res:
Znamy sposób na grzyba! Leczenie grzybicy dietą.

Znamy sposób na grzyba! Leczenie grzybicy dietą.

1 komentarz

Grzybica to uciążliwa dolegliwość. Jej leczenie wymaga dużo cierpliwości, a odpowiednia dieta jest podstawą. Wczoraj pisaliśmy o przyczynach i objawach kandydozy (Grzybica – przyczyny, objawy), dziś podpowiadamy jak można się z nią uporać. Oto szczegółowy program leczenia grzybicy dietą. Program pochodzi z książki Encyklopedia żywienia Gillian McKeith.

Kto może skorzystać?

Przede wszystkim osoby, które aktualnie borykają się z grzybicą – ogólnoustrojową, przewodu pokarmowego, narządów rodnych, skóry itp.

Wiele korzyści odniosą również osoby cierpiące na nawracające infekcje grzybicze.

Poniższy program można stosować jako uzupełnienie do leczenia zaleconego przez lekarza.

Grzybica – leczenie dietą

FAZA I:
MODYFIKACJA DIETY (pierwszy miesiąc)

Jedz/pij w dużych ilościach:

zielone źdźbła pszenicy i jęczmienia, jarmuż i kapustę bezgłową, rzodkiewki, natkę pietruszki i rukiew wodną, liście mniszka lekarskiego, botwinę i seler naciowy, brokuły i kapustę, brukselkę, fasolę szparagową, chrzan i imbir, kabaczki i dynie, szczypior, cebulę, czosnek, wodorosty morskie (norki, kombu, rodymenię palczastą), pełne ziarno (proso, kaszę gryczaną, żyto, amarant, komosę ryżową), kiełki (skiełkowany jęczmień, ryż, proso, komosę ryżową);

Unikaj:

alkoholu, cukru i słodyczy, pieczywa z dodatkiem drożdży, grzybów, nabiału, czarnej kawy i czarnej herbaty, wody sodowej i napojów gazowanych, pszenicy, owoców cytrusowych;

Jedz/pij z umiarem:

ziemniaki, słodkie ziemniaki i jamsy, owoce, czerwone mięso, jajka, żywność otrzymywaną w wyniku fermentacji (ocet, sos sojowy, musztarda), pomidory, orzechy;

FAZA II:
STWÓRZ PODSTAWY DOBREGO ODŻYWIENIA ORGANIZMU (drugi miesiąc)

  • Przyjmuj dzikie niebieskozielone algi – usuwają one nadmiar śluzu i wilgoci z ciała. Pomagają też podwyższyć stężenie mikroskładników pokarmowych, w tym cynku, selenu, żelaza, magnezu i wapnia.
  • Przyjmuj biotynę, która uniemożliwia drożdżom przejście pełnego procesu pączkowania.
  • Pij sok z aloesu, który działa przeciwgrzybicznie i przeciwpasożytniczo.

FAZA III:
WZMOCNIJ WĄTROBĘ (trzeci miesiąc)

W zapobieganiu kandydozie i jej zwalczaniu decydujące znaczenie ma poprawa wydolności wątroby. Tu z pomocą mogą przyjść ziołowe herbatki z apteki na wzmocnienie wątroby, błonnik rozpuszczalny, nierozpuszczalny (w postaci suplementów diety i warzyw bogatych w błonnik), czy też olej z ostropestu plamistego.

W tej fazie, jak i w pozostałych, pamiętamy o właściwym odżywianiu (opisane w fazie I) oraz o nieobciążaniu wątroby nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi (jedzenie nocą, obfite posiłki wieczorem). Warto tez ograniczyć spożywanie surowych warzyw na rzecz krótko gotowanych (na parze lub w małej ilości wody).

FAZA IV:
STOSOWANIE NA ZMIANĘ ZIÓŁ O DZIAŁANIU PRZECIWGRZYBICZYM (czwarty miesiąc)

Stosuj tylko jedno z wymienionych ziół przez tydzień. W kolejnym tygodniu przyjmuj następne. Cztery, które szczególnie polecam (po kolei, co zajmuje miesiąc), to: kwas kaprylowy, goryczka (gencjana), pau d’arco i owoce berberysu.

  • owoce berberysu zwyczajnego, czarny orzech włoski, korzeń łopianu, kwas kaprylowy, połączenie echinacei (jeżówki) z gorzknikiem kanadyjskim, wyciąg z pestek grejpfruta (w kroplach), czosnek (płynny wyciąg), korzeń sumy (żeń-szeń brazylijski), goryczka (gencjana), pau d’arco, piołun, czerwona koniczyna, propolis (najlepiej przez cały okres kuracji);

Na przykład, stosuj codziennie pau d’arco przez tydzień. Następnie przerwij picie tej herbaty i zacznij stosować czerwoną koniczynę, również przez tydzień. I tak dalej. W wypadku ziół stosowanych w formie herbaty wypijaj dwie do trzech szklanek dziennie. Jeżeli używasz ziół w kapsułkach, tabletkach lub w formie płynnych wyciągów, stosuj się, proszę, do sposobów użycia podanych na opakowaniu.

FAZA V:
WZMACNIANIE UKŁADU POKARMOWEGO (piąty miesiąc)

Na tym etapie szczególnie pożądane są produkty poprawiające perystaltykę jelit (pełne ziarna, warzywa, kasze, błonnik w postaci suplementu diety).

FAZA KOŃCOWA:
WPROWADŹ POŻYTECZNE BAKTERIE (szósty miesiąc)

W tej fazie polecane są preparaty zawierające Lactobacillus acidophilus i Bifidobacteria bifidus.

Przez wszystkie fazy programu należy trzymać się diety opisanej w fazie I i wykluczyć na czas leczenia produkty wyszczególnione w akapicie „Unikaj” w fazie I.

Fragmenty książki: „Encyklopedia żywienia” Gillian McKeith

Kopalnią wiedzy o grzybicy jest książka
„Nie daj się zjeść grzybom Candida”

Nie daj się zjeść grzybom Candida