res:
Mądre sposoby na wypadanie włosów

Mądre sposoby na wypadanie włosów

Dodaj komentarz

Niezależnie od płci człowiek traci każdego dnia około stu włosów. W skali roku – ponad 36 tysięcy. Dużo? To zależy. W sumie na głowie znajduje się około 150 tys. włosów. Gdyby nie rosły, proces łysienia trwałby jakieś pięć lat.
Na szczęście w większości przypadków włosy odrastają – w tempie 1 cm na miesiąc. Problemy pojawiają się wtedy, gdy włosów wypada więcej, niż rośnie. Jakie są tego przyczyny i co można z tym zrobić?

Na pogodę suplementy diety

Najmniejszym problemem jest łysienie związane z pogodą. To może się zdarzyć w szczególności wiosną, gdy organizm jest słabszy po zimie. Brak witamin, składników mineralnych, których nie dostarczamy, bo po prostu ich nie ma, może powodować wypadanie włosów. Z tym stosunkowo łatwo sobie poradzić.

Po pierwsze, należy wprowadzić do diety świeże owoce i warzywa. Po drugie, można sięgnąć po rozmaite suplementy diety zawierające witaminy i składniki mineralne korzystnie wpływające na porost włosów.

Dobre jedzenie pomaga

A skoro o jedzeniu mowa – zła dieta może w dużym stopniu wpływać na wzrost lub szybsze wypadanie włosów. W szczególnej sytuacji są kobiety – bardzo często odchudzają się, niedojadają, żeby zrzucić wagę. Zapominają przy tym o prawidłowym, zrównoważonym komponowaniu posiłków. W ich jedzeniu brakuje żelaza, cynku i selenu – a to składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju włosów.

Także mężczyźni powinni uważać. W ich przypadku problemem może być brak dbałości o dietę. Samo mięso nie jest wystarczy, żeby nazwać dietę zbilansowaną.

Po czym poznać łysienie wynikające  z nieprawidłowej diety? Przykładowo, niedobór białka i minerałów sprawia, że włosy wypadają na całej powierzchni głowy. Szczególnie widoczne, gdy liczba spożywanych dziennie kalorii nie przekracza 1000.

sposoby na wypadanie włosów

Po pięćdziesiątce…

W przypadku mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia może pojawiać się łysienie zwane androgenowym. Jego podłoże ma charakter hormonalny. Zachwianie równowagi w wytwarzaniu różnych hormonów prowadzi do niszczenia mieszków włosowych, a co za tym idzie – do szybszego wypadania włosów. Efektem jest oczywiście łysienie.

Nie tylko mężczyźni zagrożeni są tą przypadłością. Dotyka ona także niektórych kobiet po menopauzie. Zwiększona produkcja androgenów prowadzi do powstania mechanizmu podobnego, jak u mężczyzn.

Kosmetyki na utratę i porost włosów

O ile z łysieniem androgenowym trudno walczyć, inaczej jest w przypadku tego wywołanego przez czynniki zewnętrzne. W przypadku kobiet problemem są różnego rodzaju zabiegi – farbowanie, ondulacja, prostowanie włosów. Każda taka czynność po prostu je niszczy.

W jaki sposób zapobiec wypadaniu włosów w tym przypadku? Najlepiej stosować preparaty ochronne. Dobrze jest sięgać także po specjalne szampony czy odżywki do włosów. Wzmocnią je i zapobiegną szybszemu wypadaniu.

Warto pamiętać o tym, żeby wybierać takie kosmetyki, które będą raczej wspierały niż szkodziły włosom. Jeśli doda się do tego zbilansowaną dietę uzupełnioną przez suplementy diety łysienie można opanować. Przynajmniej w niektórych przypadkach.

Ilustracja: Cecilia Picco / freeimages.com

Współpraca:
tekst zrealizowano przy wsparciu specjalistów z apteki Cefarm24.pl.