jak potrafisz, jednocześnie napinając palce i rozsuwając je najszerzej, jak to możliwe. Otwórz szeroko usta i oczy, napnij szyję i całe ciało, a szczególnie gardło. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund, utrzymując napięcie mięśni, a potem się rozluźnij. Powtórz cały proces dwa, trzy razy, a jeśli masz podrażnione gardło, wykonuj ćwiczenie przez sześć do dziesięciu minut kilka razy dziennie.

Punkt refleksologiczny

Istnieje kilka różnych szkół refleksologii i stąd można spotkać wiele odmiennych systemów lokalizacji miejsc nacisku. Mnie nauczono uciskania dwóch niezależnych punktów na stopie, co pomaga w przypadku problemów z gardłem i strunami głosowymi. Pierwszy umiejscowiony jest we wgłębieniu pomiędzy dużym a sąsiednim palcem u nogi. Drugi znajduje się we wklęsłości, która oddziela podstawę dużego palca od reszty stopy. W celu stymulacji delikatnie uciskaj te punkty palcami.

Ziołowa herbata Hetmańska Stefanii Korżawskiej

Ziołowa herbata Hetmańska znanej polskiej wielbicielki ziół i autorki książek o leczniczych właściwościach natury Stefanii Korżawskiej. Mieszanki Pani Korżawskiej to gwarancja zdrowia. Według literatury herbatka hetmańska to doskonały napar na wszelkiego rodzaju problemy gardłowe. Sprawnie naprawia nadwyrężone struny głosowe, ale także świetnie pomaga wszędzie tam, gdzie dokucza chrypka, angina, czy trudny do wyleczenia kaszel.

Zawarty w herbatce majeranek skutecznie rozgrzeje, czyniąc ciało ciepłym i zdrowym, rumianek przyniesie natychmiastowe ukojenie, ślaz i babka lancetowata nawilżą, a pracowita kozieradka rozpuści i wydali chorobotwórczy śluz z organizmu. Stąd herbatka hetmańska w przeszłości pozwalała hetmanom prowadzącym wojsko cieszyć się mocnym, dźwięcznym i donośnym głosem.