res:
W każdym dziecku drzemie mały geniusz. W Twoim także!

W każdym dziecku drzemie mały geniusz. W Twoim także!

Dodaj komentarz

Bycie rodzicem – jest to zawód najtrudniejszy z możliwych. Jak wychować dziecko, aby było mądrym, dobrym i szczęśliwym człowiekiem? Odpowiedzi udziela słynna pedagog i lekarka Maria Montessorii oraz Mary Ellen Maunz – pedagog oraz matka trójki dzieci, zwolenniczka metody Marii Montessori, autorka książki „Duchowy świat dzieci”.

Pedagogika Marii Montessori

Maria Montessori urodziła się w 1870 roku we Włoszech. Była jedną z pierwszych kobiet-lekarzy w tym kraju. Nie tylko jako lekarz, lecz również jako antropolog i pedagog miała okazję przez ponad 50 lat pracować z różnymi dziećmi o różnym pochodzeniu i statusie społecznym. Przez całe życie zgłębiała tajniki dziecięcego świata, a owoce jej pracy znamy dziś jako pedagogika Marii Montessori.

Maria kładła nacisk na samodzielny rozwój jednostki. Według niej rolą rodzica i nauczyciela jest wspomóc naturalne tendencje rozwojowe, które drzemią w każdym dziecku. Równie ważnym elementem jest odpowiednie otoczenie, które wydobywa z dzieci wrodzoną chęć uczenia się. Esencję pedagogiki Marii Montessori można zamknąć w jednym zdaniu, które jest jedną z głównych zasad jej pedagogiki:

Pomóż mi zrobić to samemu.

Metodą Marii Montessori kształci się dzieci w różnych krajach (również w Polsce), metoda zyskała wiele zwolenników, jednym z nich jest Mary Ellen Maunz – pedagog, matka trójki dzieci, autorka książki „Duchowy świat dzieci”.

duchowy-swiat-dzieci2

Duchowy świat dzieci

Mary Ellen Maunz przypomina o tym, że ważna jest nie tylko edukacja i zdobywanie wiedzy, lecz również (a może przede wszystkim?) rozwój duchowy dzieci. Dlaczego? Odpowiedź zawiera się w trafnym cytacie Marii Montessori: Prawdziwym niebezpieczeństwem grożącym ludzkości jest pustka w ludzkich duszach; wszystko inne jest tylko konsekwencją tej pustki.

Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne Mary, pozwoliło jej sformułować zbiór praktycznych porad i ćwiczeń, które można wykorzystać pomagając dzieciom w ich rozwoju duchowym. Owoc jej pracy jest dostępny polskim czytelnikom w postaci książki „Duchowy świat dzieci”.

Mary Ellen Maunz wykorzystała zasady pedagogiki Marii w wychowaniu własnych dzieci. Podsumowaniem niechaj będą słowa jednej z jej dorosłych już córek:

Zawsze byłaś przy mnie, by mnie wspierać, bez względu na wszystko, a to dało mi pewność, że mogę zrobić cokolwiek zechcę.

Dla zainteresowanych gorąco polecamy książkę
„Duchowy świat dzieci”

duchowy-swiat-dzieci

O autorce
Mary Ellen Maunz jest matką trójki dorosłych dzieci, ma czterdziestoletnie doświadczenie w edukacji metodą Montessori. Mary Ellen miała szczęście pracować przez dwadzieścia trzy lata z dr Elisabeth Caspari, uczennicą oraz osobistą przyjaciółką dr Marii Montessori. Przez niemal dziesięć lat była Członkiem Rady i Komisarzem Rady Akredytacyjnej dla Kształcenia Nauczycieli Montessori (MACTE), obecnie nadal pracuje jako konsultantka programów szkoleń dla nauczycieli.