res:
Książki o wegetarianizmie

Książki o wegetarianizmie

Dodaj komentarz

Czy chciałbyś spróbować diety wegetariańskiej, ale za bardzo nie wiesz „czym to się je”? Chciałbyś przejść na wegetarianizm, lecz nie wiesz, jak komponować posiłki, aby były w pełni wartościowe? A może chciałbyś poznać sposoby radzenia sobie z wegetariańskimi sceptykami? 

Wegetarianizm to piękna ideologia i sposób na życie. Jednak w Polsce ciągle nie ma łatwego życia. Polski wegetarianin spotyka się ze sceptycyzmem, oporem (np. rodziny), a nawet wyśmianiem. Mięsna dieta tak bardzo przeniknęła do świadomości, że niektórym trudno sobie wyobrazić, że istnieje jeszcze inna (w dodatku zdrowa) alternatywa.

– Za co jesteś wdzięczny? – Za wegetarian.

Dla niektórych czynnikiem decydującym na przejście na wegetarianizm są względy zdrowotne – prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób w tym “popularne” choroby serca, rak, otyłość, osteoporoza. Wegetarianizm wzmacnia układ odpornościowy, dostarcza organizmowi zdecydowanie więcej witamin i substancji odżywczych niż tradycyjna dieta. Dla innych decydujące są względy etyczne – cierpienie zwierząt hodowlanych jest dla niektórych wystarczająco silnym impulsem, by zastanowić się nad obecnym sposobem odżywiania. Zwierzęta hodowlane nie są chronione przed okrucieństwem – są okaleczane, poddawane manipulacjom genetycznym, żyją na przeraźliwie małe powierzchni, po to, by ostatecznie skończyć w rzeźni. Dodatkowo masowa produkcja zwierząt prowadzi do skażenia gleby, wód i powietrza.

Wegetarianizm nie jest idealną dietą dla każdego – należy samodzielne spróbować i wsłuchać się w odpowiedź swojego ciała. Jednak nawet jeśli jesteś zagorzałym zwolennikiem jedzenia mięsa i zamierzasz nim pozostać, warto, abyś choć na 2-3 dni w tygodniu spróbował diety wegetariańskiej – Twój organizm będzie naprawdę wdzięczny, za te kilka dni przerwy od konieczności uporania się z ciężkostrawnym mięsem.

Książki o wegetarianizmie

Atelier smaku. 108 potraw kuchni wegetariańskiej” Przepięknie wydana książka, idealna na prezent (dla samego siebie lub innych).  W książce znajdziemy przepisy z zaskakujących roślin, np. chipsy z pokrzywy, jarzębina w sosie majonezowym czy też placki z liśćmi rzodkiewki”. Coś „dla siebie” znajdą również osoby na diecie bezglutenowej.


„Anielska dieta. Odżywianie na duchowej ścieżce
„. Książka obfituje w praktyczne rady dotyczące tego, jak:

• dostarczyć swemu organizmowi odpowiednich ilości białka;
• wyeliminować i zredukować zachcianki kulinarne (mięso i nabiał);
• ugotować wegetariańskie posiłki dla siebie i rodziny;
• poradzić sobie ze sceptycznymi przyjaciółmi i członkami rodziny, jedzącymi mięso;
• jeść po wegetariańsku w restauracjach i w czasie podróży.

Wegetariańskie przepisy„. Ta książka zaspokoi Twój wegetariański apetyt. Jej autor, doświadczony szef kuchni, radzi, jak smacznie i zdrowo obywać się bez mięsa. Okazuje się, że można to robić, dostarczając organizmowi potrzebne składniki i nie spędzając połowy życia w kuchni. Poznaj przepisy kulinarne z menu błyskawicznego i dla koneserów. Odkryj swoje nowe ulubione smaki.

Surowe pożywienie. Źródło energii życiowej„. Natalia Rose – certyfikowana dietetyczka kliniczna, twórczyni diety detoksykacyjnej oraz dyrektor ds. odżywiania w słynnym amerykańskim SPA – przygotowała specjalnie dla Ciebie unikalny program oczyszczania organizmu i pozbywania się wszelkich fizycznych dolegliwości. Odkryła ona, że większość problemów trapiących nasze ciała wynika z zakłóceń przepływu życiodajnej energii światła, która krąży w naszych organizmach. Możemy je jednak z łatwością wyeliminować wprowadzając do swojej diety i codziennego życia odpowiednie substancje i produkty, do których należy również surowe pożywienie.

Wegetarianizm – zmierzch świadomości łowcy„. Książka została napisana przez Marię Grodecką, uważaną za matkę polskiego wegetarianizmu. „Zmierzch świadomości łowcy” to książka teoretyczno – praktyczna. Z jednej strony jest kompendium wiedzy o wegetarianizmie i zdrowym odżywianiu, z drugiej – zawiera kompletny zestaw przepisów wegetariańskich na cały rok. Zawarte w niej przepisy pomogą zrzucić zbędne kilogramy i wyleczyć z wielu chorób.