res:
Niebezpieczne naczynia kuchenne powszechnie stosowane

Niebezpieczne naczynia kuchenne powszechnie stosowane

Dodaj komentarz

W trosce o zdrowie poświęca się mnóstwo uwagi temu, co jeść. Tymczasem już mniejszy nacisk kładzie się na to, w czym przyrządzać posiłki, aby były zdrowe. Dziś o bezpiecznych i niebezpiecznych materiałach, z których są wykonane naczynia kuchenne: garnki, patelnie, naczynia do pieczenia.

3 niebezpieczne materiały kuchenne

ALUMINIUM
Używanie aluminiowych naczyń to bardzo toksyczny sposób gotowania. Ten niebezpieczny metal łączony jest z chorobą Alzheimera i demencją. Aluminium jest magazynowane w mózgu i wpływa na jego wydolność. Metal ten szybko się nagrzewa, dlatego często robione są z niego garnki. Jednakże, gdy się je podgrzeje, szybko przenika on do jedzenia – szczególnie jeśli gotujemy potrawy kwaśne. Niektórzy producenci stosują aluminium do wyrobu dna garnków, z wierzchu natomiast są one powlekane bezpieczniejszym materiałem, a i tak doskonale się nagrzewają. Jeśli jednak powłoka zostanie uszkodzona, jedzenie będzie narażone na kontakt z aluminium, najbezpieczniej więc unikać gotowania w naczyniach zawierających jakąkolwiek ilość tego metalu.

TEFLON
Garnki i patelnie z teflonu są bardzo popularne, ponieważ substancja ta zapobiega przywieraniu jedzenia. Bardzo łatwo jest zadrapać powierzchnię takiego naczynia i uszkodzić teflonową powłokę, przez co drobinki teflonu mogą przedostać się do jedzenia i zostać omyłkowo zjedzone. Poza tym zadrapanie powierzchni garnka lub patelni odsłania metal znajdujący się pod spodem, który może być bardzo szkodliwy, na przykład aluminium. Podgrzany teflon uwalnia do powietrza toksyczne gazy, które wdychasz i wchłaniasz do organizmu. Zalecamy unikać naczyń pokrytych teflonem i patelni o nieprzywierających powierzchniach.

PLASTIK
Plastik nie powinien być nigdy stosowany do gotowania. Podgrzany lub wstawiony do mikrofalówki uwalnia toksyczne substancje, które przenikają do pokarmu i wywołują problemy zdrowotne. Większość plastików po podgrzaniu wydziela ksenoestrogeny lub bisfenol A. Te sztuczne hormony blokują naturalne receptory estrogenu i wywołują zaburzenia hormonalne. Nigdy więc nie podgrzewaj plastikowych pojemników, nie nakładaj gorącego jedzenia ani nie nalewaj gorących płynów do plastikowych misek. Jeśli przechowujesz resztki jedzenia w plastikowych pojemnikach, zawsze wybieraj takie, które nie zawierają BPA.

Naczynia kuchenne, które służą zdrowiu

Poznaliśmy już trzy niebezpieczne materiały kuchenne. Oto propozycje ich zdrowszych zamienników.

STAL NIERDZEWNA
Niektóre źródła mówią, że garnki ze stali są bezpieczne. Inne twierdzą, że jeśli gotuje się w nich kwaśne pokarmy, ze stali może się wydzielać nikiel, kobalt lub chrom przenikający do jedzenia. Nikiel jest niezbędny do wytworzenia stali nierdzewnej. To metal, który może wywoływać alergie u osób wrażliwych. Wielu szefów kuchni szuka garnków stalowych z najwyższą zawartością niklu, ponieważ są one najbardziej błyszczące i rzekomo „najlepszej” jakości. W rzeczywistości jednak lepsza dla zdrowia jest mniejsza zawartość niklu. Prostą techniką sprawdzenia zawartości niklu jest zabranie ze sobą do sklepu magnesu. Im bardziej magnetyczny garnek, tym mniej w nim niklu.

CERAMIKA
bezpieczne naczynia kuchenneGarnki ceramiczne są w pełni bezpieczne. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy emalia nie zawiera ołowiu ani innych toksyn. Ceramiczny, emaliowany żeliwny garnek może być całkiem bezpieczny. Jest uniwersalny, można w nim zarówno gotować na kuchence, jak i piec w piekarniku, a do tego ma powierzchnię, do której nic nie przywiera. Uważaj przy czyszczeniu takich naczyń, by nie podrapać ani nie nadtłuc ceramiki.

SZKŁO
Szklane naczynia również są bezpieczne. Używaj nowoczesnych, niedawno wytworzonych naczyń, by nie zawierały ołowiu. Nagrzewanie szkła wymaga praktyki, ponieważ nie przewodzi ono ciepła tak łatwo jak ceramika czy stal. Nigdy nie wkładaj gorącego szklanego naczynia do zimnej wody – może pęknąć i się stłuc. Naczynia szklane są testowane w różnych temperaturach i na pewno etykieta będzie mówiła, jak można z nich korzystać – czy nadają się do gotowania na kuchence, czy można je wstawić do piekarnika i tak dalej. Przestrzegaj zaleceń producenta i unikaj błędnego zastosowania. Możesz w takim naczyniu upiec apetyczny posiłek i mieć przyjemność oglądania go przez szkło.

ŻELIWO
Twoja babcia prawdopodobnie smażyła na żeliwnej patelni. Żeliwne naczynia wymagają „zaprawiania”, czyli smażenia lub opiekania z tłuszczem, by wytworzyła się na nich powierzchnia, do której nic nie będzie przywierało. Kiedy już żeliwo zostanie zaprawione, tworzy jednolitą powierzchnię grzewczą, a odrobina żelaza przenikająca do jedzenia dobrze działa na zdrowie. Jednakże zbyt duże ilości żelaza mogą powodować zmęczenie u mężczyzn i kobiet w okresie menopauzy, jeśli więc należysz do tych grup, korzystaj z żeliwa sporadycznie.

GLINA
Gliniane naczynia to starożytny sposób gotowania. Nieemaliowana glina zatrzymuje w jedzeniu składniki odżywcze, podobnie jak gotowanie na parze.

BAMBUS
Bambusowy parowar ma kilka oddzielnych poziomów, dzięki czemu można układać cięższe produkty (na przykład brokuły lub marchew) bliżej gotującej się wody, a produkty delikatniejsze (takie jak szpinak) – z dala od źródła ciepła. W ten sposób wszystko ugotuje się w tym samym czasie. Bambusowy parowar to zdrowy sposób na gotowanie bez tłuszczu.

Dobierając odpowiednie naczynia kuchenne do przyrządzania dań z pewnością przyczynimy się do poprawy jakości potraw a nawet ich walorów smakowych:-)

Źródło: „Totalne oczyszczanie”.

oczyszczanie organizmu