res:
Jak rozbudzić w dziecku fascynację przyrodą?

Jak rozbudzić w dziecku fascynację przyrodą?

Dodaj komentarz

Jak wiele korzyści płynie z obcowania z naturą, z pewnością nie trzeba nikomu udowadniać i przypominać. Już kilkadziesiąt minut dziennie, spędzonych na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest, by spędzać jak najwięcej czasu poza domem, dotyczy to zwłaszcza małych dzieci. Co jednak zrobić, kiedy wasza pociecha nie dostrzega zbyt wielu zalet spędzania czasu na dworze, bez towarzystwa komputera czy tabletu? Oto kilka rad, które pomogą ci przekonać dziecko do spędzania czasu na zewnątrz:

Wspólne odkrywanie – zorientuj się, jak wiele różnych, dzikich lub półdzikich miejsc jest w twojej okolicy a następnie wybierz się tam z dzieckiem. Wspólnie odkrywajcie wspaniałe twory natury. Małe dzieci możesz zabrać również do parku, na boisko czy przydomowego ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest także zorganizowanie dzieciom zabawy na świeżym powietrzu. Może być to berek, chowany lub najprostsze kopanie piłki, czy rzucanie frisbee.

Weekendowe wyjazdy – świetnym rozwiązaniem na zapewnienie dzieciom większej ilości czasu spędzonego na dworze, są wspólne wyjazdy poza miasto. Możesz zorganizować poszukiwania jagód czy poziomek w pobliskim lesie lub konkurs na najładniejszą szyszkę. Opcji jest mnóstwo! Równie dobrze sprawdzi się rodzinny piknik na łące. Pozwól dziecku odkrywać otaczający go świat, obserwujcie wspólnie ruch ptaków lub zorganizujcie wyprawę w poszukiwaniu mrowiska.

Ogródek – ogródek czy działka a nawet pojedyncze drzewo przy klatce schodowej może stać się miejscem zachęcającym do obcowania z naturą. Wystarczy, że zaczepisz tam karmnik dla ptaków lub ustawisz poidełko. To wzbudzi ciekawość dziecka, sprawi, że zechce nie tylko obserwować te małe stworzenia, ale również je dokarmiać. W ten sposób bez zbędnych namów skłonisz je do wyjścia z domu.

Pamiętaj, że im starsze dziecko, tym nieco trudniej wyciągnąć je z domu, sprzed szklanego ekranu. Dlatego też ważne jest, aby urozmaicać czas spędzany na dworze. Początkowo wystarczy kilkanaście minut dziennie, później stopniowo zwiększaj okres trwania zabawy na zewnątrz. Jeśli decydujesz się na spacery, staraj się, aby codziennie wybrać inną trasę oraz w miarę możliwości, inna porę dnia. Inne, ciekawe zjawiska można zaobserwować, bowiem, rano a inne wieczorem.

Na podstawie książki „Kalosze pełne kijanek”.